Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadził nowe ograniczenia

305

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji wprowadzenie nowych ograniczeń. Polacy będą musieli liczyć się z kolejnymi środkami ostrożności, które mają zapewnić im bezpieczeństwo przed zarażeniem koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadził nowe ograniczenia
(PAP, Grzegorz Michałowski)

Konferencja Mateusza Morawieckiego miała miejsce we wtorek 24 marca. Premier przyznał, że spodziewamy się wzrostu zachorowań, ale jak szacuje, już za kilka tygodni będzie można wrócić do życia zawodowego. Wymaga to jednak od Polaków ścisłej dyscypliny sanitarnej i solidarności.

Koronawirus w Polsce: jakie ograniczenia czekają Polaków?

Premier Polski zapowiedział, że możliwości wyjścia z domu przez Polaków zostanie ograniczona do minimum. Podobnie jak w innych państwach mieszkańcy będą mogli wychodzić wyłącznie do sklepu, apteki, aby wyprowadzić psa lub do pracy. Zostaną także podtrzymane dotychczasowe ograniczenia w galeriach handlowych.

Do 11 kwietnia będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób z wyłączeniem rodzin. W kościołach może przebywać maksymalnie do pięciu osób wyłączając samych kapłanów.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że użytkownicy komunikacji miejskiej będą mogli korzystać wyłącznie z miejsc siedzących. Jak motywował premier, tylko zajmując co drugi fotel w pasażerowie są w stanie zachować bezpieczny dystans od współtowarzyszy podróży. Co więcej z autobusów czy tramwajów mogą w pierwszej kolejności korzystać osoby, które udają się do swojego miejsca pracy.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa. "To nie jest zamknięty projekt"

Premier wezwał właścicieli firm, aby w miarę możliwości zapewnili pracownikom bezpieczne warunki. Jak jednak podkreślił, zakłady pracy które zaopatrują Polaków w podstawowe produkty, muszą nadal działać – dla dobra wszystkich obywateli. Rząd dołoży także wszelkich starań, aby zniwelować negatywne skutki koronawirusa dla polskiej gospodarki. W związku z tym jak najszybciej – w ciągu kilku dni, góra tygodnia lub dwóch – nastąpi wdrożenie rozwiązań z tarczy antykryzysowej Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślił, że Polacy muszą wykazać się solidarnością. Premier przyznał, że personel szpitali przygotowuje się na wypadek najgorszego scenariusza przebiegu pandemii. Morawiecki zalecił, aby zrezygnować z osobistego kontaktu z bliskimi i przyjaciółmi na rzecz rozmów za pośrednictwem Messengera czy Skype'a.

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia Polski, podtrzymał zalecenia premiera. Dodatkowo zalecił, aby Polacy udawali się do lekarza tylko w ważnych sprawach. Zalecił, żeby w miarę możliwości korzystać z kontaktu telefonicznego. Podkreślił wagę regularnego odkażania przestrzeni publicznych – wind w blokach, autobusów czy przycisków w bankomatach.

Wyjątek od ograniczenia przemieszczania się stanowi wyjście do i z pracy, wolontariat oraz pomoc rodzinie. Daty egzaminów klas ósmych oraz maturalnych na razie nie uległy zmianie. Wybory również mają odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić