o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Niepokojące zjawisko w Arktyce. To skutek globalnego ocieplenia

34
Podziel się

Przez lata znaczny obszar Arktyki pokrywała wieczna zmarzlina. Wskutek zmian klimatycznych tereny zaczęły stopniowo rozmarzać. Naukowcy są poważnie zaniepokojeni, bo w niektórych miejscach dzieje się to zbyt gwałtownie.

Niepokojące zjawisko w Arktyce. To skutek globalnego ocieplenia
(NASA)
bEDJLrhN

W trakcie roztapiania zmarzniętej ziemi i skał do atmosfery ujawniają się drobnoustroje. Zużywają one materię organiczną, co przyczynia się do dodatkowego wzrostu poziomu metanu i CO2 w atmosferze. Jednak według członków Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu, rozmarzanie wiecznej zmarzliny w Arktyce czyni nieporównanie większe szkody.

Dlaczego rozmarzanie wiecznej zmarzliny jest groźne dla środowiska?

Jak podaje "Wired", na terenach Arktyki zaobserwowano zapadanie się wzgórz. Kiedy lód utrzymujący glebę ulega gwałtownemu roztopieniu, zaczynają tworzyć się obszerne dziury.

Dotychczas okres podobnych zmian obejmował całe dziesięciolecia. Klimatolodzy apelują, że teraz wystarczą od kilku lat do nawet kilku miesięcy. Dodatkowo im szybciej dochodzi do rozmarzania, tym większe ilości szkodliwych gazów uwalniają się do atmosfery.

bEDJLrhP
Zobacz także: Zobacz też: Zamrożone przez tysiąclecia. Nowe odkrycie na tybetańskim lodowcu

Ilość CO2 [...] jest wciąż wystarczająco wielka, aby podwoić konsekwencje klimatyczne i sprzężenie zwrotne węgla z wiecznej zmarzliny – opisał Merritt Turetsky z University of Guelph i University of Colorado Boulderw artykule "Nature Geoscience".

bEDJLrhV

Największe niebezpieczeństwo wiąże się ze zmarzlinami, które obejmują osad jeziorny lub glebę organiczną. Jak wyjaśnia Merritt Turetsky, mogą one zmieścić w sobie wielkie ilości wody.

Kiedy zaczyna się proces rozmarzania, woda zalewa drzewa, a pozostała roślinność opada na dno. Do gleby zaczyna docierać mniej światła, co przyspiesza kolejne procesy uwalniania wody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEDJLriq
KOMENTARZE
(34)
KumKum
2 lata temu
Wirusy uwalniają się do atmosfery. Teraz boimy się tego z Chin, a potem tych z lodowca? A może to już?
PROROCK
2 lata temu
........UCHYLĘ TROCHU TAJEMNICY Z BIBLII........MIANOWICIE JEST TAM NAPISANE ŻE PRZYBĘDZIE ŚMIERĆ NA BIAŁYM KONIU......BIAŁY KOŃ TO ARKTYKA I WIRUS SPOCZYWAJĄCY NA JEJ DNIE..........JUŻ SIĘ ZACZYNA WYPEŁNIAĆ CO JEST ZAPISANE W APOKALIPSIE............
Mapek
2 lata temu
Wyślijcie tam Gretę i niech przemówi do lodowca słowami "hał der ju " a on na pewno się wystraszy i przestanie się topić
bEDJLrir
ella
2 lata temu
Ziemia choruje, ma gorączkę. Próbuje pozbyć się człowieczego wirusa.
realman
2 lata temu
Mam już dość tych klimatycznych bzdur. Będzie cieplej choćbyście zatrzymali wszystkie elektrownie węglowe i przestali produkować plastik. Globalny gretynizm.
ołeg
2 lata temu
Zaszczepić ich i po kłopocie
666
2 lata temu
To trza uciekać bo to erotowirus
Marian
2 lata temu
Jeśli woda zalewa drzewa to tworzy się torf, a po milionach lat węgiel (brunatny a potem kamienny) - to w skali historii ziemi normalne.
123
2 lata temu
Sadzac po rachunkach za ogrzewanie i energie to mamy raczej epoke lodowcowa
wert
2 lata temu
Tak jak większości chorób lekarze leczą skutki ,nie znając przyczyny choroby tak i CI klinatolodzy głoszą herezje ,nie wiedząc czemu następuje topnienie lodowców ,topnienie powoduje pochłanianie temperatury a więc powinno się schładzać
Yale
2 lata temu
Proszę ograniczyć aktywność Slonca.Bez tego nie będzie szans na ochłodzenie.
Ndnf
2 lata temu
Są naukowcy i naukawcy, jak kwasy siarkowy i siarkawy (dawna notacja). Jest to dyskryminacja zwolenników ciepła, skandal. myślę że cała akcja jest sponsorowana przez producentów czapek, rękawiczek i szalików
waetger
2 lata temu
a kim sa ci "naukowcy" ze kwicza jak smierdzi PO LEWACKU dla mafi chcacych okradac swiat KLAMSTWAMI I BAJKAMI!!!!!! cykl pogodowy jest NIEZMIENNY OD SETEK LAT!!!!!! emisje co2 czy inna sciema zeby nas okradac jest tylko KLAMSTWEM!!!!!
bEDJLrij
mori
2 lata temu
Cokolwiek się dzieje z klimatem, jakiekolwiek są tego przyczyny, nie jesteśmy już w stanie tego zatrzymać. Po prostu nic nie możemy zrobić.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić