Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadził nowe ograniczenia

168
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji wprowadzenie nowych ograniczeń. Polacy będą musieli liczyć się z kolejnymi środkami ostrożności, które mają zapewnić im bezpieczeństwo przed zarażeniem koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadził nowe ograniczenia
(PAP, Grzegorz Michałowski)
bCGgsXSJ

Konferencja Mateusza Morawieckiego miała miejsce we wtorek 24 marca. Premier przyznał, że spodziewamy się wzrostu zachorowań, ale jak szacuje, już za kilka tygodni będzie można wrócić do życia zawodowego. Wymaga to jednak od Polaków ścisłej dyscypliny sanitarnej i solidarności.

Koronawirus w Polsce: jakie ograniczenia czekają Polaków?

Premier Polski zapowiedział, że możliwości wyjścia z domu przez Polaków zostanie ograniczona do minimum. Podobnie jak w innych państwach mieszkańcy będą mogli wychodzić wyłącznie do sklepu, apteki, aby wyprowadzić psa lub do pracy. Zostaną także podtrzymane dotychczasowe ograniczenia w galeriach handlowych.

Do 11 kwietnia będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób z wyłączeniem rodzin. W kościołach może przebywać maksymalnie do pięciu osób wyłączając samych kapłanów.

bCGgsXSL

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że użytkownicy komunikacji miejskiej będą mogli korzystać wyłącznie z miejsc siedzących. Jak motywował premier, tylko zajmując co drugi fotel w pasażerowie są w stanie zachować bezpieczny dystans od współtowarzyszy podróży. Co więcej z autobusów czy tramwajów mogą w pierwszej kolejności korzystać osoby, które udają się do swojego miejsca pracy.

Zobacz też: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa. "To nie jest zamknięty projekt"

Premier wezwał właścicieli firm, aby w miarę możliwości zapewnili pracownikom bezpieczne warunki. Jak jednak podkreślił, zakłady pracy które zaopatrują Polaków w podstawowe produkty, muszą nadal działać – dla dobra wszystkich obywateli. Rząd dołoży także wszelkich starań, aby zniwelować negatywne skutki koronawirusa dla polskiej gospodarki. W związku z tym jak najszybciej – w ciągu kilku dni, góra tygodnia lub dwóch – nastąpi wdrożenie rozwiązań z tarczy antykryzysowej Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślił, że Polacy muszą wykazać się solidarnością. Premier przyznał, że personel szpitali przygotowuje się na wypadek najgorszego scenariusza przebiegu pandemii. Morawiecki zalecił, aby zrezygnować z osobistego kontaktu z bliskimi i przyjaciółmi na rzecz rozmów za pośrednictwem Messengera czy Skype'a.

bCGgsXSR

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia Polski, podtrzymał zalecenia premiera. Dodatkowo zalecił, aby Polacy udawali się do lekarza tylko w ważnych sprawach. Zalecił, żeby w miarę możliwości korzystać z kontaktu telefonicznego. Podkreślił wagę regularnego odkażania przestrzeni publicznych – wind w blokach, autobusów czy przycisków w bankomatach.

Wyjątek od ograniczenia przemieszczania się stanowi wyjście do i z pracy, wolontariat oraz pomoc rodzinie. Daty egzaminów klas ósmych oraz maturalnych na razie nie uległy zmianie. Wybory również mają odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCGgsXTm
KOMENTARZE
(168)
Porto
3 miesiące temu
Jest to ciężkie ale patrząc na tzreźwe myślenie polskiego rządu a na to jak nieprzygotowane i nieodpowiedzialne kroki podjęły Włochy, Hiszpania cz inne kraje zachodu to u nas mogłoby byc gorzej gdyny nie zdecydowane działanie
NICK
3 miesiące temu
Jeśli to zadziała to koronawirus nie zmiecie PiSu tylko da im władzę na długie lata. Znaczy się, postępują słusznie, trzeba przyznać, czy ktoś jest fanem czy nie.
Lola
3 miesiące temu
Wszystko super ale przestańcie sprowadzać rodaków do kraju, niech siedzą tam gdzie są póki to się nie uspokoi
bCGgsXTn
Anty POPiS
3 miesiące temu
To było do przewidzenia, ale pamiętajcie, że za ograniczeniem swobód obywatelskich, razem z PiSem, głosowali także KO, KP (czyli PSL i Kukiz'15) i Lewica, tak więc już wiecie, na jakie partie NIE GŁOSOWAĆ.
chazaria
3 miesiące temu
To wszystko ma na celu wyprowadzenie ludzi na ulice i w tedy wojska stacjonujace w Polsce zrobia zwas ketschup pomidorowy.Taki plan jest realizowany w kazdym panstwie europy.Oni wiedza ze ludzie tego nie wytrzymaja.Tym bardziej ze za miesiac dwa wiekszosc firm zacznie bankrutowac .Z czego utrzymacie swoje rodziny.Na zydowski rzad pod wodza zyda morawieckiego nie co liczyc co najwyzej na spalowanie.Mam nadzieje ze przecietny szerogowiec odmowi strzelania do tlumu i zabije swego przelozonego jednym stzralem
Najnowsze komentarze (168)
Edzio
3 miesiące temu
Day 0 is coming, you all die!
jaki69
3 miesiące temu
"Wyjątek od ograniczenia przemieszczania się stanowi wyjście do i z pracy". Czy potrzebne jest jakieś zaświadczenie przy spotkaniu z policją?
xxx
3 miesiące temu
i bardzo dobrze ludzie weźcie sie w końcu do roboty idzie wiosna orać pola pomagać swoim rodzicom a nie siedzieć po galeriach pić byle siki po kilkadziesiąt złotych przeginać się i psztykać telefonikami po kilka tysi
Gość
3 miesiące temu
Co się dzieje z powietrzem w Warszawie.Już kolejny dzień jest taki smród, że aplikacja informująca o stanie powietrza pokazuje wszystkie dzielnice na czerwono z komunikatem Powietrze Zagraża Zdrowiu. Samochodów na ulicach nie ma więc co nas truje ???
CNNNC
3 miesiące temu
Warszawiacy tak bardzo nienawidza PIS , ZE ZAGLOSUJA NA PEDOFILA ABY TYLKO NIE NA pis
VivaPolska
3 miesiące temu
TylkoPiS
Głód
3 miesiące temu
Nie martwcie się o korona wirusa , PiSem umrzecie z głodu
Proste
3 miesiące temu
Zamknąć granice cywilizowanych krajów i nie wpuszczać pisiorkow . W Polsce nie ma testów a większość zakażona .
bCGgsXTf
Smiech
3 miesiące temu
Ciekawe kto mnie powstrzyma przed wyjściem z domu ludzie codziennie umierają na grypę i jakoś się żyło. Chcecie to sami siedz Cię w domu
Kazik
3 miesiące temu
Nie ma kasy , nie ma służby zdrowia , Polska zadluzona po uszy. Niby kto chcę przyjechać do Polski ?
Marek
3 miesiące temu
Uciekaj z tego dziadostwa gdzie się da. Polska jest na dnie. Propagandą nikogo nie wyleczą.
Haha
3 miesiące temu
Mogą mnie pocałować w dooope.
Bonanza
3 miesiące temu
Od kiedy polskojęzyczny rząd się tak martwi o nas Polaków ?
Jaroslaw K.
3 miesiące temu
Nagrody dla ministerstwa finansów wyłączone uffff udalo się. Pracownicy ministerstwa zabezpieczeni. A co z obywatelami ?co z kredytami ?zusem podatkami opłatami . Na to nie ma rzad pomysłu? A szkoda... 10 maja to my oddamy glos i ocenimy nasz rząd
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić