W.B.| 

Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa. Senat zdecydował

18

Po długich i trwających do samego rana naradach i rozmowach, Senat ostatecznie przyjął poprawki do noweli specustawy, która ma za zadanie pomóc w walce z koronawirusem. Zrezygnowano między innymi z propozycji PiS o zmianach w Kodeksie wyborczym.

Na zdjęciu: Borys Budka
Na zdjęciu: Borys Budka (East News, Jakub Kamiński/East News)

Zmiany zaproponowane przez PiS zostały odrzucone. Miały one dotyczyć Kodeksu wyborczego i możliwości głosowania korespondencyjnego osobom przebywającym na kwarantannie oraz tym, które ukończyły 60. rok życia. Przeciwko tym poprawkom głosowało 46 senatorów, natomiast poparło je 29.

Ze specustawy wykreślono również ograniczenia w Radzie Dialogu Społecznego. Dawały one możliwość premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na odwoływanie członków Rady w trakcie trwającego okresu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Senat zrezygnował też z nadania dodatkowych, niezwiązanych z pandemią uprawnień funkcjonariuszom policji.

Pomoc dla przedsiębiorców

W związku z epidemią koronawirusa, dużą pomoc mają otrzymać firmy oraz przedsiębiorcy. Zwolnienia z opłat ZUS dotyczyć będą od teraz również małych i średnich firm, natomiast specjalny fundusz ma umożliwić pożyczkę dla przedsiębiorstw w wysokości do 40 000 złotych (do tej pory było to 5000 złotych) z możliwością umorzenia.

Fundusz Gwarantownych Świadczeń Pracowniczych pomoże także pracownikom. Jest on stworzony po to, aby wypłacić 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Specustawa zawiera blisko 100 różnych poprawek. Jedna z nich przewiduje, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, czy szkoły lub braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna z powodu koronawirusa, osobie takiej przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie wypłacany za okres 14 dni. Zapis dotyczy osób z dziećmi młodszymi niż 12 lat lub w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności - do ukończenia 18 lat.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Sejm przyjrzy się specustawie we wtorek o godzinie 13:00. Posiedzenie będzie odbywało się on-line. O godzinie 8:30 nad projektem ustawy zbierze się natomiast sejmowa komisja finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić