Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Najnowsze badania oceanów. Katastrofa coraz bliżej

107

Zmiany klimatu i zanieczyszczenie wody wypiera tlen z oceanów. Zagraża gatunkom wielu ryb i roślin. Już niedługo może dojść do katastrofy i wymierania ryb.

Najnowsze badania oceanów. Katastrofa coraz bliżej
(iStock.com)

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody przeprowadziła badania, których wnioski są druzgocące. Zmiany klimatu, które w ostatnich latach znacząco przyspieszyły, sprawiają, że w oceanach jest coraz mniej tlenu. W niektórych miejscach, stan jest krytyczny.

Odnotowano aż 700 miejsc w różnych oceanach, gdzie poziom tlenu jest zdecydowanie zbyt niski. Dla porównania w latach 60. takich miejsc było zaledwie 45. Zagraża to wielu gatunkom m.in. tuńczykowi, marlinowi i rekinom. Największym niebezpieczeństwem dla oceanów są spływające do nich substancje chemiczne. Ścieki z gospodarstw i fabryk zabijają życie w wodzie i obniżają poziom tlenu.

Jednak w ostatnich latach większym zagrożeniem są zmiany klimatu. W miarę uwalniania się większej ilości dwutlenku węgla, który wzmacnia efekt cieplarniany, coraz więcej ciepła jest absorbowana przez oceany. Z kolei ta cieplejsza woda może pomieścić mniej tlenu. Naukowcy szacują, że między 1960 a 2010 r. ilość tlenu rozpuszczonego w oceanach spadła o 2 proc.

Zobacz także: Zobacz także: Trzykrotnie zwiększyły swoją siłę. Alarmujące dane naukowców

Może się wydawać, że to nie jest dużo. Jednak jest to średnia globalna. W niektórych miejscach strata wynosi nawet 40 proc.

Zmniejszenie tlenu w oceanach zagraża ekosystemom morskim już zagrożonym przez globalne ocieplenie i zanieczyszczenia wody. Aby powstrzymać niepokojącą ekspansję obszarów ubogich w tlen, musimy zdecydowanie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych - powiedział Dan Laffoley z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, który jest współautorem niepokojącego raportu.

Jeżeli nie nastąpią znaczące zmiany w ochronie środowiska, ocean stracą kolejne 3-4 proc. tlenu do roku 2100.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić