o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Kwatera główna Adolfa Hitlera przeszukana. W Wilczym Szańcu odkryto nowe przedmioty

107
Podziel się

W kwaterze głównej Adolfa Hitlera, gdzie kanclerz III Rzeszy stacjonował pod koniec II wojny światowej, badacze z zarządzającego terenem nadleśnictwa Srokowo odkryli liczne przedmioty codziennego użytku. Eksperci twierdzą, że dostarczą one nowych informacji na temat tego, jak funkcjonował obiekt w czasach wojennych.

Kwatera główna Adolfa Hitlera przeszukana. W Wilczym Szańcu odkryto nowe przedmioty
(East News, SOPA Images/Sipa USA/East News)
bDogFkwR

Znaleziska mają być w przyszłości wystawione na ekspozycję i dostępne dla turystów. Wśród najliczniej odkopanych z ziemi eksponatów wymienione zostały talerze, maszynki przeznaczone do golenia czy tubki po paście do zębów. Nie zabrakło też wielu szklanych butelek po piwie i winie.

Obecne poszukiwania ujawniły wiele drobnych przedmiotów, które wpisane jednak w kontekst tego obiektu dają wiele informacji o jego wojennym funkcjonowaniu. Znaleziska odpowiednio opracowane i wyeksponowane uatrakcyjnią kwaterę będącą znanym ośrodkiem turystyki historycznej – poinformował nadleśniczy Zenon Piotrowicz z nadleśnictwa Srokowo.

Odkryć jest więcej. Natrafiono również m.in. na talerze z kasyn Wehrmachtu czy pojemniki po kosmetykach, na których widnieje godło III Rzeszy. Wydobyte zostały też fiolki zawierające niegdyś najprawdopodobniej lekarstwa.

bDogFkwT
Zobacz także: Odkrycie w Wilczym Szańcu

Oprócz przedmiotów codziennego użytku znaleziono także elementy schronów. Badacze odkopali stalową okiennicę o grubości 1,6 cm, która miała za zadanie zabezpieczać okna budynków przed odłamkami pobliskich wybuchów bomb.

Natrafiono też na elementy należących do infrastruktury wodnej i uposażenia łazienki. Znaleziono np. słuchawkę prysznicową oraz 3 tabliczki, zawierające ostrzeżenie o doprowadzanej przez rury gorącej wodzie. Badacze odkryli również szyld fryzjerski.

bDogFkwZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDogFkxu
KOMENTARZE
(107)
ajwaj
12 miesięcy temu
znaleźli śmietnik po faszystach !!!!! ciekawe kiedy zostanie odkryty dół kloaczny ????
Iwona
12 miesięcy temu
A mnie ten materiał zaciekawił. Co prawda jestem zdziwiona, że po tylu latach można jeszcze coś znaleźć, ale to na pewno ciekawsze, niż opowieści o celebrytach, plamach na spodniach i braku majtek, albo o tym, kto z kim zerwał. Ale co kto lubi.
LoL
12 miesięcy temu
Kupa gruzu i złomu po zwyrodnialcach i to ma być turystyka szkoda pieniędzy by symbolizować takiego szaleńca zrównać z ziemią i tyle.
bDogFkxv
wręcz relikwi...
12 miesięcy temu
Inaczej mówiąc znaleźli śmietnik.
Por. Śmigly
12 miesięcy temu
"talerze, maszynki przeznaczone do golenia czy tubki po paście do zębów. Nie zabrakło też wielu szklanych butelek po piwie i winie."- faktycznie, dostarczą te znaleziska wielu nowych, cennych informacji na temat niemieckich zbrodniarzy..
Najnowsze komentarze (107)
ttt
12 miesięcy temu
Przerażony jestem czytając komentarze,
Abbrecht
12 miesięcy temu
Jak się traktuje historie jak zabawę to ok. Muzea etc ale niedopuszczalne jest manipulowanie historia w celu napuszczenia jednego narodu na inny narod. Mam na mysli najbliższych sasiadow polakow z ktorymi polakow łacza więzy krwi. Niemcow, Rosjan, Skandynawow, Czechow, Ukrainę, Litwę
Przemek
12 miesięcy temu
Bardzo dobrze ale żeby na tym. Zarabiać trzeba ściągnąć dla muzeum fanty z europy bylo i usa. Z drugiej strony Malbork przypomina smietnisko a w tle wspaniały zamek. czy władze tego miasta i regionu się nie wstydza że taki syf jest pod taką perla. Stare rudery, poniszczone ogrodzenia. Dlaczego nie ściągna ze środków UE pieniędzy na rewitalizację tej miejscowości?
OPO
12 miesięcy temu
CIEKAWE JAK ROZRÓŻNIĄ BUTELKĘ PO WINIE Z 42 R. I Z 52
Olo
12 miesięcy temu
Starego sedesu nie znaleźli ?
aaa
12 miesięcy temu
"maszynki przeznaczone do golenia" - zna ktoś jak wygląda maszynka przeznaczona do golenia. Powstaje tu pytanie czy to maszynka przeznaczona do usuwania z niej włosów, czy przyczepiana w nieznanym celu do golenia (części nogi)?
EuPi
12 miesięcy temu
komnaty jednak nie odkryte. Dlaczego....?
S.A
12 miesięcy temu
Miejsce kultu religijnego... pewien mądry człowiek powiedział myślę a więc wiem..
bDogFkxn
elfin60
12 miesięcy temu
zrównać z ziemią wszelkie tego typu miejsca na świecie a nie wykopaliska robić i upamiętniać nazizm, kto ma w tym interes ? bo na pewno nie rozsądni ludzie zajmujący się poważnie historią świata
Adek
12 miesięcy temu
Adek
maliniak
12 miesięcy temu
szok gdzie nie klikniesz i przełączysz tv to swastyka szok
eMERYT
12 miesięcy temu
widać czuli się jak u siebie ale krótko i dobrze,a bilion euro dla Polski a Polakom co urodzili sie przed wojnąi do 1960 roku to należa sie odszkodowania po 10 tyś euro za wojenne krzywdy zarówno w rodzinach jak i biedę i cięzar odbudowy z ruin Polski , te pokolenia na swoje bary wzięły te wszystkie z czasów wojny i po wojnie traumatyczne problemy , nie było łatwo ! teraz niech płacą tym pokoleniom bo wiele stracili i rodzinnie i materialnie ! bieda aż piszczała po wojnie , a teraz umywają rece od reparacji - NIE MOŻNA NA TO POZWOLIĆ
dziadek czesi...
12 miesięcy temu
"maszynki przeznaczone do golenia"? czyżby tłumacz google?
okko
12 miesięcy temu
czy biskupowi dziecezji gliwickiej wiadomo , że pijast gliwice kupuje mecze ligowe
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić