Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Mauritius oskarża: Wielka Brytania okupuje nasze terytorium

67
Podziel się

Rząd Mauritiusa zarzucił Wielkiej Brytanii, że jest nielegalnym okupantem kolonialnym. Powód? Brytyjczycy nie wywiązali się z obietnicy, że uznają suwerenność wysp i zrezygnują z ich kontrolowania.

Mauritius oskarża: Wielka Brytania okupuje nasze terytorium
(Wikimedia Commons)
bCGleMWd

Spór między Wielką Brytanią a Mauritiusem toczy się od lat. Jeszcze na początku bieżącego roku wydawało się, że konflikt w końcu znalazł rozwiązanie. 25 lutego Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał ostateczny wyrok w sprawie roszczeń Brytyjczyków.

Werdykt Trybunału Sprawiedliwości był na korzyść Mauritiusa. Jednoznacznie stwierdzono, że Brytyjczycy powinni uszanować suwerenność afrykańskiego kraju i zakończyć sprawowanie kontroli nad wchodzącym w skład Mauritiusa archipelagiem Czagos.

W 1965 roku Wyspy Czagos zostały oddzielone od Mauritiusa. Mimo że samo kraj zaledwie trzy lata później został zdekolonizowany, archipelag Czagos pozostawał w rękach Brytyjczyków. W ciągu następnych dekad dochodziło do wielu kontrowersji. Kiedy na Czagos budowano amerykańskie bazy wojskowe, około dwóch tysięcy mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

bCGleMWf

Zobacz też: Brexit. Co z Polakami? "Są tam takie branże, które bez nas nie istnieją"

Niektórzy postanowili poszukać sprawiedliwości na forum międzynarodowym. Ostatecznie uznano, ze dekolonizacja archipelagu nie została przeprowadzona we właściwy sposób. Podczas zgromadzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych odbyło się głosowanie w sprawie sytuacji Wysp Czagos.

Aż 116 państw odpowiedziało się "za", a tylko 6 było "przeciw". Brytyjczycy otrzymali nakaz uregulowania sprawy w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Ale Londyn nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. Pravind Jugnauth, premier Mauritiusa, określił Wielką Brytanię "nielegalnym okupantem kolonialnym".

bCGleMWl

Co ciekawe, Wielka Brytania nie musi martwić się o ewentualne sankcje albo kary. Powód? Termin wyznaczony przez ONZ nie był traktowany jako wiążący.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGleMWG
KOMENTARZE
(67)
panP
8 miesięcy temu
to co Zachód tak pięknie nazywa "koloniami" w rzeczywistości dla tych dalekich krajów było okupacją - strasznym wyzyskiem lokalnej ludności i okradanie ich kraju, ziemi ze wszystkich znalezionych tam bogactw.
Zagłoba
8 miesięcy temu
A do Ruskich Angole maja pretensje że okupuja Ukraine choc sami wcale nie lepsi a moze jeszcze gorsi??
EEEEEEEEEE
8 miesięcy temu
SPYTAĆ TATARÓW KRYMSKICH BCZYJ JEST KRYM---ANI RUSKI TYM BARDZIEJ NIE UKRAIŃSKI ---NASZ TATARSKI
bCGleMWH
MS
8 miesięcy temu
czytałem o tych bazach i wysiedleniach..To co wyrabiają Amerykańce na świecie to jakiś koszmar! Nie rozumiem czemu świat się na to zgadza.
Okinczyc
8 miesięcy temu
jak oni mieszaja tak jak z Hong Kongiem czy Falklandami to OK ale jak Rosjanie chca odzyskac Krym , oj bandziory, na Mauritiusie tez zyja ludzie i to o wiele sympatyczniejsi
Najnowsze komentarze (67)
gosc
7 miesięcy temu
Usiebie najpierw niech zaprowadzo pożądek z brexitem , z uchodzcami ,terrorystami a odnich niech sie odczepią i jeszcze zadosc uczynienie niech zostawią spore.
Kocham Palest...
7 miesięcy temu
To samo z Palestyną od 1948 roku kiedy to Wielka Brytania pozwoliła żydom postawić tam Getto które żydzi stałe rozbudowują mordując przy tym rdzenną ludność
ajaa
7 miesięcy temu
GB wyzyskiwacze, doją inne kraje a później się dziwa że ludzie chcą jechać do europy złodzieje jak też hiszpania , holandia czy francja
jacko
7 miesięcy temu
każda kolonia powinna rościć pretensje o reparacje
aloha
7 miesięcy temu
dac im te wyspy to tak jak dac polsce slask
robert
7 miesięcy temu
Okupanci wracaja jako azylanci,to samo jest u nas.....POLSKA byla mocarzem w Europie.....Ukraincy nam gospodaromi jak i moldawia.....a ze polityka byla taka a nie inna to rosadzili panstwo od srodka Krym jest tatarski....to historia napisala,a rus jet halicka.....czyli tylko bialorus.....a nie rosja.....bo to zlepek historyczny.....ukraina to kozacy,polska to maloplska ,mazowsze,podkarpacie.....jak by byly wybbory na granice polski to by sie na wschod przesunela,na zachodzie by powstala polska umiarkowana......to samo z niemcami radykalni i umiarkowani....,z francja,hiszpania.......geopolityka rzadzi....
Robert
7 miesięcy temu
Anglia,Francja,Belgia,Holandia,Hiszpania,Portugalia....niech sie rozlicza ze swoich koloni zamorskich....sa jeszcze Wlosi i Niemcy,niech kazdy oda swoja czesc...nam za 300 lat sie nalezy....co najmniej od roznych zaborcow.....mamy,gaz,wegiel,rope ale bardzo malo wody pitnej,gdzies na poziomie Egiptu...
gopo
7 miesięcy temu
BRYTYJCZYCY.WYNOSIC SIE Z NIESWOJEGO KRAJU.
bCGleMWz
AOLKA
7 miesięcy temu
ci wielcy 'obrońcy demokracji' : Wielka Brytania była i jest bogata dzięki temu co UKRADŁA z kolonii, a USA dzięki regularnie prowadzonemu LUDOBÓJSTWU, a teraz, w 21 wieku wyzyskiwaniu innych krajów poprze przekręty podatkowe - 50 największych firm z USA trzyma w rajach podatkowych ponad 1400 mld $ US
dino
7 miesięcy temu
Ameryką ktoś się zajmie ciągle prowadzą wojny i okupację krajów od 25lat nikt tego nie widzi klapki na oczach
colporter
7 miesięcy temu
Problem w tym, że afrykanie z cywilizacją są na bakier..... Znowu jakiegoś albinosa zabiją i zjedzą.....
T7
7 miesięcy temu
Oni dorobili się cudzymi rękoma, na wyzysku, okradaniu innych państw z dóbr... Z nami tak samo zrobili. Byliśmy zniszczeni, ale odbudowalismy i mamy to co mamy, jestem dumny że jestem Polakiem. Zobacz historie Polski i Haiti
rybawars
7 miesięcy temu
Ciekawe jakim sposobem państwa zachodnie w ostatnich trzystu latach tak się wzbogaciły ? Kolonie na pewno w prezencie same wysyłały im wszelkie bogactwa naturalne które znajdowały się na ich terenie.
Cztery pancer...
7 miesięcy temu
i takie kraje bandyckie mają czelność powoływać się na prawo międzynarodowe w przypadku aneksji Krymu przez ruskich. Ruskie mogą im tylko pokazać paluch i powiedzieć poszli won.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić