Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Zieliński
Michał Zieliński
|
aktualizacja

Małe lusterka w niemieckich autach z dawnych lat. Wiemy, jaka była ich rola

16
Podziel się:

Volkswageny, audi, mercedesy, a także skody i seaty z przełomu XX i XXI w. łączy jedna cecha: dziwnie małe lusterko z prawej strony. Nie do końca wiadomo, czemu miało służyć. Aerodynamice? Obniżeniu kosztów? Prawdy trzeba szukać gdzie indziej. Na chodnikach.

Volkswagen Golf przyzwyczaił nas do widoku małego lusterka z prawej strony.
Volkswagen Golf przyzwyczaił nas do widoku małego lusterka z prawej strony. (Materiały prasowe, Volkswagen)

Tematem zajął się serwis Jalopnik. Przedstawili swoje dwie teorie, czemu miały służyć zmniejszone lusterka. Pierwsza z nich dotyczy szerokości ulic. Drogi w europejskich miastach są wąskie, nieprzystosowane do samochód, które to ciągle rosną. Stąd w walce o drogocenne centymetry producenci mieli zdecydować się poświęcić prawe lusterko.

Nie tłumaczy to jednak dlaczego ten trend został zaprzestany. Druga teoria jest więc dużo bardziej prawdopodobna. Według niej, małe lusterka mają sprawić, że zaparkowany przy chodniku samochód będzie zajmował mniej miejsca. Dzisiaj, gdy większość aut jest wyposażona w elektrycznie składane lusterka, mało estetyczne rozwiązanie przestało mieć sens.

Oczywiście można się zastanawiać, czy nie był to wyimaginowany problem. Wszak nawet gdyby pieszy czy rowerzysta wpadł na lusterko, to w większości wypadków złożyłoby się na skutek uderzenia. Jednak to tłumaczenie ma największy sens sens.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Szybki
5 lata temu
Albo jestem mega głąbem albo ten Mietek ma większe lusterko po stronie pasażera a pan pismak wmawia że mniejsze ehhh
Baca
5 lata temu
Pis ma wieksze lusterka ale jezdzi niemieckim mercedesem z mniejszymi lusterkami. Nowe furmanki dla pisu Maja takie duze lusterka. Zapraszamy na kupno furmanki z duzymi lusterkami. Zaprzegi dwu I jedno konne.
inzynier
5 lata temu
goopi artykuł a było tak były płaskie lusterka i to z prawej było i jest bardziej podgięte przez co wyglądało na mniejsze potem zastosowano "aerodynamiczne osłony ale pozostawiono płaskość teraz mamy sferyczne i nie ma już takiej potrzeby ale to mnie uczono jako inżyniera a dziś socjolog z psychopatą w korporacji projekty oceniają
awea
5 lata temu
"Przedstawili swoje dwie teorie" czy nadal nie wiecie, to tylko teorie
w
5 lata temu
przepis na kapuśniak poprosze
max
5 lata temu
Większość aut ma elektrycznie sterowane składane lusterka, hmm nie powiedział bym moze droższe auta i tez jak zamówi taka opcje opcje. Kto pisze takie bzdety?
zlosliwy
5 lata temu
Za to Prawojazdy mieli w formacie chyba A4
jork
5 lata temu
Przecież ten artykuł to są takie bzdury, że.... nie wiadomo...nic nie napiszę....
jacek61
5 lata temu
Kto to w ogóle pisał?! Kto sprawdzał?!: 1. "Drogi w europejskich miastach są wąskie, nieprzystosowane do samochód, które to ciągle rosną". Po jakiemu to jest?? Albo to "Jednak to tłumaczenie ma największy sens sens". Czy publiczne pisanie bzdetów ma sens sens...? ;)
kat825
5 lata temu
Małe lusterko=oszczędności przy produkcji
xyz
5 lata temu
Ale pierdoły!
ch..b
5 lata temu
A jeszcze żeby było śmieszniej - te lusterka przede wszystkim mają mieć inny zakres regulacji (bo co innego obserwujesz tym od strony kierowcy i co innego tym drugim) i stąd inny kształt obudowy (szkła już często są takie same). Od pewnego czasu robi się lusterka "szerokokątne" więc jak założysz z anglika to nie widzisz różnicy w zakresie pola widzenia.
ch..b
5 lata temu
Pokazanego Mercedesa W201 zakończono produkować w 1993 roku. Prawe lusterko ma wyższe, by można było tak ustawić szkło, że widzisz drogę i prawe tylne koło. Z lewej natomiast możesz otworzyć drzwi i spojrzeć na koło jak parkujesz.
grubybmw
5 lata temu
Tak, tak, wielkość prawego lusterka na pewno miała związek z wymiarami "ptaszka" kierowcy, na dodatek poglądowe zdjęcie "Meśka" z dużym jak płachta prawym lustrem... Dawno nie czytałem takich "rewelacji", no ale cóż... Człowiek uczy się ponoć całe życie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić