Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|

Martwy ryś na podwórku myśliwego. "Zrobił sobie trofeum"

1
Podziel się:

Zabitego rysia znaleziono na podwórku myśliwego w Wierzchlesiu (woj. podlaskie). Sekcja wykazała, że rzadkie, objęte ścisłą ochroną zwierzę zostało zastrzelone.

Martwy ryś na podwórku myśliwego. "Zrobił sobie trofeum"
(iStock.com)

Martwy kot miał odcięte łapy i głowę. Był też pozbawiony skóry. Dopiero badania genetyczne wykonane w Instytucie Biologii Ssaków PAN potwierdziły, że znaleziony drapieżnik to dorosły samiec rysia.

Tak pięknego, dużego zwierzęcia nigdy na oczy nie widziałem - mówił profesor Krzysztof Schmidt, dyrektor do spraw naukowych.

Ryś został poddany sekcji zwłok. Okazało się, że ryś został zastrzelony. Jak podkreślił przyrodnik Adam Wajrak w rozmowie z "Wprost", odcięte części ciała drapieżnika stały się trofeami kłusownika.

Ryś miał rzadki genotyp, specyficzny dla Podlasia, nie ma rysi o takich genach na innych obszarach, więc jest to wielka strata dla populacji - czytamy na fanpage'u Fundacji Dzika Polska.

Ryś euroazjatycki to jeden z największych drapieżników naszego kontynentu. W Polsce występuje bardzo rzadko. Na terenie całego kraju żyje zaledwie około 300 osobników tego gatunku. Jego populację badają Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Instytut Ochrony Przyrody PAN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Sprawdzili DNA przemycanego towaru. Totalne zaskoczenie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Ela
2 lata temu
Czekamy na ciąg dalszy sprawy. Niestety tylko kary i ostry ostracyzm mogą przemówić do ludzi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić