Wojciech Darewicz| 

Koronawirus w Polsce. Zakażonych może być 5 razy więcej, niż mówi rząd

22

WHO mówi jasno, że kluczowe w walce z koronawirusem jest wykonywanie jak największej liczby testów na obecność SARS-CoV-2. Tymczasem trwa dyskusja, czy w Polsce przeprowadza się ich odpowiednio dużo. O tym, ilu faktycznie możemy mieć zakażonych, mówi prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

Zdaniem eksperta 80 proc. zakażonych koronawirusem Polaków nie odczuwa objawów COVID-19.
Zdaniem eksperta 80 proc. zakażonych koronawirusem Polaków nie odczuwa objawów COVID-19. (East News)

Według najnowszych danych w Polsce mamy ponad 2,3 tys. zakażonych. Skąd zatem opinia profesora Horbana? Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych stwierdził w rozmowie z Money.pl, że tak naprawdę zakażonych jest zdecydowanie więcej.

Jest rzeczą oczywistą, że ludzi, którzy są zakażeni, a nie mają objawów, jest mniej więcej pięć razy tyle. Wiemy to, ponieważ 80 procent ludzi choruje bezobjawowo - tłumaczył Horban w programie Wirtualnej Polski.

Ilu naprawdę możemy mieć zarażonych koronawirusem w Polsce?

Lekarz przewiduje, że zakażonych jest obecnie około 10 tysięcy Polaków. Dodaje także, że przez chorujących bezobjawowo i niezdiagnozowanych zakażonych bardzo trudno będzie określić, kiedy nastąpi w Polsce szczyt epidemii.

Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Horban tłumaczy, ilu jest teraz zakażonych

Koronawirus w Polsce. Oficjalne statystyki

Ministerstwo Zdrowia donosi w środę rano o 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Informuje też o kolejnych dwóch ofiarach śmiertelnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 10 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Koronawirus w Polsce. Łączna liczba zakażonych koronawirusem w naszym kraju to 2347, z czego 35 to osoby zmarłe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić