Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Bartosz Nowak
|

Latanie tanie jak jeszcze nigdy. Trawa napędzi samolot

2
Podziel się

Belgijscy naukowcy z uniwersytetu w Gandawie opracowali metodę pozyskiwania biopaliwa lotniczego z... trawy. To przełom, który w niedalekiej przyszłości może przełożyć się na tańsze loty.

Latanie tanie jak jeszcze nigdy. Trawa napędzi samolot
(Pixabay.com)
bEKfnbcl

Naukowcom udało się zamienić trawę w paliwo. Zwiększono jej biodegradowalność i wzbogacono bakterią o nazwie Clostrium, podobną do bakterii znajdujących się w żołądku ludzi. Dzięki nim cukry w trawie można przekształcić w kwas mlekowy służący do produkcji biodegradowalnych plastików lub paliw.

Proces działa, ale wciąż na niewielką skalę. W ten sposób powstaje na razie kilka kropel paliwa naraz, ale naukowcy są przekonani, że udoskonalenie metody to kwestia kilku lat. Wierzą, że po tym okresie na niebie pojawią się pierwsze samoloty "zasilane trawą", co powinno przełożyć się na niższe ceny biletów - informuje "Daily Mail".

Samochody stają się elektryczne, ale samoloty nie są na to gotowe. Minie jeszcze przynajmniej 20 lat, kiedy tego typu zasilanie będzie możliwe w powietrzu. Obecna produkcja biopaliw to miliard litrów rocznie, co stanowi... 0,004 proc. światowego zapotrzebowania na paliwa. Szacuje się, że do 2030 roku będzie to już ok. 12 proc.

bEKfnbcn

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEKfnbcO
KOMENTARZE
(2)
BP
5 lata temu
Napisać trzeba TĘ TRAWĘ, a nie tą trawę. ____________Poza tym paliwo lotnicze BARDZO SZYBKO wyparowuje, nawet nasze samochodowe 98Pb też się z powierzchni ulatnia parując 'jak diabli'
Jaca1968
5 lata temu
A może chodzi o tą trawę, która rośnie tam gdzie samoloty zrzucają paliwo przed lądowaniem? Wtedy wystarczy duża folia i zbiorniki na paliwo, bo grawitacja robi resztę sama.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić