REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Piotr Kalsztyn11.10.17 (12:29)

Nr 13 na liście najgroźniejszych asteroid leci w kierunku ziemi. NASA: Tym razem w nas nie uderzy

Asteroida 2012 TC4 przeleci nad naszą planetą. Będzie na wysokości, na której działają satelity okołoziemskie.
Elenarts / iStock.com

Asteroida przeleci poniżej 44 tysięcy kilometrów nad Ziemią. To przede wszystkim test dla naukowców. Będą mieli okazje sprawdzić, jak dokładne są ich przewidywania, co do orbity i wielkości obiektu. Sprawdzą również w praktyce, jak działają ich programy przygotowane w razie zagrożenia Ziemi. Asteroidę będzie można zobaczyć z europejskich obserwatoriów w czwartek o godzinie 4.00 rano.

Specjaliści z NASA twierdzą, że mają bardzo dokładne dane o obiekcie. Wyliczyli też skrupulatnie tor lotu asteroidy.

REKLAMA

Dokładnie obserwujemy 2012 TC4 od dwóch miesięcy. Asteroida nie uderzy ani w Ziemię, ani w satelity – powiedział Mike Kelley z NASA, który przewodzi grupie naukowców obserwujących obiekt.

Obiekt minie Ziemię jeszcze dwa razy: w 2050 i 2079 roku. Eksperci obliczyli, że w 2050 roku obiekt również nie uderzy w Ziemię. Nie ma jednak pewności, co do skutków przelotu asteroidy w 2079 roku. Prawdopodobieństwo, że uderzy wtedy w Ziemię wynosi 1:750, w związku z czym TC4 jest numerem "13" na liście kosmicznych obiektów, które mogą uderzyć w nasza planetę.

2012 TC4 pierwszy raz została zauważona 5 lat temu. Asteroida ma szerokość miedzy 15 a 30 metrów. Meteoryt podobnej wielkości uderzył w Ziemię w 2013 roku, w rosyjskim Czelabińsku. Siła uderzenia była porównywalna do trzydziestokrotności mocy bomby atomowej, która spadła na Hiroszimę. W Czelabińsku fala uderzeniowa wybiła okna w prawie 5 tys. budynków, a rannych zostało 1200 osób.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij