REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla25.06.18 (15:55)

Naukowcy ostrzegają. 90 proc. powierzchni Ziemi może ulec degradacji do 2050 roku

Wnioski autorów najnowszego raportu Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej nie napawają optymizmem. Degradacja lądowej powierzchni Ziemi przyczyni się do zmniejszenia globalnych zbiorów o 10 proc.
IAN SALAS / PAP

* Opublikowano nowy Światowy Atlas Upustynnienia.* Jego autorzy, Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, szacują, że degradacji uległo już ponad 3/4 całej lądowej powierzchni Ziemi - informuje PAP.

Do roku 2050 liczba ta może wzrosnąć nawet do 90 proc. Zanieczyszczenia powietrza, gleb i wody, erozja ziem, coraz dotkliwsze susze – wszystko to obniża jakość gleby i czyni tereny nienadającymi się do uprawy czy zasiedlenia.

REKLAMA

Rocznie degradacji ulega obszar wielkości połowy powierzchni Unii Europejskiej. Najbardziej podatne są tereny w Afryce i Azji. Głównym winowajcą jest niekontrolowany rozwój rolnictwa - pola uprawne i pastwiska zajmują obecnie ponad 1/3 lądu Ziemi.

Zobacz także: Dym z płonących plastików gorszy niż smog

*I to właśnie sektor rolniczy najbardziej ucierpi z powodu postępującej degradacji gleb. * Eksperci prognozują, że do 2050 roku globalne zbiory zmniejszą się o ok. 10 proc. Do upustynnienia lądów przyczyniają się także m.in. rozrastające się miasta oraz zjawisko wylesiania.

Ekonomiczny koszt degradacji gleb w UE to wydatek rzędu dziesiątek miliardów euro rocznie. W Unii Europejskiej problem upustynnienia dotyczy 8 proc. terytorium (ok. 14 mln hektarów), głównie w południowej, wschodniej i środkowej Europie, które są na ten proces zdaniem badaczy szczególnie podatne.

Globalne konsekwencje będą jednak dużo poważniejsze. Kurczące się zasoby ”dobrych” ziem zmuszą do migracji lub przymusowych wysiedleń nawet 700 mln ludzi do roku 2050. Do końca XXI wieku liczba ta może wielokrotnie wzrosnąć, alarmują autorzy raportu.

Jak można przeciwdziałać degradacji gleb? Jej główna przyczyna, czyli ekspansja rolnictwa, może być ograniczona przez zintensyfikowanie zbiorów na istniejącym obszarze rolnym, podpowiadają naukowcy. Należy też zachęcać do zmiany diety na roślinną, konsumpcji białek zwierzęcych z certyfikowanych hodowli i przeciwdziałać marnowaniu żywności i odpadków.

Światowy Atlas Upustynnienia można znaleźć tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij