Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski12.07.18 (19:46)

Trzęsienie ziemi w Meksyku odsłoniło nieznaną świątynię Azteków

Kataklizm, który odebrał życie 369 osobom, okazał się zbawienny dla archeologów. Specjaliści w Meksyku odkryli świątynię wewnątrz jednej z najbardziej znanych piramid. Gdyby nie zeszłoroczne trzęsienie ziemi, sukcesu by nie było.
INAH TV / Youtube.com

Pierwotna świątynia boga deszczu Tlaloca datowana jest na 1150 rok. Archeolodzy twierdzą, że nie była wielka. Miała około sześciu metrów długości i czterech metrów szerokości. Naukowcy są przekonani, że struktura odkryta po silnych wstrząsach w zeszłym roku, jest najstarszą budowlą na terenie piramidy Teopanzolco w mieście Cuernavaca (stan Morelos).

Wbrew temu, co oznaczało trzęsienie ziemi, musimy być wdzięczni, że dzięki temu naturalnemu zjawisku pojawiła się ta ważna struktura, która zmienia datowanie stanowiska archeologicznego - powiedziała szefowa Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), Isabel Campos Goenaga, na konferencji zwołanej, by ogłosić cenne i niespodziewane odkrycie.

REKLAMA

Badacze znaleźli ściany świątyni i prowadzący do niej chodnik. Był też stiukowy pilaster, który kiedyś pomagał podtrzymywać dach - relacjonuje serwis Quadratin. Podczas gdy struktura jest zbudowana z podłużnych bloków kamiennych, dach musiał być z nietrwałego materiału - podejrzewają archeolodzy. Najwyraźniej teraz odkryta budowla powstała najpierw, a dopiero później została obudowana piramidą Teopanzolco.

Meksykańscy eksperci starają się zapobiec zniszczeniu piramidy. Prowadza prace, które mają uchronić cenne dziedzictwo przez zawaleniem się. Badania wykazały, że rdzeń budowli jest w bardzo złym stanie po latach gromadzenia się wilgoci i ruchach sejsmicznych.

Trzęsienie ziemi, które pozwoliło odkryć strukturę, nawiedziło Meksyk we wrześniu 2017 roku. Miało siłę 7,1 stopnia w skali Richtera. Zginęło 369 osób, głównie w stolicy kraju. Wstrząsy były odczuwane w centralnej części Meksyku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij