Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Przerażające zdjęcia satelitarne. Pokazują, jak płonie Arktyka

77
Podziel się

Z powodu wysokich temperatur na terenie Arktyki wybuchają ogromne pożary. Naukowcy ostrzegają, że lasy płoną w tempie niespotykanym od co najmniej 10 tys. lat. Skalę tego zjawiska pokazują zdjęcia satelitarne.

Przerażające zdjęcia satelitarne. Pokazują, jak płonie Arktyka
(Creative Commons, Pierre Markuse)
bEECnMKt

Pożary dotyczą głównie Grenlandii, Syberii i Alaski. Pierre Markuse, ekspert w dziedzinie fotografii satelitarnej, zamieścił zdjęcia przedstawiające dym falujący na ogromnych obszarach niezamieszkanej ziemi.

Żywioły, które nawiedziły Alaskę, spaliły ponad 1,6 mln akrów ziemi. W tym roku zarejestrowano tam ok. 400 pożarów, a każdego dnia wybuchają nowe. Wszystko z powodu wysokich temperatur, które wynosiły nawet do 32 stopni Celsjusza. Tegoroczny czerwiec był najgorętszy w historii Alaski.

bEECnMKv

Na Syberii, gdzie także szaleją pożary, o 10 stopni Celsjusza przekroczono średnią temperaturę z lat 1981-2010. Światowa Organizacja Meteorologiczna przekazała, że niektóre pożary w Arktyce objęły obszar równy prawie 100 000 boisk piłkarskich lub całej wyspie Lanzarote.

Północna część świata ociepla się szybciej niż cała planeta. To ciepło wysusza lasy i czyni je bardziej podatnymi na pożary. Ostatnie badania wykazały, że borealne lasy Ziemi płoną obecnie w tempie niespotykanym od co najmniej 10 000 lat - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Zobacz także: Zobacz także: Renifery są już tak głodne, że jedzą wodorosty
bEECnMKB

Ogień powoduje ogromne zmiany klimatyczne. Mark Parrington z Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych powiedział, że w wyniku pożarów na kole podbiegunowym w okresie od 1 czerwca do 21 lipca 2019 r. do atmosfery dostało się ok. 100 megaton dwutlenku węgla.

Tylko w czerwcu pożary te wyemitowały 50 megaton dwutlenku węgla do atmosfery, co odpowiada całkowitej rocznej emisji Szwecji. To więcej niż zostało uwolnione przez pożary Arktyki w tym samym miesiącu w latach 2010–2018 łącznie. Mimo że pożary są powszechne na półkuli północnej między majem a październikiem, intensywność tych pożarów, a także czas, przez jaki nie gasły, są bardzo nietypowe - przekazała WMO.

bEECnMKC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEECnMKW
KOMENTARZE
(77)
faun
2 lata temu
i znów "kwiatek" - Żywioły, które nawiedziły Alaskę, spaliły ponad 1,6 mln akrów ziemi - Ziemia się spaliła a las stoi. No fajnie
MójNick
2 lata temu
Skąd te pożary? Od samego przesuszenia? Coś musiało te lasy podpalić. Mam suche drzewa, suche krzaki i jakoś nie płoną.
Wk
2 lata temu
A jeśli to naturalne zjawisko? Niektòre nasiona potrzebują temperatury aby się wysiać np sosny i świerki
bEECnMKX
Niemożliwe
2 lata temu
Wzrost temperatury o 10 stopni, a przecież miało być poniżej 2 w tym tysiącleciu
ass
2 lata temu
W ramach walki że smogiem ukarzą kilku Polskich kierowców z dieslami i UNIA b edzie happy.
edek
2 lata temu
A w Polsce wycina się drzewa bo nie ma miejsca na dudowe nowych mieszań. A w Polsce wycina się drzewa bo pijani kierowcy rozbijają o nie swoje samochody.
3,1415
2 lata temu
Nie ma takiej siły która polskiemu januszowi oczy otworzy, na to że planeta umiera, obok niego. Dopóki jego samego nie dotknie los, to losu nie ma, tylko są piniądze które ktoś mu chce "ukraść". Za oknem coraz częstsze anomalie pogodowe, zmiany przyrodnicze, degradacja wszystkiego, czego janusz na codzień używa - żywności, wody, powietrza... Ale janusz ma polit-operetkę na codzień i oglądanie się na innych, bo oni też szkodzą, to ja "naprawioł nie bede, bo ja i tak ze wszystkim mam już nagorzej ze wszystkich. A wogóle to problemów wcale ni ma tylko mi pionondze moje, co żem to tu, to tam wykombinowałżem i wydoił państwo - to mie chcom te niemce, żydy i inne elgiebety ukraść". Janusz ma gdzieś że jego dzieci będą przmierać głodem, a wnuki będą się dusić z braku tlenu.
Janek
2 lata temu
Obroncy przyrody,jazda na syber pozary gasic i protestowac przeciwko zmianom klimatu.Barany niedouczone. Jnek
dkd
2 lata temu
Tylko w czerwcu pożary te wyemitowały 50 megaton dwutlenku węgla do atmosfery, co odpowiada całkowitej rocznej emisji Szwecji. >>>>> pakt emisji juz spłonoł
oto odpowiedz
2 lata temu
próby jądrowe lotnictwo wojskowe i rakiety
Anarchol'68
2 lata temu
Czy wreszcie na Grenlandii udaje się uprawiać zboże, jak to się udawało Wikingom?
Antoni Szpak
2 lata temu
Nie potrzeba bomby atomowej sami się wytrujemy .Człowiek to głupiec w porówania z przyrodą
Grosse Scheiß...
2 lata temu
A niech się spali ten zakłamany obrzydliwy świat
bEECnMKP
Gost
2 lata temu
Jak czytam te wszystkie "sensacyjne" doniesienia, to zaczynam marzyć o czasach, gdy nie było internetu...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić