Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Koronawirus w Polsce. Wnioski o odroczenie składek wywołały burzę. Prezes ZUS komentuje sprawę

55
Podziel się:

Wielu osobom nie spodobało się to, że wniosek o odroczenie składek ZUS ze względu na pandemię koronawirusa jest tak obszerny. Dokument miał być uproszczony, a tymczasem składa się z czterech stron i wymaga podania szczegółowych informacji. Głos w tej sprawie zabrała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska wyjaśnia, dlaczego wniosek o odroczenie składek jest tak obszerny
Prezes ZUS Gertruda Uścińska wyjaśnia, dlaczego wniosek o odroczenie składek jest tak obszerny (East News, Piotr Molecki)

Profesor Gertruda Uścińska uspokaja poirytowanych przedsiębiorców. - Pracujemy nad trybem uproszczonym takiego wniosku - powiedziała w specjalnym programie Wirtualnej Polski i money.pl prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Wniosek jest adekwatny do przepisów obowiązujących w tej kwestii, choćby tych unijnych. Jeśli się zmieni kwalifikacja KE w sprawie takiej pomocy, to wniosek będzie jednostronicowy - wyjaśniła Uścińska.

Zapewnienia były jasne. Wniosek o odroczenie składek ZUS miał być maksymalnie uproszczony. Tymczasem w bieżącej wersji trzeba wypełniać kilka stron druku i spowiadać się z majątku, przychodów, dochodu, kosztów i wielu innych rzeczy.

Zobacz także: Wniosek o odroczenie składek. ZUS zapowiada zmiany: będzie jednostronicowy

Przedsiębiorcy są poirytowani

W Internecie pojawia się sporo nieprzychylnych słów kierowanych w stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawę komentują nie tylko przedsiębiorcy, lecz także politycy. Głos na temat wniosku zabrała między innymi posłanka PO Izabela Leszczyna, wiceminister finansów w latach 2013-15. "Dane, których chce ZUS wykluczają szansę na to, że zrobi to wasze biuro rachunkowe, więc do dzieła, a raczej do spowiedzi" - napisała na Twitterze.

Internauci chętnie komentowali wpis Leszczyny. "Dziwne, że brak rubryki o poglądach politycznych", "to chyba prokuratura układała ankietę?", "dziwne, że nie ma miejsca na obligatoryjny podpis prababki właściciela firmy", "to jest prawdziwy skandal", "zrobić wszystko, żeby nie dać nikomu. Proste" - tak do sprawy odnosili się oburzeni użytkownicy Twittera.

Jeżeli ktoś jeszcze nie zobaczył wniosku, to jest okazja, by nadrobić zaległości. "Uproszczone", zdaniem ZUS, pismo ma aż cztery strony. Trzeba podać między innymi formę opodatkowania w latach 2017-19, kwoty przychodu, kosztów, zaliczek na podatek dochodowy i nakładów na środki trwałe w każdym z tych lat. Pojawiają się również pytania na temat majątku prywatnego lub kwoty zobowiązań prywatnych.

Wniosek trzeba uzasadnić. Rubryka dotycząca tego elementu wzbudziła chyba najwięcej kontrowersji. Osoby składające wniosek muszą napisać, w jaki sposób epidemia wpłynęła na sytuację finansową ich firmy.

Zdecydowana reakcja rzecznika. Po publikacji wniosku o odroczenie składek ZUS zareagował rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz. W liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego raz jeszcze zaapelował o proste rozwiązania, które będą pozbawione biurokracji.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(55)
anonymus
3 lata temu
Zlodzieje Nami zarzadzaja ot co!
Takie buty
3 lata temu
Wy się KE nie tlumaczcie ze jak zezwola itp. Mają troszkę inne sprawy teraz na glowie niz jakiś tam papierek. Kasa sie wam nie bedzie zgadzać zabraknie na złote poręcze i marmurowe schody. Jesteście na równi z Rydzykiem jak nie gorsi eufimystycznie ujmując.
nadminister
3 lata temu
Jak się wam nie podoba to zawieście działalność i składek nie będzie
koko
3 lata temu
ma morde jak drakula
Kojot
3 lata temu
Firmy które zamknięte są na cztery spusty powinny być całkowicie zwolnione z płacenia ZUSu za ten okres. Wiele osób ma jednoosobowa działalność i nie wierzę aby mogły potem odrobić straty i opłacić zaległe składki bo ledwo starcza im na życie na bieżąco - to co robią z tym odraczaniem to jest kuriozum
Donald
3 lata temu
Jest niepowtarzalna okazja zrobić porządek ze złodziejskim zusem!!!!! Otworzyć niezależne od rządu firmy ubezpieczeniowe w których to każdy dobrowolnie będzie mógł się ubezpieczyć na uczciwych zasadach ekonomicznych, tak jak to jest na zachodzie!!!!!!
d+d
3 lata temu
kurcze moim zdaniem trzeba po prostu zawiesić działalność-ludzi zwolnić jako przyczynę podje się i rząd zablokował prowadzenie działalności i tyle.jest to smutne i okrutne ale w obecnej sytuacji jedyny słuszny wybór żeby przetrwać dla wielu gdyż zapewne stan kwarantanny potrwa min do czerwca.
Gość
3 lata temu
nieRząd morawieckiego tak daje pieniądze na pomoc, żeby nie dać, a zapisać w statystykach. Na powrót Polaków z zagranicy można skorzystać z finansów unijnych, tak jak sprowadzenie rodaków z Chin miesiąc wcześniej, ale lepiej dać zarobić LOTowi pieniędzmi turystów. Takie jest pisowskie państwo opiekuńcze. 212 mld. to są wszystko pieniądze wirtualne, nikt ich nie powącha, może tylko Duda dostanie na kampanię lub TVP na propagandę. Polaku radź sobie sam,tylko pamiętaj o tym na wyborach.
Jacek-3
3 lata temu
"500+ z czegoś trza sklecić" - czyż nie?
jamci
3 lata temu
bo oni nie mają pojęcia co czynią. obietnice w telewizji dla gawiedzi że pracują i niby ochrona dla pracodawców . Ale trzeba mieć kasę dla doradców aby ogarnęli wypełnianie wielu rubryk.Jak zwykle państwo dla polityków i bogatych
marcos
3 lata temu
odroczenie płatności niczego nie załatwia, jedynie kumuluje długi, ale tak to jest gdy osoby decyzyjne nie płacą własnymi pieniędzmi, wtedy zawsze można sięgnąć do worka (budżetu) i wyjąć potrzebną kwotę
leo
3 lata temu
Taki wniosek powinien składać się z nazwy firmy, NIP-u oraz podpisu. Wydaliśmy miliardy na IT ZUSU to te wszystkie dane musza tam być, jak ich nie ma to prezeska na bruk
along
3 lata temu
Myślę PANI PREZES że bolkowi starczy 1800 zł /brutto/ emerytury. W przeciwnym razie jest to marnotrastwo czyli wtrzucanie szmalu w błoto
pracodawca
3 lata temu
W obecnej sytuacji wszystkie planowane wizyty i zabiegi lekarskie są odwoływane. Nie ma możliwości skorzystać z usług lekarskich. Jest to dla mnie zrozumiałe. Niezrozumiałe jest jak można w tej sytuacji pobierać składki ZUS za coś co jest niedostępne. Nie wspomnę o badaniach wstępnych, okresowych i kontrolnych pracowników - na nie nie ma szans. A przepisy w tym zakresie nie zostały zawieszone.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić