Piotr Kalsztyn| 

NASA potwierdziła. Ogromna asteroida przeleci nad Ziemią najbliżej od 40 lat

20

Asteroida 3200 Phaethon jest określana przez naukowców jako "potencjalnie niebezpieczna".

NASA potwierdziła. Ogromna asteroida przeleci nad Ziemią najbliżej od 40 lat
(Pixabay.com, ipicgr)

Ogromna asteroida przeleci nad Ziemią już 16 grudnia. 3200 Phaethon ma 5 kilometrów średnicy i w katalogu kosmicznych obiektów jest klasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna”. Jest zaledwie o połowę mniejsza niż ta, po której powstał meksykański krater Chicxulub. Uderzenie asteroidy w Ameryce Południowej, uważa się za jedną z możliwych przyczyn wyginięcia dinozaurów. NASA potwierdziła przelot Phaentona nad Ziemią.

*Agencja kosmiczna liczy na doskonałe zdjęcia. *Na razie nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo, asteroida przeleci na wysokości około 10 milionów kilometrów. To będzie dla naukowców najlepsza okazja do obserwacji radarowych ciała niebieskiego. Mają nadzieję uzyskać szczegółowe obrazy, które pozwolą na stworzenie dokładnego modelu trójwymiarowego asteroidy.

*Gołym okiem nie będzie można zobaczyć asteroidy. *Jej wizycie w okolicach Ziemi towarzyszy jednak zjawisko geminidów. Rój meteorów będzie można oglądać od 4 do 17 grudnia w okolicy gwiazdozbioru bliźniąt. Podczas geminidów można zaobserwować nawet 130 "spadających gwiazd” w ciągu godziny.

Zobacz także: Zagadka komety 67p/Czuriumow-Gierasimienko [Pixel]

*Asteroida ostatnio tak blisko Ziemi była w grudniu 1974 roku. *Kosmiczny obiekt, jest trzecią co do wielkości asteroidą, która przelatuje w bliskiej odległości naszej planety. Obiekt intryguje naukowców ponieważ ma cechy zarówno komety, jak i asteroidy. W jednym z wcześniejszych przelotów nad Ziemią, naukowcy dostrzegli pył ciągnący się za kosmiczną skałą, który przypomina charakterystyczny dla komety topniejący lód. Jednak orbita Phaethona ma swój początek między Marsem i Jowiszem. Lodowe komety zazwyczaj pochodzą z znajdujących się za Neptunem chłodniejszych obszarów kosmosu. Następne przejście 3200 Phaethon przewiduje się na 2093 rok.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić