o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kamil Karnowski
|

List do prezydenta Dudy. Chodzi o film, w którym biegano nago po komorze gazowej

367
Podziel się

Centrum Szymona Wiesenthala żąda interwencji i wyjaśnień od Andrzeja Dudy i Beaty Szydło. Chodzi o film "Berek", którego sceny nagrano w obozie koncentracyjnym.

List do prezydenta Dudy. Chodzi o film, w którym biegano nago po komorze gazowej
(Muzeum Sztuki Współczesnej)
bEJuQwZN

Film pokazuje nagich ludzi grających w berka. Teraz okazało się jednak, że odważne sceny nagrano w autentycznej komorze gazowej obozu koncentracyjnego Stutthof. Swoje oburzenie wyraziło także Izraelskie Centrum Organizacji Ocalałych z Holokaustu - pisze Times of Israel.

Organizacje żądają wyjaśnień. Chcą, by prezydent, premier i administracja muzeum w Sztutowie wytłumaczyły, dlaczego pozwolono na nagranie takich scen w miejscu zagłady. List napisany do władz ma sprawić także, że w przyszłości w polskich muzeach miałyby obowiązywać przepisy zapobiegające powstawania takich materiałów.

Zobacz także: Zobacz także: Przetrwały wojnę w butelkach po mleku. Teraz pokazano je światu
bEJuQwZP

"Berek" został zaprezentowany w 2015 r. na wystawie w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Film w reżyserii Artura Żmijewskiego wywołal już wtedy ogromne oburzenie. Został wtedy czasowo usunięty z wystawy, jednak po jakimś czasie muzeum zdecydowało o jego przywróceniu.

To najbardziej obrzydliwa rzecz, jaką widziałem. To odpychająca i ogromna obraza dla wszystkich ofiar i każdego z jakimkolwiek poczuciem moralności - komentował w 2015 r. Efraim Zuroff z Centrum Wiesenthala.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEJuQwZV
bEJuQxaq
KOMENTARZE
(367)
łoj
2 lata temu
tylko kasiora może odburzyć oburzenie żydów, kasiora działa żydom jak miód na serce.
tolek
2 lata temu
Tegoroczny brak zimy to też wina Prezydenta, Premiera i pani od pogody w TVP1.
To jest film ...
4 lata temu
To jest film z 1998 roku... Dziennikarz tego nie sprawdził?
bEJuQxar
Bibi
4 lata temu
Nie podoba mi się szukanie poklasku i rozgłosu za wszelką cenę, nawet za cenę profanacji, bezczeszczenia, szokowania. To jest niedopuszczalne i oburzające. Dlaczego pan artysta nie mógł nakręcić swojego filmu w innym miejscu?
Ja
4 lata temu
Wyjastrować wszystkich pseudo aktorów i reżysera. Publiczna chłosta pod ratuszem.
MarcelloM
4 lata temu
Film "Berek" powstał w 1999 roku. Prezydentem był Kwaśniewski, premierem Buzek, a Centrum Wisenthala zajęło 20 lat, żeby się zorientować, że jest straszliwie oburzone.
EVIL
4 lata temu
Zlikwidować ten obóz zagłady to tylko symbol chwały dla Niemców co robili z ludźmi i nic im za to nie zrobiono są bardziej bogatszym państwem od nas i wy tam jeździcie i się sprzedajecie pracując tam a tu się udzielacie wypad
Kin
4 lata temu
Zarówno reżyser jak i aktorzy wykazali się zwykłym zwyrodnialstwem... Oburzajace! Komu przyszło do głowy by popierać tak zrealizowany projekt!?
flik
4 lata temu
Wiekszosc komentarzy, negatywnych dla Centrum Wiesenthala i reszty oburzonych filmem swiadczy o zupelnym zdziczeniu Polakow. Nie macie ani zasad, ani etyki ani moralnosci. Nie macie szacunku do pomordowanych w obozach, nie macie szacunku do pamieci o tch zbrodniach. Jestescie jak stado wynaturzonych , bezkrytycznych dzikusow. Wykazujecie zupelny brak zrozumienia , bezdusznosc i wrecz okrucienstwo. Nawet trudno Wam ublizyc bo percepcje macie na poziomie pierwotniaka. Nie dociera do Was, ze brak reakcji obecnych wladz na ten odrazajacy film jest kolejnym policzkiem dla Polski, ktory sami sobie wymierzacie.
kojot
4 lata temu
Jeśli środowiska żydowskie mają wątpliwości wobec filmu to niech pozwią twórce spektaklu a nie Prezydenta czy premiera.Prezydent czy premier mają inne role w Państwie. Ci którzy myślą inaczej są poprostu śmieszni i zabawni.To tak jakby lekarz coś spieprzył podczas operacji i domagano się dymisji Ministra Zdrowia.Dziekuje pozdrawiam.....
hazz69
4 lata temu
Hm, oczekuje protestów co znaczniejszych lemingów w obronie wolności twórczej. Przecież w obronie "Klątwy" protestowali to czemu teraz trzymają gęby na kłódkę?
Oburzony
4 lata temu
Państwo nie może zakładać knebla na wolność artystyczna...:)...Proszę skargi kierować do Unii Europejskiej...
vv
4 lata temu
Niech się prezydent Izraela tłumaczy, dlaczego Żydzi Jezusa zabili.
bEJuQxaj
mogi
4 lata temu
Zwiedzałem ten obóz - komora była mała, wąska i tak biegać jak na zdjęciu nie za bardzo by można - chyba gdzie indziej to nagrano czy zrobiono to zdjęcie! A swoją drogą, dlaczego ci ludzie piszą skargi od razu do Prezydenta!?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić