o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Barbara Jaros
|

Naukowcy znają przyczynę wyginięcia Majów

79
Podziel się

Zdaniem amerykańskich i brytyjskich ekspertów starożytni Majowie wymarli z powodu przedłużającej się suszy.

Naukowcy znają przyczynę wyginięcia Majów
(iStock.com)
bDYRazzF

W IX w naszej ery zniknęła wysoko rozwinięta cywilizacja Majów. Do tej pory naukowcy spekulowali, że przyczyną gwałtownego spadku liczby ludności mogły być brak żywności, epidemia lub najazdy innych narodów Ameryki Środkowej.

Teraz międzynarodowa grupa naukowców ustaliła główną przyczynę wyginięcia Majów. Eksperci dokonali analizy osadów w jeziorze Chichanchanab na Półwyspie Jukatan, aby ustalić warunki klimatyczne panujące w newralgicznym okresie - podaje sputniknews.pl.

Ustalono, że między rokiem 800 a 1000 ilość opadów zmniejszyła się o 70 proc. Nagłe zmniejszenie objętości wody w jeziorze doprowadziło do powstania kryształów gipsu zwierających wodę. Według naukowców susza była nie tylko długa, lecz także wyjątkowo dotkliwa.

bDYRazzH

Majowie byli jednymi z pierwszych budowniczych miast. Stworzyli własny kalendarz i posługiwali się zaawansowaną matematyką. Ich cywilizacja rozwijała się przez tysiące lat.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Oglądaj także: Sygnał z kosmosu
bDYRazAi
KOMENTARZE
(79)
br
3 lata temu
NO właśnie, SUSZA! POLECAM wszystkim książę "Sekretne życie drzew". Uczymy się w szkołach biologii - ale co z tego wynosimy! Drzewa to ( min. oczywiśće) życie całej planety. Bez nich zginiemy i wszystko co żyje. Sztuczne nasadzenia to za mało, trzeba chronić STARODRZEW!
vvs
3 lata temu
to naukowcy wygineli a majowie ciągle żyją
Meteorolog po...
3 lata temu
Przyczyna wyginiecia Majow byl GLOBAL WARMING !!!
bDYRazAj
cc
3 lata temu
Co to było? Czerwiec?
Michał Kupiec...
3 lata temu
Zginęli ze śmiechu! Majowie mieli technologię do podglądania przyszlosci. Wszystko było ok do Dnia kiedy zaczęli obserwować amerykańskich i brytyjskich naukowców tworzących teorie o przycZynach wyginięcia Majów. Gdy zobaczyli te brednie zaczęli się śmiać. Czesc majow pękła ze śmiechu a inni z głodu bo śmiejąc się nie mogli ani jesć ani pić. Naukowców o IQ niższym niż 130 powinno się neutralizować jak muchę która z g przyleciała na tort
Elka
3 lata temu
Powodem suszy było masowa wycinka lasów. O tym autor zapomniał napisać a też zostało udowodnione przez naukowców
Berta
3 lata temu
Widocznie Majowie produkowali zbyt dużo CO2 i efekt cieplarniany ich wyniszczył. Czyżby jedli za dużo fasoli?
pijak i złodz...
3 lata temu
Oooo w mordę ! Pamiętam do dziś dokładnie ten dzień, kiedy będąc tam przy tych ich piramidach też doznałem suszy w butelce po skończeniu się Rumu. Jakaż to była tragedia mając do najbliższego punkty z alkoholem kilkadziesiąt kilometrów!
lea
3 lata temu
fakt znany od bardzo dawna a twórcami kalendarza byli Olmekowie w V w p.n.e Majowie jedynie doprowadzili go do perfekcji
wacek
3 lata temu
taaa, takie były uczone, a od zwykłej suszy wygineły....
Michael
3 lata temu
To prawda ...najwiekszym morderca na swiecie w odniesieniu ogolnym I na przestrzeni wiekow jest bezsprzecznie kosciol katolicki
parap
3 lata temu
NIEPRAWDA! Przyczyną wyginięcia Majów było zawłaszczenie sądów oraz wielokrotne łamanie konstytucji!
obcy
3 lata temu
To musiał być PIS
bDYRazAb
Longinus
3 lata temu
Majowie po prostu wykończyli miłosiernych potomków Atlantów i przejęli ich dorobek cywilizacyjny! Czy ktoś mnie chce zapewnić, że podobna historia nie przydarzy się miłosiernym Europejczykom?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić