Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Ksiądz powiedział "nie". Autystyczny chłopiec nie przystąpi do pierwszej komunii

80
Podziel się:

Do zdarzenia doszło w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Jimmy LaCugna, ojciec autystycznego chłopca, oskarżył jednego z księży o to, że odmówił 8-latkowi przystąpienia do pierwszej komunii.

Ksiądz powiedział "nie". Autystyczny chłopiec nie przystąpi do pierwszej komunii
(Getty Images, Jessica Kourkounis)

Jimmy LaCugna nagłośnił zdarzenie za pośrednictwem Facebooka. Mężczyzna otrzymał wiadomość od księdza Johna Bambricka z Kościoła Świętego Alojzego. Duchowny poinformował go, że nie może udzielić jego 8-letniemu synowi Anthony'emu pierwszej komunii.

Jak ksiądz uzasadnił odmowę udzielenia pierwszej komunii?

Ksiądz uzasadnił odmowę tym, że 8-latek nie jest w stanie odróżnić dobra od zła. Autyzm dziecka określił "niepełnosprawnością".

Jimmy LaCugna i jego żona Nicole Charletta są oburzeni decyzją duchownego. Jak twierdzą, mimo że Anthony ma zaburzenia mowy, doskonale rozróżnia, co jest dobre, a co złe i nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby przystąpił do pierwszej komunii.

Zobacz też: Pierwsza komunia - presja dla niewierzących

Mój syn nie byłby nawet w stanie zgrzeszyć, ponieważ jest jednym z najsłodszych i najniewinniejszych małych chłopców, jakich kiedykolwiek spotkaliście – napisał Jimmy LaCugna na Facebooku.

Ojciec 8-latka wyraża nadzieję, że jego wpis zyska popularność wśród internautów. Liczy na to, że dzięki rozgłosowi uda się wywrzeć presję na księdzu i zmusić go do zmiany stanowiska.

Pomóżcie rozpowszechnić informację o rówieśnikach Anthony'ego z jego spektrum, aby żadne inne dziecko i rodzina nie musieli przeżywać tego, co my w ciągu ostatnich kilku dni [...]. Ojciec Bambric z Kościoła Świętego Alojzego i archidiecezja Trenton powinni się za to wstydzić!!! – napisał na Facebooku Jimmy LaCugna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(80)
Hdjc
2 lata temu
Jakoś księdzu się wcale nie dziwię. Ile z tego wszystkiego zrozumie ten autystyk? Jego rodzicie nic nie kumają z tego sakramentu a co dopiero dziecko auutystyczne
Zab
2 lata temu
No i ma rację ksiądz. Dopuszczajac kogos do komunii musi miec pewnosc ze dopuszcza normalnego człowieka, potrafiącego odróżnić wartosci. Z tymi.daunami bywa roznie, nie wszystko rozumieją.
Jacek
2 lata temu
Jestem nauczycielem i wychowawcą w podstawówce.Obserwuję,że coraz więcej rodziców nie posyła dzieci do pierwszej komunii.Twierdzą zupełnie słusznie,że zmieniła się ona z wydarzenia religijnego w obrzydliwą komercyjną hucpę.Co ciekawe kk jakoś na to nie reaguje.
Mikołaj
2 lata temu
Nie chodze do kośćioła i żyje doniczego nie jest mi poczebny !!!!
ktoś
2 lata temu
I o co się oburzać? To nawet dobrze. Ta mafia rozpadnie się sama bez pomocy innych.
gosc
2 lata temu
jeszcze niech wprowadzą chrzest od 18 lat żeby każdy był świadomy na co się pisze
Edith
2 lata temu
Diabły
sdgh
2 lata temu
ma rację, tez bym mu nie udzieliła komunii
Gosc
2 lata temu
Za tą mafię dawno powinni się wziąć
Tata
2 lata temu
Rozmawiałem z księdzem.na temat Komunii dla mojego autystycznego synka, najbardziej problematyczna jest spowiedź, dlatego że mały ma również zaburzenie nowy i co powiedział ksiądz. PAN Bóg oceni sobie jego po swojemu i on nie widzi żadnych przeciwwskazań żeby mały przystąpił do komunii. Na szczycie my trafiliśmy na prawdziwego księdza A nie kogoś kto udaje ksiedza
Dota
2 lata temu
Nie wiem czy ksiądz postąpił dobrze, czy źle wg doktryny i zasad wiary, bo jestem ateistką i nie znam regulaminów. Ale autyzm jest choroba i niepełnosprawnością umysłową. W zależności od jej stopnia dana osoba może, lub nie może funkcjonować społecznie, w tym tez rozróżniać dobro od zła. Jeśli ten chłopak jest mocno autystyczny, to zdaje się ze rozumowanie księdza nie było pozbawione podstaw.
Jaa
2 lata temu
Ksiac jest tylko pomocnikiem BOGA a niesamym bogiem temu panu chyba pokrecilo sie cos ewangelia CO KOLWIEK UCZYNILES MEMU NAJMNIEJSZEMU MI ZES UCZYNIL czyzby ksiac o tym zapomnial codziennieczyta ewangelie i co nic a to juz niedobrze mudlmy sie za tego ksiedza o rozum
JamesHillman
2 lata temu
Monoteiści i ich antypsychologiczna psychiatria oparta na teologii. Psychikę dzieli na dobrą i złą, zdrową i chorą.Żadna z tych teorii, łącznie z podziałem na słabość i siłę, nie jest prawidłową perspektywą postrzegania psychiki. Knajackie plemię barbarzyńców, zarządzane przez koncerny.Wszystko co niezgodne z teologią czy racjonalizmem pustaków antypsychologicznych jest wymierzone w politeistyczną naturę psyche.Niska wulgarna retoryka zaniża wartość psyche, ponieważ ludzie, którzy ją opisują stoją mentalnie i psychologicznie na bardzo prymitywnym poziomie poznania. I w błędny sposób opisują coś co przerasta ich prymitywny sposób poznania i tunelowe binarne myślenie. Coś jak mowa heptapodów w "Nowym początku". Język obrazu psychologicznego nie jest liniowy, jest złożony. Heptapody zostały by również obarczone łatką "upośledzenia", "regresu", "indolencji",gdyby były oceniane przez materialistycznych prymitywów.Jak mówi psyche, której językiem jest "patologia" - psyche zaczyna się od śmierci, kończy na tunelowym bezpiecznym małym myśleniu racjonalistów.Autyzm to coś co naukę i medycynę przerasta, tak jak heptapody. Psyche nie mówi językiem nauki medycyny.Normalni, zdrowi psychicznie ludzie to na sam pierw monoteistyczni barbarzyńcy zarządzani przez obcy system deprawacji, dehumanizacji, z USA. Bo nie mają perspektywy psychologicznej, nadrzędnej, wymienili je na puste etykiety pisane dla zysku. Monoteizm materialny = barbarzyństwo ideologiczne.
gość
2 lata temu
To własnie kler nie potrafi odróżnić dobra od zła. Okazuje się, że ludzie wymyślili sobie bogów , aby móc zapanować nad umysłami i życiem ludzi. Bawią się w Pana Boga.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić