Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Lekarka nie wytrzymała. Mówi o pozwie m.in. wobec Łukasza Szumowskiego

20
Podziel się:

Lekarka Katarzyna Pikulska uważa, że w naszym kraju doszło do złamania Kodeksu Etyki Lekarskiej i narażenia na zagrożenie życia i zdrowia personelu medycznego oraz pacjentów. O te działania oskarża wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Nie wyklucza pozwu zbiorowego przeciwko rządowi.

Lekarzom nie podoba się to, jak są traktowani
Lekarzom nie podoba się to, jak są traktowani (Getty Images, KONTROLAB , Contributor)

"Proszę o wszczęcie postępowania wobec kolegi Konstantego Radziwiłła (...)" - tymi słowami rozpoczyna się pismo Katarzyny Pikulskiej. Początek drugiego brzmi niemal identycznie, ale dotyczy Łukasza Szumowskiego. Lekarka, która jest przewodniczącą stowarzyszenia "Skalpel", chce, aby zbadano, czy obydwaj nie "narazili personelu medycznego i pacjentów na zagrożenie zdrowia i życia" i nie "złamali wielokrotnie Kodeksu Etyki Lekarskiej".

Argumenty za nieprawidłowościami, których miał się dopuścić wojewoda mazowiecki? Tutaj Katarzyna Pikulska przywołuje jego wypowiedzi dotyczące obowiązkowego kierowania do pracy m.in. samotnych matek i kobiet wychowujących małe dzieci.

Trudno sobie wyobrazić, żeby zanim skieruję osobę, czasem np. w sytuacji, kiedy były święta, czasem to był wieczór, kiedy dowiadujemy się o dramatycznej sytuacji pacjentów, żebym w takiej sytuacji obdzwaniał osoby, które są ewentualnie w zasobach, którymi dysponuję i pytał się, jak wygląda ich sytuacja rodzinna. To jest zupełnie niemożliwe - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Radziwiłł.

Zobacz także: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

Co lekarka zarzuca ministrowi zdrowia?

W tym przypadku przypomina informacje medialne dotyczące chociażby jego wypowiedzi na temat ewentualnego poparcia dla wyborów korespondencyjnych, jak i również braku obligatoryjnych testów na koronawirusa dla personelu medycznego.

Obydwa pisma zostały skierowane do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej lek. Eweliny Bobek-Pstruchy. Lekarka zapowiedziała też złożenie pozwu zbiorowego, jeśli dojdzie do wyborów w formie proponowanej przez PiS.

Przeprowadzenie tych wyborów to będzie złamanie polskiego prawa i jeżeli rząd do tego dopuści, powinien ponieść karę - powiedziała, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
jan
2 lata temu
niech zostanie ministrem zdrowia,bedzie w Polsce raj.
OLO
2 lata temu
PANI DOKTOR JESIO TEGO H==A kraske UBLIZAL WAM BARDZO
Phi
2 lata temu
No jasne, najlepiej jest wszystko i wszystkich krytykować, gdzie się da, bo każdy z tych co krytykują, oni sami zrobiliby wszystko na cacy. I tak jest na całym świecie - krytykować łatwo, ale samemu coś zrobić - to juz nie!. Ale ciemnogród, jak zwykle ma się dobrze.
Janek
2 lata temu
Konstytucja wybory określa a leczenie Hipokrates
Janek
2 lata temu
Ta pani składała przysięgę na Hipokratesa więc myślę że w czasach epidemii też obowiązuje A wybory obowiązuje konstytucja bo PO wybory nie pasują ze względu na słabego kandydata
Gal Anonim
2 lata temu
Coś mi się zdaje, że straci Pani pracę.
zocha
2 lata temu
Tylko dziwi fakt, że nikt się nie obruszał, że w Niemczech przeprowadzono wybory korespondencyjne. Tylko Polakom wiecznie coś nie pasuje, a jednocześnie zachwycają się niemcami, ale to samo zrobić w Polsce się nie da. kułaki i niemoty
ak001
2 lata temu
Nareszcie ktoś nie tylko gada, ale i robi coś z arogancją tych panów. To nie są lekarze, tylko urzędnicy państwowi tańczący tak, jak im poseł Kaczyński każe. Pierwsza zasada ratownika - chroń sam siebie, a potem udzielaj pomocy. Jakie było zabezpieczenie służb medycznych w czasie epidemii? Jakie procedury otrzymały służby na tą okoliczność? Jaka była podstawa do tworzenia ze zwykłych szpitali, szpitali zakaźnych (bez zaplecza technicznego typu śluzy, wyciągi podciśnieniowe i zraszacze)? A te wędrówki lekarzy i pielęgniarek pomiędzy placówkami i roznoszenie wirusa ze szpitala do DOS-u i z DOS do szpitala? Bez podstawowych zabezpieczeń i kontroli. Bez przerwy na odpoczynek i z groźbą kary jeśli nie będzie pracować bez zabezpieczenia. Naród powinien temu (nie)rządowi pięknie podziękować i nagrodzić celą z widokiem na mur więzienny.
asa
2 lata temu
co robią kamysz kopacz grodzki arłukowicz ?leczą ?
nnnnnnnnn
2 lata temu
W tym kraju do niedawna nie można było mówić prawdy bo się popełniało samobójstwo z piątku na sobotę a sekcja byłą koło środy -czwartku by broń Boże czegoś nie znaleźć...obecnie możecie paplać co wam ślina na język przyniesie
Antek
2 lata temu
Marycha nie powtarzaj się. Po pierwsze ma rację, coraz więcej osób widzi co się dzieje i ma coraz więcej pretensji, na pewno będą pozwy. W tysiącach osób aż się gotuje, kwestia tylko czasu kiedy znajdzie się osoba i poderwie te osoby do protestu to już lawiny się nie zatrzyma. Nie chodzi tylko o te wybory ale ogólny brak przygotowania ministra i administracji Morawieckiego do epidemii. Łamania prawa, wykorzystywania epidemii do pełnej bezprawnej inwigilacji społeczeństwa itd. itp. Obojętnie jaki zawód nie wysyła się ludzi bez sprzętu i odpowiedniej ochrony na śmierć lub kalectwo. Zawsze najpierw należy się zabezpieczyć w możliwie znane najnowsze sposoby.
Kol. po fachu
2 lata temu
Pani DOktor zapomniała iż jest to zawód wysokiego ryzyka . Jak nie pasi to w piekarni też można nosić biały fartuch. Z koleżeńskim pozdrowieniem....
mariusz1954
2 lata temu
O co tej pani chodzi? Miejcie jakieś poszanowanie jeden do drugiego. Z byle czym do sądu.
ANDRZEJ 64
2 lata temu
BRAWO PANI DOKTOR I CZY CZASEM MIJESCE PRACY KONSTANTEGO RADZIWILLA POWINIEN BYC SZPITAL A NIE URZAD WOJEWODY LEKARZE SA ZEBY LECZYC I RATOWAC LUDZI A ZABAWIAC SIE W POLITYKE
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić