Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadził nowe ograniczenia

168
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji wprowadzenie nowych ograniczeń. Polacy będą musieli liczyć się z kolejnymi środkami ostrożności, które mają zapewnić im bezpieczeństwo przed zarażeniem koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadził nowe ograniczenia
(PAP, Grzegorz Michałowski)

Konferencja Mateusza Morawieckiego miała miejsce we wtorek 24 marca. Premier przyznał, że spodziewamy się wzrostu zachorowań, ale jak szacuje, już za kilka tygodni będzie można wrócić do życia zawodowego. Wymaga to jednak od Polaków ścisłej dyscypliny sanitarnej i solidarności.

Koronawirus w Polsce: jakie ograniczenia czekają Polaków?

Premier Polski zapowiedział, że możliwości wyjścia z domu przez Polaków zostanie ograniczona do minimum. Podobnie jak w innych państwach mieszkańcy będą mogli wychodzić wyłącznie do sklepu, apteki, aby wyprowadzić psa lub do pracy. Zostaną także podtrzymane dotychczasowe ograniczenia w galeriach handlowych.

Do 11 kwietnia będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób z wyłączeniem rodzin. W kościołach może przebywać maksymalnie do pięciu osób wyłączając samych kapłanów.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że użytkownicy komunikacji miejskiej będą mogli korzystać wyłącznie z miejsc siedzących. Jak motywował premier, tylko zajmując co drugi fotel w pasażerowie są w stanie zachować bezpieczny dystans od współtowarzyszy podróży. Co więcej z autobusów czy tramwajów mogą w pierwszej kolejności korzystać osoby, które udają się do swojego miejsca pracy.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa. "To nie jest zamknięty projekt"

Premier wezwał właścicieli firm, aby w miarę możliwości zapewnili pracownikom bezpieczne warunki. Jak jednak podkreślił, zakłady pracy które zaopatrują Polaków w podstawowe produkty, muszą nadal działać – dla dobra wszystkich obywateli. Rząd dołoży także wszelkich starań, aby zniwelować negatywne skutki koronawirusa dla polskiej gospodarki. W związku z tym jak najszybciej – w ciągu kilku dni, góra tygodnia lub dwóch – nastąpi wdrożenie rozwiązań z tarczy antykryzysowej Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślił, że Polacy muszą wykazać się solidarnością. Premier przyznał, że personel szpitali przygotowuje się na wypadek najgorszego scenariusza przebiegu pandemii. Morawiecki zalecił, aby zrezygnować z osobistego kontaktu z bliskimi i przyjaciółmi na rzecz rozmów za pośrednictwem Messengera czy Skype'a.

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia Polski, podtrzymał zalecenia premiera. Dodatkowo zalecił, aby Polacy udawali się do lekarza tylko w ważnych sprawach. Zalecił, żeby w miarę możliwości korzystać z kontaktu telefonicznego. Podkreślił wagę regularnego odkażania przestrzeni publicznych – wind w blokach, autobusów czy przycisków w bankomatach.

Wyjątek od ograniczenia przemieszczania się stanowi wyjście do i z pracy, wolontariat oraz pomoc rodzinie. Daty egzaminów klas ósmych oraz maturalnych na razie nie uległy zmianie. Wybory również mają odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(168)
Edzio
2 lata temu
Day 0 is coming, you all die!
jaki69
2 lata temu
"Wyjątek od ograniczenia przemieszczania się stanowi wyjście do i z pracy". Czy potrzebne jest jakieś zaświadczenie przy spotkaniu z policją?
xxx
2 lata temu
i bardzo dobrze ludzie weźcie sie w końcu do roboty idzie wiosna orać pola pomagać swoim rodzicom a nie siedzieć po galeriach pić byle siki po kilkadziesiąt złotych przeginać się i psztykać telefonikami po kilka tysi
Gość
2 lata temu
Co się dzieje z powietrzem w Warszawie.Już kolejny dzień jest taki smród, że aplikacja informująca o stanie powietrza pokazuje wszystkie dzielnice na czerwono z komunikatem Powietrze Zagraża Zdrowiu. Samochodów na ulicach nie ma więc co nas truje ???
CNNNC
2 lata temu
Warszawiacy tak bardzo nienawidza PIS , ZE ZAGLOSUJA NA PEDOFILA ABY TYLKO NIE NA pis
VivaPolska
2 lata temu
TylkoPiS
Głód
2 lata temu
Nie martwcie się o korona wirusa , PiSem umrzecie z głodu
Proste
2 lata temu
Zamknąć granice cywilizowanych krajów i nie wpuszczać pisiorkow . W Polsce nie ma testów a większość zakażona .
Smiech
2 lata temu
Ciekawe kto mnie powstrzyma przed wyjściem z domu ludzie codziennie umierają na grypę i jakoś się żyło. Chcecie to sami siedz Cię w domu
Kazik
2 lata temu
Nie ma kasy , nie ma służby zdrowia , Polska zadluzona po uszy. Niby kto chcę przyjechać do Polski ?
Marek
2 lata temu
Uciekaj z tego dziadostwa gdzie się da. Polska jest na dnie. Propagandą nikogo nie wyleczą.
Haha
2 lata temu
Mogą mnie pocałować w dooope.
Bonanza
2 lata temu
Od kiedy polskojęzyczny rząd się tak martwi o nas Polaków ?
Jaroslaw K.
2 lata temu
Nagrody dla ministerstwa finansów wyłączone uffff udalo się. Pracownicy ministerstwa zabezpieczeni. A co z obywatelami ?co z kredytami ?zusem podatkami opłatami . Na to nie ma rzad pomysłu? A szkoda... 10 maja to my oddamy glos i ocenimy nasz rząd
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić