Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Niezwykłe znalezisko w Grecji. Pochodzi z czasów Jezusa Chrystusa

97

To odkrycie narobiło zamieszania w świecie archeologów. Doszło do niego przypadkowo, kiedy rybacy z sonarami szukali najlepszych łowisk. Zamiast ryb znaleźli świetnie zachowany wrak statku sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Udało się wydobyć ładunek.

Niezwykłe znalezisko w Grecji. Pochodzi z czasów Jezusa Chrystusa
(Youtube.com)

Wrak spoczywał na dnie Morza Śródziemnego nieopodal wyspy Kefalonia. Jak ustalili naukowcy, nie znalazł się w okolicy przypadkowo. Przed tysiącami lat przebiegała tędy trasa, którą pokonywali rzymscy handlarze.

Greccy historycy ustalili, kiedy mogło dojść do zatonięcia okrętu. Według ich wyliczeń tragedia prawdopodobnie miało miejsce pomiędzy 1 rokiem p.n.e. a 1 r.n.e. Ku radości badaczy, okazało się, że ładunek statku również zachował się w dobrym stanie.

Na powierzchnię wyciągnięto około 6 tysięcy przedmiotów. To specjalne amfory, które służyły kupcom do transportowania wina i żywności. Mają charakterystyczną wąską szyję i dwa uchwyty, typowe dla naczyń używanych przez mieszkańców starożytnego Rzymu.

Zobacz także: Zobacz też: Tam zatrzymał się czas. Ponure nagranie z wnętrza "grobowca"

Niestety, na razie nie udało się zbadać całego wraku. Jak wyjaśnił George Ferentinos z greckiego Uniwersytetu w Patras, kierujący pracami, połowa statku jest uwięziona w mule. Ferentinos wyraża nadzieję, że w przyszłości uda się odkopać wrak i dostać się do pozostałej części.

To jeden z czterech największych starożytnych statków, które odnaleziono na terenie Morza Śródziemnego. Ma ponad 30 metrów długości i ponad 12 metrów szerokości. Większość miejsca zajmował ukryty pod pokładem ładunek.

Najbliższym portem rybackim jest Fiscardo. To szczególne miejsce, gdzie regularnie dochodzi do badań archeologicznych. Do tej pory odkryto starożytne domy, kompleksy kąpielowe, teatr, cmentarz i groby z czasów rzymskich. Ocenia się, że ich wiek mieści się w przedziale 146 r.p.n.e. a 330 r.p.n.e.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić