o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Kwatera główna Adolfa Hitlera przeszukana. W Wilczym Szańcu odkryto nowe przedmioty

107
Podziel się

W kwaterze głównej Adolfa Hitlera, gdzie kanclerz III Rzeszy stacjonował pod koniec II wojny światowej, badacze z zarządzającego terenem nadleśnictwa Srokowo odkryli liczne przedmioty codziennego użytku. Eksperci twierdzą, że dostarczą one nowych informacji na temat tego, jak funkcjonował obiekt w czasach wojennych.

Kwatera główna Adolfa Hitlera przeszukana. W Wilczym Szańcu odkryto nowe przedmioty
(East News, SOPA Images/Sipa USA/East News)
bEEiJTfV

Znaleziska mają być w przyszłości wystawione na ekspozycję i dostępne dla turystów. Wśród najliczniej odkopanych z ziemi eksponatów wymienione zostały talerze, maszynki przeznaczone do golenia czy tubki po paście do zębów. Nie zabrakło też wielu szklanych butelek po piwie i winie.

Obecne poszukiwania ujawniły wiele drobnych przedmiotów, które wpisane jednak w kontekst tego obiektu dają wiele informacji o jego wojennym funkcjonowaniu. Znaleziska odpowiednio opracowane i wyeksponowane uatrakcyjnią kwaterę będącą znanym ośrodkiem turystyki historycznej – poinformował nadleśniczy Zenon Piotrowicz z nadleśnictwa Srokowo.

Odkryć jest więcej. Natrafiono również m.in. na talerze z kasyn Wehrmachtu czy pojemniki po kosmetykach, na których widnieje godło III Rzeszy. Wydobyte zostały też fiolki zawierające niegdyś najprawdopodobniej lekarstwa.

bEEiJTfX
Zobacz także: Odkrycie w Wilczym Szańcu

Oprócz przedmiotów codziennego użytku znaleziono także elementy schronów. Badacze odkopali stalową okiennicę o grubości 1,6 cm, która miała za zadanie zabezpieczać okna budynków przed odłamkami pobliskich wybuchów bomb.

bEEiJTgd

Natrafiono też na elementy należących do infrastruktury wodnej i uposażenia łazienki. Znaleziono np. słuchawkę prysznicową oraz 3 tabliczki, zawierające ostrzeżenie o doprowadzanej przez rury gorącej wodzie. Badacze odkryli również szyld fryzjerski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEEiJTgy
KOMENTARZE
(107)
ttt
2 lata temu
Przerażony jestem czytając komentarze,
Abbrecht
2 lata temu
Jak się traktuje historie jak zabawę to ok. Muzea etc ale niedopuszczalne jest manipulowanie historia w celu napuszczenia jednego narodu na inny narod. Mam na mysli najbliższych sasiadow polakow z ktorymi polakow łacza więzy krwi. Niemcow, Rosjan, Skandynawow, Czechow, Ukrainę, Litwę
Przemek
2 lata temu
Bardzo dobrze ale żeby na tym. Zarabiać trzeba ściągnąć dla muzeum fanty z europy bylo i usa. Z drugiej strony Malbork przypomina smietnisko a w tle wspaniały zamek. czy władze tego miasta i regionu się nie wstydza że taki syf jest pod taką perla. Stare rudery, poniszczone ogrodzenia. Dlaczego nie ściągna ze środków UE pieniędzy na rewitalizację tej miejscowości?
bEEiJTgz
OPO
2 lata temu
CIEKAWE JAK ROZRÓŻNIĄ BUTELKĘ PO WINIE Z 42 R. I Z 52
Olo
2 lata temu
Starego sedesu nie znaleźli ?
aaa
2 lata temu
"maszynki przeznaczone do golenia" - zna ktoś jak wygląda maszynka przeznaczona do golenia. Powstaje tu pytanie czy to maszynka przeznaczona do usuwania z niej włosów, czy przyczepiana w nieznanym celu do golenia (części nogi)?
EuPi
2 lata temu
komnaty jednak nie odkryte. Dlaczego....?
S.A
2 lata temu
Miejsce kultu religijnego... pewien mądry człowiek powiedział myślę a więc wiem..
elfin60
2 lata temu
zrównać z ziemią wszelkie tego typu miejsca na świecie a nie wykopaliska robić i upamiętniać nazizm, kto ma w tym interes ? bo na pewno nie rozsądni ludzie zajmujący się poważnie historią świata
Adek
2 lata temu
Adek
maliniak
2 lata temu
szok gdzie nie klikniesz i przełączysz tv to swastyka szok
eMERYT
2 lata temu
widać czuli się jak u siebie ale krótko i dobrze,a bilion euro dla Polski a Polakom co urodzili sie przed wojnąi do 1960 roku to należa sie odszkodowania po 10 tyś euro za wojenne krzywdy zarówno w rodzinach jak i biedę i cięzar odbudowy z ruin Polski , te pokolenia na swoje bary wzięły te wszystkie z czasów wojny i po wojnie traumatyczne problemy , nie było łatwo ! teraz niech płacą tym pokoleniom bo wiele stracili i rodzinnie i materialnie ! bieda aż piszczała po wojnie , a teraz umywają rece od reparacji - NIE MOŻNA NA TO POZWOLIĆ
dziadek czesi...
2 lata temu
"maszynki przeznaczone do golenia"? czyżby tłumacz google?
bEEiJTgr
okko
2 lata temu
czy biskupowi dziecezji gliwickiej wiadomo , że pijast gliwice kupuje mecze ligowe
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić