Ewelina Kolecka
|

Niezwykłe znalezisko w Grecji. Pochodzi z czasów Jezusa Chrystusa

108 reakcji
29
2
77
Podziel się

To odkrycie narobiło zamieszania w świecie archeologów. Doszło do niego przypadkowo, kiedy rybacy z sonarami szukali najlepszych łowisk. Zamiast ryb znaleźli świetnie zachowany wrak statku sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Udało się wydobyć ładunek.

Niezwykłe znalezisko w Grecji. Pochodzi z czasów Jezusa Chrystusa
(Youtube.com)

Wrak spoczywał na dnie Morza Śródziemnego nieopodal wyspy Kefalonia. Jak ustalili naukowcy, nie znalazł się w okolicy przypadkowo. Przed tysiącami lat przebiegała tędy trasa, którą pokonywali rzymscy handlarze.

Greccy historycy ustalili, kiedy mogło dojść do zatonięcia okrętu. Według ich wyliczeń tragedia prawdopodobnie miało miejsce pomiędzy 1 rokiem p.n.e. a 1 r.n.e. Ku radości badaczy, okazało się, że ładunek statku również zachował się w dobrym stanie.

Na powierzchnię wyciągnięto około 6 tysięcy przedmiotów. To specjalne amfory, które służyły kupcom do transportowania wina i żywności. Mają charakterystyczną wąską szyję i dwa uchwyty, typowe dla naczyń używanych przez mieszkańców starożytnego Rzymu.

Niestety, na razie nie udało się zbadać całego wraku. Jak wyjaśnił George Ferentinos z greckiego Uniwersytetu w Patras, kierujący pracami, połowa statku jest uwięziona w mule. Ferentinos wyraża nadzieję, że w przyszłości uda się odkopać wrak i dostać się do pozostałej części.

To jeden z czterech największych starożytnych statków, które odnaleziono na terenie Morza Śródziemnego. Ma ponad 30 metrów długości i ponad 12 metrów szerokości. Większość miejsca zajmował ukryty pod pokładem ładunek.

Najbliższym portem rybackim jest Fiscardo. To szczególne miejsce, gdzie regularnie dochodzi do badań archeologicznych. Do tej pory odkryto starożytne domy, kompleksy kąpielowe, teatr, cmentarz i groby z czasów rzymskich. Ocenia się, że ich wiek mieści się w przedziale 146 r.p.n.e. a 330 r.p.n.e.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

77
29
2
KOMENTARZE
(77)
Skandal!!!
miesiąc temu
Byłem w szoku gdy odkryłem, że nie pokazali ani jednej amfory
Bollo
miesiąc temu
Zaiste, fenonamalne odkrycie, tak samo jak fenomanalny tekst i fenomanalny warsztat językowy pani Koleckiej. Co zdanie, to babol. Ja rozumiem, że pani Kolecka może dopiero poznawać tajniki polszczyzny, ale może znalazłby się ktoś, kto by te żałosne wypociny przeczytał PRZED upublicznieniem? Gdbym miał wybrać best of the best, to głosuję na to zdanie: "To szczególne miejsce, gdzie regularnie dochodzi do badań archeologicznych."
czuwajse
miesiąc temu
Te komentarze to zjawisko socjologiczno-psychiatryczne.
Jubasek
miesiąc temu
Czwarty - chłopak Antka, uległy aptekarz
misiek
miesiąc temu
Autorowi artykułu wszystko co jest znajdywane kojarzy się z JH --- indoktrynacja kleru od przdszkola działa
Najnowsze komentarze (77)
olo
miesiąc temu
I jaki ma to związekz Chrystusem????? - czyżby słuchaczka szamana z Torunia???? którym wszysko kojarzy się z religią???
butterhead
miesiąc temu
Polska język trudny język...
newsik1
miesiąc temu
Nigdy nic nie wiadomo
olo
miesiąc temu
a coma do tego jakis jezus???
mujnik
miesiąc temu
Sódpletka Jezusa tam nie było?
Wiedzący
miesiąc temu
Może Pani Kolecka jest Ukrainką. Brakuje rąk do pracy i szanowna redakcja zatrudnia Ukraińców.
Barbara
miesiąc temu
Kim Jestes. madralo Nikim
Znajomy podwo...
miesiąc temu
Bardzo dawno temu, mój znajomy podczas nurkowania w morzu u wybrzeży Grecji znalazł amforę, którą zamieszkiwała murena (to taka rybka o wyglądzie węgorza). Jak ją chciał przepędzić; to go ugryzła w przedramię. Znajomemu udało się jednak zabrać jej "domek" i sprzedać go (jeszcze w porcie) za 500 $.
Adzio
miesiąc temu
Bardzo fajne odkrycie, tylko gdzie? Na morzu Śródziemnym, czy niedaleko wyspy Kefalonia.? Niestety autor artykułu chyba sam coś wymyślił, bo Kefalonia leży na morzu Jonskim
Exx
miesiąc temu
WYŚLIJCIE TAM MACIEREWICZA I JEGO KOMISJE -BŁAGAM ????? ciekawe czy znajdą trotyl i ile ??? zamiast drewnianych belek zrobią model z wykałaczek ???? kto stanie sie wrogiem pis 2019 lat temu ???kogo wezwą na przesłuchanie ??? ile czasu im to zajmie..............
kruk51
miesiąc temu
W amforach znajduje się żydowskie złoto !
Marek Sztucki
miesiąc temu
Zaiste, fenomenalne odkrycie, tak samo jak fenomenalny tekst i fenomenalny warsztat językowy pani Koleckiej czyli nawiedzony bełkot jak u Tokarczuk.
ola
miesiąc temu
Szukają łowisk za pomocą sonara ?i to jest tragedia,walka o ryby ciąg dalszy ,niedługo ci co są swietnie wyposażeni w sprzęt tropiący będą plądrować morza i oceany i wytrzebią go do ostatniej ryby ,co zostanie dla ssaków morskich?mają umierać z głodu?
W
miesiąc temu
" w przedziale 146 r.p.n.e. a 330 r.p.n.e."? A może odwrotnie?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić