Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Lotnisko Chopina czeka rozbudowa

3

Port właśnie obsłużył 12-milionowego pasażera. Nigdy wcześniej w ciągu roku nie było tam tylu podróżujących. Przepustowość lotniska się wyczerpuje, a więc jego władze podjęły decyzję o zwiększeniu możliwości obiektu. Będzie mieć możliwość obsługi 14 mln podróżujących rocznie.

Lotnisko Chopina czeka rozbudowa
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, wistula)

Zmodernizowany ma być pirs południowy. Jest to przedłużenie hali głównej terminalu lotnicznego. Od pirsu odchodzą kryte tunele do samolotu nazywane rękawami. TVN24 podaje, że rozbudowa miałaby polegać m.in. na zwiększeniu liczby rękawów.

Pirs południowy przeznaczony jest dla pasażerów strefy Schengen. Władze Lotniska Chopina chcą, aby obsługiwał również dalekie połączenia lotnicze np. do USA, Kanady czy Chin. Rozbudowa ma kosztować około 80 mln zł.

Plany wymusza także ekspansja rynku przez polskie linie. Chodzi przede wszystkim o rozbudowę siatki połączeń PLL LOT. Przedsiębiorstwo będzie potrzebowało miejsca dla swoich samolotów.

Lotnisko Chopina powstało jeszcze przed wojną. Otwarte zostało w 1934 roku. Pełniło funkcję lotniska cywilno-wojskowego. Dzisiaj jest to największy port lotniczy w Polsce. W 2015 roku obsłużyło 36% wszystkich pasażerów w krajowym i międzynarodowych ruchu lotniczym. Oprócz przelotów pasażerskich obsługuje również towarowe i działa na potrzeby wojska.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić