Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Nastolatka wprowadzona w śpiączkę. Kolejna ofiara e-papierosów

55

Niedawno informowaliśmy o pierwszym odnotowanym w USA zgonie z powodu problemów oddechowych po używaniu e-papierosa. Teraz do szpitala w Utah z poważnie uszkodzonymi płucami trafiła 18-letnia dziewczyna. Lekarze musieli wprowadzić ją w śpiączkę farmakologiczną.

Nastolatka wprowadzona w śpiączkę. Kolejna ofiara e-papierosów
(Facebook.com, Maddie Nelson)

Nastolatka miała trudności z oddychaniem. 18-letnia Maddie Nelson pierwsze objawy choroby zaczęła odczuwać na początku 2019 roku. Gdy trafiła do szpitala z powodu niemożności złapania oddechu, tlen, który podali jej lekarze, nie zadziałał. Po wykonaniu prześwietlenia okazało się, że płuca dziewczyny są poważnie uszkodzone.

Lekarze zdecydowali się wprowadzić 18-latkę w stan śpiączki farmakologicznej. Jak donosi jej siostra Andrea, stan Maddie z poważnego przeobraził się w „możliwie śmiertelny”. Następnie po przeprowadzeniu dwóch bronchoskopii stwierdzono, że nastolatka cierpi na ostre eozynofilowe zapalenie płuc.

Przyczyną choroby miało być nałogowe palenie e-papierosa. Lekarz zajmujący się Maddie Nelson uważa, że źródło uszkodzenia płuc leży w jej nałogowym wapowaniu (vaping). Nastolatka korzystała z elektrycznego papierosa codziennie przez ostatnie 3 lata.

Zobacz też: Co się dzieje w organizmie po wypaleniu tylko jednego papierosa?

Dziewczyna wróciła do stabilnego stanu. Po otrzymaniu sterydów Maddie została wyprowadzona ze śpiączki po okresie trzech dni. Obecnie oddycha samodzielnie, jednak w nocy podczas snu potrzebuje dodatkowego tlenu.

W USA odnotowano pierwszy zgon z powodu w wapingu. Pacjent przed śmiercią przez dłuższy czas korzystał z e-papierosa. Hospitalizowana osoba przebywała w szpitalu w stanie Illinois. Nie udostępniono żadnych innych informacji o pacjencie, w tym nazwiska, dokładnego wieku, miasta rodzinnego ani dokładnej daty śmierci. Wiadomo tylko, że cierpiał on na ciężką chorobę układu oddechowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić