Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Najgłębszy wykop w historii ludzkości

19
Podziel się:

Jest głębszy niż Rów Mariański, powstał w wyniku działalności człowieka i pomimo upływu czasu nikt nie zbliżył się nawet do pobicia jego rekordowej głębokości. Mowa o odwiercie SG-3 położonym w rosyjskim obwodzie murmańskim, nad którym Sowieci rozpoczęli pracę jeszcze w 1970 roku. Co dziś się z nim dzieje?

Najgłębszy wykop w historii ludzkości
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

Od tamtej pory minęło 46 lat. Prace nad odwiertem zakończono w 1976 roku, dokopując się do głębokości 12 262 metrów. Co ciekawe, najgłębsza dziura w Ziemi została stworzona dla kaprysu, aby pobić amerykański rekord w tej dziedzinie, który należał do odwiertu w Oklahomie. Amerykanie w poszukiwaniu ropy naftowej dokopali się na głębokość 9 583 metrów.

Prace zostały zawieszone w 1994 roku, na 2 kilometry przed osiągnięciem celu. Nie udało się dowiercić do granitowej warstwy skorupy ziemskiej, gdyż naukowców zaskoczyła jedna rzecz. W dole wykopu zamiast spodziewanych 100 panowała temperatura oscylująca wokół 190 stopni Celsjusza. Było to zbyt wiele nawet dla potężnego wiertła Uralmasz-15000, które Sowieci wykorzystali w projekcie. Niemniej jednak legendy - w większości zmyślone - głoszą, że to naukowcy nie chcieli dalszego kopania w ziemi. Dlaczego?

Według świadków, im głębiej kopano, tym dziwniejsze rzeczy działy się wokół miejsca. Położony na pustkowiu Półwyspu Kolskiego odwiert miał nieźle wystraszyć wszystkich zaangażowanych w projekt. Swego czasu popularnym wiralem w środowiskach katolickich była opowieść o tym, jak to Sowieci dowiercili się do bram piekła. Na dowód przedstawiano taśmy z nagranymi dźwiękami z "wnętrza Ziemi". Wyobraźnia ludzka nie zna granic - zakłócenia spowodowane kłopotami z łącznością połączone z szumem wiatru sprawiły, że dźwięki te przypominają odgłos setek torturowanych ludzi.

Mimo, że w opowieść uwierzyły miliony, to większość nagrań dostępnych w sieci jest kłamstwem. "Dowody" przedstawiane przez zwolenników teorii o piekle okazały się tanim chwytem propagandowym. Większość nagrań to zapętlone odgłosy z pewnego włoskiego horroru, zaś materiały ukazujące się w latach 90. w prasie międzynarodowej pochodzą od wymyślonych świadków, którzy nigdy nawet nie byli w Rosji.

Ostatecznie z powodu braku środków projekt został porzucony w 2006 roku. Władze Rosji nie planują na razie do niego wracać, choć przekopanie się niemal do 1/3 głębokości skorupy ziemskiej dałoby ogromną ilość materiału do analizy geologicznej. Namiastką tego były odkryte w trakcie odwiertu skały o strukturze identycznej do tych znanych nam z Księżyca. Obecnie kompleks wygląda jak zapominany gułag - widać tam kilka zniszczonych baraków, walające się wszędzie śmieci oraz dziwną wieżyczkę, pod którą ukryta jest najgłębsza dziura świata.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
sdgsdg
4 lata temu
Kręcili tu "This is SPARTA !!!"
merkel
6 lat temu
Czas syjonistycznego komunizmu w Polsce i wymordowanie ludiz myslcych aby "budować" spoleczeństwo z ambitnych prostaczów i miejscowych i dzikich ukraińcow ,ukrytych śpiochów faszystowskich syjonistycznych i niemieckich /nie mylić z Germanami ktorzy byli Słowianami / obowiazuje nadal dlatego stad tyle ,msciwości,zawiści i umiejacej pisać,czytać a nawet utytuowanej naukowo glupoty.
Han Solo
6 lat temu
sowieci chcieli pewnie sie dokopac do ameryki przez srodek ziemi pod reka na pewno kila nuklearnych prezentow
hstdj
6 lat temu
ale dzwięki, narobiłbym w portki jakbym coś takiego usłyszał na żywo, w ciemnym tunelu.
Artur
6 lat temu
przekopanie się niemal do 1/3 głębokości skorupy ziemskiej ??? - co za głupota!!!
h
6 lat temu
USA odebrała wszelkie prawa kombatanckie i ubezpieczenia zdrowotne polonusom, którzy przystępowali do Armii Hallera
x
6 lat temu
Za co masoneria nienawidzi Kościoła katolickiego?
qq
6 lat temu
Światowy Kongres Żydów domaga się przeprosin i uznania przez polski rząd, że w Jedwabnem mordowali Polacy!
z
6 lat temu
Narodowcy RP ostro o Caritas, chcącej sprowadzać do Polski muzułmańskich imigrantów
q
6 lat temu
Marian Kowalski na prezydenta Polski.
wiertniczy.
6 lat temu
Pierwszy raz słyszę aby wiertłem kopano..Może dla tego pismaka szpadel i wiertło tosamo.. Do wiertarki zakładam wiertło i wykopałem zajebisty wykop. Dobre, co?
Charry
6 lat temu
Jeżeli pracę rozpoczęto w 1970 to jakim cudem wedlug autora upłynęło 36 lat,kto pisze te artykuły?
J.M.K.
6 lat temu
Witam, Szanowny Panie Autorze, Zdecyduj się albo wykop albo odwiert, bo są to dwie różne rzeczy. W wykop takiej głębokości raczej nie wierzę, choć w ZSRR było to chyba możliwe. Może nawet i w Rosji. Pozdrawiam, Jerzy Kaczyński
meridia
6 lat temu
W takim razie jankiesi byli pierwsi a rekordy bike się po to aby pokonać poprzedni i to nie wazne czy to sowieci chińczycy czy angole. Tekord to rekord. Z artykułu wynika że jankieski to cacy a ruski to be. RUSOFOBIA jednym słowem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić