Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w Polsce. Więcej wiernych w kościołach? Abp Gądecki proponuje rozwiązanie

23

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zaapelował o zwiększenie limitu wiernych podczas nabożeństw. Duchowny zaproponował nowe rozwiązanie.

Abp Gądecki apeluje do premiera Morawieckiego
Abp Gądecki apeluje do premiera Morawieckiego (ONS.pl, Jerzy Dąbrowski)

Jak przekazał portal polsatnews.pl, pomysł arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zakłada, że w kościele podczas nabożeństw na 9m2 obiektu mogłaby przypadać jedna osoba. Wyłączone z tego obostrzenia byłyby osoby sprawujące kult i posługujący, a także osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu.

W liście do premiera abp Gądecki docenił pracę wszystkich osób zaangażowanych w walkę z koronawirusem. "Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe" - napisał.

Kościół ze swej strony wspiera walkę z koronawirusem przez wytrwałą, codzienną modlitwę duchownych, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich jak i przez konkretną pomoc personalną i materialną, świadczoną przez Caritas, duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, wiernych świeckich czy zaangażowanie wolontariuszy - dodał.

Zobacz także: Maseczki obowiązkowe również w kościele? Jest odpowiedź

Abp Stanisław Gądecki oczekuje "bardziej sprawiedliwego kryterium"

Przewodniczący KEP uważa, że konieczne jest wprowadzenie bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach. Stąd też jego propozycja.

Ufam, że dzięki wysiłkom wszystkich Polaków, uda się ochronić zdrowie i życie wielu z naszych rodaków, a sytuacja, którą przechodzimy umocni naszą jedność i uczyni nasze społeczeństwo jeszcze bardziej solidarnym i silnym - zaznaczył duchowny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić