o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Listy poparcia dla kandydatów na sędziów-członków KRS. Ujawniono 370 nazwisk

13
Podziel się

Przez wiele miesięcy politycy opozycji, sędziowie i media domagali się ujawnienia list z nazwiskami sędziów, popierających kandydatów do nowej KRS. Zostały one jednak utajnione. Na początku lutego Centrum Informacyjne Sejmu ujawniło, że kandydatów poparło łącznie 364 sędziów. Teraz listę 370 nazwisk opublikował portal wpolityce.pl.

Listy poparcia dla kandydatów na sędziów-członków KRS. Ujawniono 370 nazwisk
Listy poparcia dla kandydatów na sędziów-członków KRS. Ujawniono 370 nazwisk (PAP, Leszek Szymański)
bEhWwGZh

Na ujawnionej przez portal liście widnieją nazwiska sędziów z sądów w całym kraju. Znajdują się tam m.in. obecny rzecznik KRS Maciej Mitera (Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli), zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław Radzik (Sąd Rejonowy w Krośnie Odrzańskim), były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, Dagmara Pawełczyk-Woicka (Sąd Rejonowy Kraków - Podgórze; obecnie Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, członek KRS), Maciej Nawacki (Sąd Rejonowy w Olsztynie), Arkadiusz Cichocki (Sąd Okręgowy w Gliwicach), Jarosław Dudzicz (Sąd Rejonowy w Słubicach, obecnie w KRS).

Są na niej m.in. nazwiska sędziów NSA, WSA oraz sądów okręgowych. "Analiza listy rozbija kłamliwą narrację o spiskowej teorii, którą lansują nam codziennie dziennikarze z 'Gazety Wyborczej' i TVN oraz wspierający bunt sędziowski politycy. Na liście znajduje się zaledwie garstka obecnych członków Krajowej Rady Sądownictwa, czy prezesów sądów powołanych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę" - czytamy na stronie portalu.

bEhWwGZj

Tu znajdziesz pełną listę opublikowaną przez portal.

Na liście jest 370 nazwisk. Tymczasem, jak na początku lutego podało Centrum Informacyjne Sądu, kandydatów poparło 364 sędziów.

Nadal także nie wiadomo, kto kogo poparł i czy każdy z kandydatów zebrał dostateczną liczbę podpisów.

Listy poparcia do KRS utajnione
bEhWwGZp

#

Przypomnijmy, że listy te zawierają nazwiska sędziów, którzy poparli kandydatów na członków-sędziów KRS. Jeden z zapisów ustawy o nowej KRS utajnił te listy. Mimo to, w czerwcu 2019 roku NSA w prawomocnym wyroku nakazał Kancelarii Sejmu ujawnienie list, ale urzędnicy dotąd nie wykonali wiążącego dla nich orzeczenia.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak wszczął w lipcu dwa postępowania, które mają wykazać, czy ujawnienie danych osobowych sędziów jest zgodne z prawem. Do czasu ich zakończenia zabronił Kancelarii Sejmu ujawniania nazwisk.

bEhWwGZq

Co ciekawe, prezes UODO wkrótce swoje postępowania zawiesił. Powód? Posłowie PiS złożyli w podobnej sprawie wniosek do TK. Orzeczenie TK w tej sprawie nie zapadło.

Tymczasem to właśnie na postanowienie prezesa UODO powołała się szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, odmawiając ujawnienia list sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Decyzję prezesa UODO zaskarżył w WSA w Warszawie rzecznik praw obywatelskich. Zdaniem Adama Bodnara prezes w precedensowy sposób przyznał sobie prawo do kontrolowania prawomocnych orzeczeń sądu. Uznał, że zakazanie Kancelarii Sejmu publikacji list było rażącym naruszeniem prawa. "Oznacza bowiem, że prezes UODO może doprowadzać do niewykonania prawomocnego wyroku NSA, co prowadzi do podważenia fundamentów państwa prawa” - uzasadnił Bodnar.

bEhWwGZr

Pod koniec stycznia WSA uchylił zaskarżone postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Orzeczenie w tej sprawie nie jest prawomocne. Przysługuje na nie skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: wpolityce.pl

bEhWwGZK
KOMENTARZE
(13)
drobny
rok temu
tak jak gardzicie jednym chodź by z tych malutkich Życia : ) nawet tych 40 letnich ,tak i wami pogardzi Pan panów ,Panujący na wieki wieków . Amen.
drobny
rok temu
jaką miarą mierzycie ,taki i wam odmierzą ! jeśli miara wasz to miara miłości ,to mierzycie i Bożą wiarą ,jeśli Sprawiedliwości Bożej ,to Dobrą wiarą ,ale jeśli ty sam sądzisz lub po ludzku sądzisz ,bać byś komuś krzywdy nie wyrządził ,bo to do Pana należy wymierzanie Sprawiedliwości ,a czyż nie wiesz o Panu panów !? Czemu to jeszcze tyle nierządu i niegodziwości pośród was i idealizmu ,który zabija miłość i wierność ? Czemu to nie ma w was wyrozumiałości i czasu dla człowieka ?
1650
rok temu
Ja popieram ciebie , ty popierasz mnie . Da da da ja popieram ciebie a ty mnie .
bEhWwGZL
qqqqqqq
rok temu
piSSland albo zastraszył, albo obiecał cuda na kiju dla całych rodzin aby podpisali. To jawne oszustwo, tak jak ostatnie wybory!!!
tedi
rok temu
Kłamiecie, nie ujawniono list poparcia a zestawienie osób, które się podpisały. Dalej nie wiadomo czy poszczególni "sędziowie" mieli wystarczające poparcie!!!!!
Wojtas
rok temu
parę osób znam bo miałem nieszczęście z nimi studiować-wybitne G.
temida
rok temu
Nawacki popieral sam siebie, ale i bez tego brakuje mu 1 glosu co znacza, ze po glosowniu blokowym caly KRS jest nielegalny
pl.
rok temu
Nadal także nie wiadomo, kto kogo poparł i czy każdy z kandydatów zebrał dostateczną liczbę podpisów.
Polak
rok temu
ujawniono tylko listę poparcia dla kandydatki niezależnej (jednego sędziego), podpisy dla niej zbierał komitet obywatelski, i nikt nie ma do niej zastrzeżeń, Na tej liście wiadomo, że machlojek nie ma a gdzie są listy pozostałych sędziów? Jeżeli mówią, że na innych listach machlojek nie ma to w prosty sposób mogą to, udowodnić. Ale ujawniając tą listę, potwierdzili, że ochrona danych osobowych na którą się powołują w przypadku list nie ma zastosowania. Ale jeśli nawet sędziego prowadzący sprawę nie dopuszczają do nich, i odsuwają go od sprawy, to wniosek o ich praworządności i wiarygodności może być tylko jeden
potocki@inter
rok temu
Przecież wszystkim wiadomo,że teraz utworzyli nowe listy,mieli dużo,dużo czasu,aby zwerbować nowych do poparcia,na każdego coś się znajdzie ,przedszkolak by się kapnął
Wisła
rok temu
przypadkiem teraz nie złamano prawa? od kiedy portal na wikcie rządowym jest od wykonywania obowiązków kancelarii Sejmu?
Ddd
rok temu
To świetnie że ujawniono
Ddd
rok temu
To świetnie że ujawnono
bEhWwGZD
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić