W.B.| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski ostrzega: Prawdziwa epidemia dopiero się zaczyna

132

Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji, minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegał, że najgorszy czas epidemii koronawirusa dopiero przed nami. Zapewnił jednocześnie, że testów na obecność tej choroby nie brakuje i nie zabraknie.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski ostrzega
Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski ostrzega (East News, Tomasz Jastrzebowski)

Stan zachorowań systematycznie wzrasta. Według ostatnich, poniedziałkowych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce bariera zachorowań na koronawirusa przekroczyła już liczbę 2000. Łącznie w naszym kraju jest ich już 2055.

Widzimy ten wzrost i ta krzywa idzie ciągle w górę. Teraz musimy przygotować się na to, że wzrost będzie naprawdę szybki - mówił Szumowski.

Koronawirus w Polsce. Testów nie zabraknie

Aktualnie testy genetyczne są wykonywane w 46 laboratoriach w Polsce. Łącznie przeprowadzono ich 46,5 tysiąca, a w ostatnich dniach średnia dla kraju wyniosła blisko 4 tys. testów na dobę, co daje około 1200 testów przypadających na 1 milion mieszkańców.

Minister podkreślił również istotność "szybkich testów", które nie są ewidencjonowane w żadnych raportach. Takich testów jest aktualnie w Polsce 50 tysięcy, jednak w najbliższych dniach ta wartość ma wzrosnąć trzykrotnie.

Tych testów nie brakuje i nie będzie brakowało. Oczywiście jest kwestia zwiększania mocy przerobowych laboratoriów, co też robimy. Jestem przekonany, że w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę - przekonywał Łukasz Szumowski.

Koronawirus w Polsce. To dopiero początek epidemii

Pomimo osiągnięcia globalnych rozmiarów, epidemia w Polsce dopiero przyspieszy. Minister zdrowia ponownie zaapelował do całego narodu, aby nie lekceważyć skali problemu i stosować się do oficjalnych zaleceń.

To nie jest jeszcze początek końca epidemii. To nie jest nawet koniec początku, prawdziwa epidemia dopiero się zacznie. Patrząc na modele epidemiczne powinniśmy się spodziewać w najbliższym czasie nawet 500 zachorowań na dobę - podkreślał Szumowski w trakcie konferencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić