o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Koronawirus w Polsce. Wnioski o odroczenie składek wywołały burzę. Prezes ZUS komentuje sprawę

55
Podziel się

Wielu osobom nie spodobało się to, że wniosek o odroczenie składek ZUS ze względu na pandemię koronawirusa jest tak obszerny. Dokument miał być uproszczony, a tymczasem składa się z czterech stron i wymaga podania szczegółowych informacji. Głos w tej sprawie zabrała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska wyjaśnia, dlaczego wniosek o odroczenie składek jest tak obszerny
Prezes ZUS Gertruda Uścińska wyjaśnia, dlaczego wniosek o odroczenie składek jest tak obszerny (East News, Piotr Molecki)
bDJmlfyZ

Profesor Gertruda Uścińska uspokaja poirytowanych przedsiębiorców. - Pracujemy nad trybem uproszczonym takiego wniosku - powiedziała w specjalnym programie Wirtualnej Polski i money.pl prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Wniosek jest adekwatny do przepisów obowiązujących w tej kwestii, choćby tych unijnych. Jeśli się zmieni kwalifikacja KE w sprawie takiej pomocy, to wniosek będzie jednostronicowy - wyjaśniła Uścińska.

Zapewnienia były jasne. Wniosek o odroczenie składek ZUS miał być maksymalnie uproszczony. Tymczasem w bieżącej wersji trzeba wypełniać kilka stron druku i spowiadać się z majątku, przychodów, dochodu, kosztów i wielu innych rzeczy.

Zobacz także: Wniosek o odroczenie składek. ZUS zapowiada zmiany: będzie jednostronicowy

bDJmlfzb

Przedsiębiorcy są poirytowani

W Internecie pojawia się sporo nieprzychylnych słów kierowanych w stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawę komentują nie tylko przedsiębiorcy, lecz także politycy. Głos na temat wniosku zabrała między innymi posłanka PO Izabela Leszczyna, wiceminister finansów w latach 2013-15. "Dane, których chce ZUS wykluczają szansę na to, że zrobi to wasze biuro rachunkowe, więc do dzieła, a raczej do spowiedzi" - napisała na Twitterze.

bDJmlfzh

Internauci chętnie komentowali wpis Leszczyny. "Dziwne, że brak rubryki o poglądach politycznych", "to chyba prokuratura układała ankietę?", "dziwne, że nie ma miejsca na obligatoryjny podpis prababki właściciela firmy", "to jest prawdziwy skandal", "zrobić wszystko, żeby nie dać nikomu. Proste" - tak do sprawy odnosili się oburzeni użytkownicy Twittera.

Jeżeli ktoś jeszcze nie zobaczył wniosku, to jest okazja, by nadrobić zaległości. "Uproszczone", zdaniem ZUS, pismo ma aż cztery strony. Trzeba podać między innymi formę opodatkowania w latach 2017-19, kwoty przychodu, kosztów, zaliczek na podatek dochodowy i nakładów na środki trwałe w każdym z tych lat. Pojawiają się również pytania na temat majątku prywatnego lub kwoty zobowiązań prywatnych.

Wniosek trzeba uzasadnić. Rubryka dotycząca tego elementu wzbudziła chyba najwięcej kontrowersji. Osoby składające wniosek muszą napisać, w jaki sposób epidemia wpłynęła na sytuację finansową ich firmy.

bDJmlfzi

Zdecydowana reakcja rzecznika. Po publikacji wniosku o odroczenie składek ZUS zareagował rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz. W liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego raz jeszcze zaapelował o proste rozwiązania, które będą pozbawione biurokracji.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDJmlfzC
KOMENTARZE
(55)
pracodawca
12 miesięcy temu
skłądki ZUS należy na ten czas zlikwidować, a nie przesunąć ich zapłatę. Bo to zniszczy mikro i małe przedsiębiorstwa. Skąd ludzie wezmą w czerwcu 6 tyś PLN na spłatę zaległych składek ? Jak już teraz nie mają za bardzo co do garnka włożyć.To zwyczajna próba odebrania potem ludziom majątków w "ramach zadłużenia". To jest skandal. OBOWIĄZKOWY ZUS I OPODATKOWANIE DOCHODU NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ. NAJPROSTSZA DEFINICJA PODATKU DOCHODOWEGO? KTO OSIĄGA DOCHÓD TEN PODLEGA KAŻE GRZYWNY... Przez upadek przedsiębiorstw ludzie pójdą na bruk.
pracodawca
12 miesięcy temu
Pracują nad uproszczeniem? To ZUS wogóle pracuje. Nie mam dochodów więc nie zapłacę, bo z czego? Teraz ja bedę prosił ZUS o daninę dla mich pracowników i siebie. A jak nie jej nie bedzie to zamknę interes i będę beneficjentem wszelkich danin.
Kocham PIS
12 miesięcy temu
Najpierw rząd każe ci zamknąć działalność,potem mówi,że odroczy ci płatności składek,ale oczywiście zapłacić będziesz musiał. A na koniec będziesz musiał wypełnić szczegółowy wniosek aby ZUS wiedział co masz i gdzie aby w łatwy sposób mogli cię zlicytować. Bo przecież jeden taki najmądżejszy już powiedział,że jeśli nie potrafisz prowadzić działalności w danych realiach to się do tego nie nadajesz.
bDJmlfzD
Jola
12 miesięcy temu
ale brzydka baba z tej prezes
Melisa
12 miesięcy temu
Co za patologia kazdy kto w tym okresie nie osiągnie dochodu nie powinien placic haraczu temu cygańskiemu tabunowi krwiopijcy ludorzercy!
Najnowsze komentarze (55)
anonymus
12 miesięcy temu
Zlodzieje Nami zarzadzaja ot co!
Takie buty
12 miesięcy temu
Wy się KE nie tlumaczcie ze jak zezwola itp. Mają troszkę inne sprawy teraz na glowie niz jakiś tam papierek. Kasa sie wam nie bedzie zgadzać zabraknie na złote poręcze i marmurowe schody. Jesteście na równi z Rydzykiem jak nie gorsi eufimystycznie ujmując.
nadminister
12 miesięcy temu
Jak się wam nie podoba to zawieście działalność i składek nie będzie
koko
12 miesięcy temu
ma morde jak drakula
Kojot
12 miesięcy temu
Firmy które zamknięte są na cztery spusty powinny być całkowicie zwolnione z płacenia ZUSu za ten okres. Wiele osób ma jednoosobowa działalność i nie wierzę aby mogły potem odrobić straty i opłacić zaległe składki bo ledwo starcza im na życie na bieżąco - to co robią z tym odraczaniem to jest kuriozum
Donald
12 miesięcy temu
Jest niepowtarzalna okazja zrobić porządek ze złodziejskim zusem!!!!! Otworzyć niezależne od rządu firmy ubezpieczeniowe w których to każdy dobrowolnie będzie mógł się ubezpieczyć na uczciwych zasadach ekonomicznych, tak jak to jest na zachodzie!!!!!!
d+d
12 miesięcy temu
kurcze moim zdaniem trzeba po prostu zawiesić działalność-ludzi zwolnić jako przyczynę podje się i rząd zablokował prowadzenie działalności i tyle.jest to smutne i okrutne ale w obecnej sytuacji jedyny słuszny wybór żeby przetrwać dla wielu gdyż zapewne stan kwarantanny potrwa min do czerwca.
Gość
12 miesięcy temu
nieRząd morawieckiego tak daje pieniądze na pomoc, żeby nie dać, a zapisać w statystykach. Na powrót Polaków z zagranicy można skorzystać z finansów unijnych, tak jak sprowadzenie rodaków z Chin miesiąc wcześniej, ale lepiej dać zarobić LOTowi pieniędzmi turystów. Takie jest pisowskie państwo opiekuńcze. 212 mld. to są wszystko pieniądze wirtualne, nikt ich nie powącha, może tylko Duda dostanie na kampanię lub TVP na propagandę. Polaku radź sobie sam,tylko pamiętaj o tym na wyborach.
bDJmlfzv
Jacek-3
12 miesięcy temu
"500+ z czegoś trza sklecić" - czyż nie?
jamci
12 miesięcy temu
bo oni nie mają pojęcia co czynią. obietnice w telewizji dla gawiedzi że pracują i niby ochrona dla pracodawców . Ale trzeba mieć kasę dla doradców aby ogarnęli wypełnianie wielu rubryk.Jak zwykle państwo dla polityków i bogatych
marcos
12 miesięcy temu
odroczenie płatności niczego nie załatwia, jedynie kumuluje długi, ale tak to jest gdy osoby decyzyjne nie płacą własnymi pieniędzmi, wtedy zawsze można sięgnąć do worka (budżetu) i wyjąć potrzebną kwotę
leo
12 miesięcy temu
Taki wniosek powinien składać się z nazwy firmy, NIP-u oraz podpisu. Wydaliśmy miliardy na IT ZUSU to te wszystkie dane musza tam być, jak ich nie ma to prezeska na bruk
along
12 miesięcy temu
Myślę PANI PREZES że bolkowi starczy 1800 zł /brutto/ emerytury. W przeciwnym razie jest to marnotrastwo czyli wtrzucanie szmalu w błoto
pracodawca
12 miesięcy temu
W obecnej sytuacji wszystkie planowane wizyty i zabiegi lekarskie są odwoływane. Nie ma możliwości skorzystać z usług lekarskich. Jest to dla mnie zrozumiałe. Niezrozumiałe jest jak można w tej sytuacji pobierać składki ZUS za coś co jest niedostępne. Nie wspomnę o badaniach wstępnych, okresowych i kontrolnych pracowników - na nie nie ma szans. A przepisy w tym zakresie nie zostały zawieszone.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić