o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Lot na Marsa nie taki pewny. Naukowcy nie przewidzieli jednego

68
Podziel się

Promieniowanie kosmiczne na Marsie może być o wiele groźniejsze niż do tej pory sądzono. To oznacza podwyższone ryzyko zachorowania na raka.

Lot na Marsa nie taki pewny. Naukowcy nie przewidzieli jednego
(NASA, Haughton-Mars Project 2011/Mojave Field Test / Kira Lorber)
bDJvJpDp

Dotychczasowym ustaleniom przeczy nowy model. Opracowali go naukowcy z Uniwersytetu Nevada w Las Vegas. Ich zdaniem ludzkie komórki, uszkodzone bezpośrednio przez promieniowanie, mogą zarażać pozostałe. Do tej pory uważano, że takiego zagrożenia nie ma. To zdaniem badaczy dwukrotnie podwyższa ryzyko zachorowania na raka.

Wydawać by się mogło, że wystarczyłoby założyć grubsze skafandry. To jednak nie takie proste. Obecna technologia ochrony przed promieniowaniem pozwala tylko częściowo je zredukować. Tymczasem wyprawa na Marsa swoje potrwa.

Odkrywanie Marsa będzie wymagało misji o długości 900 dni, a nawet dłużej. Z tego ponad rok astronauci spędziliby w statku kosmicznym, bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej. Tam są narażeni na silne promieniowanie, którego nie da się uniknąć. Obecne skafandry tylko nieznacznie zmniejszają ryzyko napromieniowania - mówi Francis Cucinotta z uniwersytetu

bDJvJpDr

*Trzeba dokładniej poznać skutki tak długiego pobytu w kosmosie. * Naukowcy nie mają wątpliwości, że konieczne są kolejne badania. Jednak już teraz podnoszą jeszcze jedną kwestię - dylemat natury etycznej. Zwracają uwagę, że wysłanie kogoś w kosmos przy świadomości, że może on zachorować przez to na raka, jest niełatwym problemem do przezwyciężenia w sumieniu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDJvJpDx
bDJvJpDS
KOMENTARZE
(68)
ja
4 lata temu
A jakoś sprzedaż żywności z dodatkami rakotwórczymi nie jest moralnym dylematem
haha
4 lata temu
Aha, Mars dalej, ma atmosferę, i nie mamy technologii ażeby ochronić przed dawką promieniowania... Za to na księżycu bliżej słońca i bez atmosfery 'astronauci' hasali sobie i w golfa grali :p
MALEHARI
4 lata temu
NO I SPRAWA SIĘ RYŁA.ZOSTANIEMY NA ZIEMI DO KOŃCA ŚWIATA , CHYBA ŻE WCZEŚNIEJ SAMI JEJ NIE ROZWALIMY.
bDJvJpDT
ehhhhhhh
4 lata temu
O rany , co za wypociny z przed 40 lat ?? Od zawsze (dajmy na to od momentu podróży kosmicznych poza ochronna atmosferę ziemska) wiadomo ze promieniowanie kosmiczne może być śmiertelne . Podróże na Marsa zawsze były uwarunkowywane tym proniowaniem i sama podróż tam i z powrotem do tej pory nie znalazła rozwiązania przeciw tym promieniom . No ale jakiś pismak pisze ze "tego naukowcy nie wzięli pod uwagę" to jest ubliżanie naukowcom , i przykład skrajnej ignorancji !
Zbyszek Kr
4 lata temu
Mistrzowie dojenia kasy (NASA) ponownie w akcji.
Najnowsze komentarze (68)
Tito
4 lata temu
może by tak tych uchodźców na Marsa wysłać
r.x.
4 lata temu
Pierwsze loty załogowe to była niemal pewna śmierć, a jednak "dylemat" nie odstraszył śmiałków..
qqrq
4 lata temu
ah amerykańscy naukowcy - buhahauahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahah
hdhd
4 lata temu
Zastanawiające że promieniowanie kosmiczne może być ograniczane jedynie przez kombinezon a nie bierze się pod uwagę odpowiedniej budowy pojazdu żeby to promieniowanie wyeliminować?czego ma dowieść wyprawa?przecież chodzi o postawienie nogi na Marsie i powrót w dużym skrócie bo większość badań wykonać mogą roboty więc na co całe miesiące mają tam spędzać?
inka
4 lata temu
Można było zrobić film o lądowaniu na księżycu to i można zrobić film o lądowaniu na Marsie...naiwna masa uwierzy we wszystko co w mediach zobaczy :(
Alojzy
4 lata temu
Wyslijmy "uchodzcow" i tych, ktorzy chca ich przyjmowac.
Hrypcio22
4 lata temu
I to jest cała nasza "cudowna" technologia ... Prymitywizm w całej okazałości i napędy oparte na węglowodorach. Lepiej skupić się na ratowaniu Ziemi i poprawie jakości życia ludzi a kosmos z pewnością zaczeka !
W czym probol...
4 lata temu
ISS jest podobnie narażona więc w czym problem?
bDJvJpDL
Dron
4 lata temu
PIS na Marsa !!!!!!! Cały - Szybko !!!
Bądźmy realis...
4 lata temu
Na razie to nawet na Księżyc nie polecieliście. A co dopiero na Marsa...
SG
4 lata temu
eeee, no to nie lece...
Vets
4 lata temu
I tak bym poleciał.
bumi
4 lata temu
Stwórca pieczołowicie zadbał żeby ludzka zaraza nie rozpleniła się nigdzie poza Ziemią.
Fg
4 lata temu
Ci co tam poleca i tak już nie wrócą...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić