Robert Czykiel| 

Matura 2020. Minister edukacji zabrał głos ws. maturzystów. Co ze świadectwami?

2

Nadal nie jest znany termin tegorocznych matur. Dariusz Piontkowski jednak zapewnia, że świadectwa zostaną wystawione zgodnie z terminem. W dodatku maturzyści będą mogli liczyć na wsparcie ze strony nauczycieli.

Matura 2020. Oceny zostaną wystawione zgodnie z planem
Matura 2020. Oceny zostaną wystawione zgodnie z planem (Pixabay, F1digitals)

Pandemia koronawirusa uderzyła w uczniów, którzy w tym roku mają pisać matury. Wiemy już, że w pierwotnym terminie egzaminy się nie odbędą, o czym niedawno informował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Maturzyści o nowym terminie dowiedzą się z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

Koronawirus w Polsce. Co ze świadectwami maturzystów?

Cały czas jednak jest dużo niewiadomych. Co na przykład ze świadectwami? Kiedy i na jakiej podstawie zostaną wystawione oceny? Minister w tych kwestiach rozwiał wątpliwości w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Maturzyści zakończą rok szkolny zgodnie z planem, czyli 24 kwietnia. Nauczyciele zdalnie wystawią oceny końcowe, a następnie zostaną wypisane świadectwa. W tych kwestiach pandemia koronawirusa nic nie zmienia.

Wiadomo też, że nie będzie tradycyjnego zakończenia roku. Świadectwa będzie można odebrać w szkołach, które mają to tak zorganizować, by nie tworzyć niebezpiecznych kolejek. W szczególnych przypadkach będzie także możliwe zeskanowanie i wysłanie dokumentu pocztą elektroniczną.

Matura 2020. Kiedy odbędą się egzaminy?

Na razie nie ma żadnego terminu, kiedy rozpoczną się egzaminy maturalne. Jak wspominaliśmy, uczniowie na pewno dowiedzą się o nim trzy tygodnie wcześniej. Minister edukacji narodowej apeluje do młodzieży, by wykorzystała dodatkowy czas na przygotowanie się do matur.

Dariusz Piontkowski zapewnia, że uczniowie będą mieli zapewnione dodatkowe konsultacje z nauczycielami. Każdy nauczyciel ma poświęcić kilka godzin w tygodniu, by zdalnie pomóc tym podopiecznym, którzy będą tego potrzebować. To wszystko ma sprawić, że przesunięcie terminu matury nie wpłynie negatywnie na ich wyniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić