Lesbijki wzięły ślub. Pierwszy w historii Irlandii Północnej

112
Podziel się:

Pierwsze małżeństwo tej samej płci zawarte w Irlandii Północnej. Mogło to tego dojść dzięki ustawie podpisanej w ubiegłym miesiącu. Robyn i Sharni pobrały się w hrabstwie Antrim, dokładnie w szóstą rocznicę swojego związku.

Lesbijki wzięły ślub. Pierwszy w historii Irlandii Północnej
(East News, Rex Features/East News)

We wtorek w hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej odbył się pierwszy ślub osób tej samej płci. Ustawę legalizującą podpisano 13 stycznia, po wielu latach walk i protestów.

Pierwszy ślub osób tej samej płci w Irlandii Północnej

26-letnia Robyn Peoples i 27-letnia Sharni Edwards są pierwszymi homoseksualnymi osobami, które wzięły ślub w Irlandii Północnej. Panie wybrały tę datę nie przez przypadek - jest to już szósta rocznica ich związku. Obie pochwaliły się zdjęciami z ceremonii w swoich mediach społecznościowych.

Obie na początku myślały tylko o wejściu w związek partnerski. Kiedy okazało się, że małżeństwa zostaną zalegalizowane, postanowiły zmienić plany. Dodają, że to dla nich niezmiernie ważne być częścią tych przełomowych wydarzeń.

Zobacz także: Paulina Młynarska o ślubie córki: "W Polsce szczuje się na ludzi nieheteroseksualnych"

Nasza miłość jest osobista, ale zakazy, które mówiły, że nie możemy się pobrać, były polityczne - powiedziała.

Kampania na rzecz reform małżeństwa trwała bardzo długo. Anglia, Szkocja i Walia zalegalizowały związki osób tej samej płci już w 2014 roku, ale Irlandia Północna długo się opierała. Aktywiści wielokrotnie organizowali protesty i przemarsze w tej sprawie. Powstało także kilka osobnych petycji, które podpisało kilkaset tysięcy ludzi.

Prawo oficjalnie zmieniło się 13 stycznia. Jednak pary, które chcą wziąć ślub, muszą się zarejestrować w urzędzie na co najmniej 28 dni przed ceremonią. To oznacza, że pierwsze śluby będą się odbywały w tym tygodniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić