Aleksander Sławiński| 

Ksiądz znalazł sposób jak zapełnić kościoły na Wielkanoc. Mimo epidemii

21

Ksiądz jednej z parafii w mieście Timisoara w zachodniej Rumunii znalazł ciekawy sposób, jak zapełnić kościoły mimo epidemii. Do ławek przykleił zdjęcia swych parafian. W ten sposób, symbolicznie, uczestniczyli oni w mszy Wigilii Paschalnej.

Ksiądz znalazł sposób jak zapełnić kościoły na Wielkanoc. Mimo epidemii
(Twitter)

Ksiądz Istvan Barazsuty z Timisoary odprawiał liturgię Wigilii Paschalnej przy zupełnie pustym kościele - regulacje nie pozwalają bowiem na gromadzenie się w nabożeństwach. Zdjęcia parafian miały sprawić, że wszystko będzie wydawać się, choć trochę bardziej normalne.

Koronawirus. Puste kościoły

To nie był mój pomysł, żeby umieścić zdjęcia w kościele. Zobaczyłem coś podobnego u moich przyjaciół z Włoch i Austrii. Oni też przyklejali zdjęcia wiernych, by troszkę pocieszyć się w tym smutnym okresie – powiedział Barazsuty rumuńskiej stacji TVR.

Kapłan poprosił też wiernych, by zapalili w domach świece i modlili się za siebie wzajemnie. Mszę, podobnie jak w wielu innych miejscach, można było też oglądać za pośrednictwem internetu.

Liturgia Wigilii Paschalnej jest jednym z najważniejszych nabożeństw w kościele katolickim. Ponieważ Rumunia jest krajem w przeważającej większości prawosławnym, to główne obchody Wielkanocy będą tam trwały od 19 do 21 kwietnia.

Okolice Timisoary, podobnie jak kilka innych rejonów Rumunii, są jednak zamieszkane w dużej części przez katolickich Węgrów i to właśnie z tej społeczności wywodził się duchowny.

Zobacz także: Triduum Paschalne bez tradycyjnych elementów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić