Radosław Opas
|
aktualizacja

Norwegia: odkryli szpiegującego wieloryba. "Szkolony przez Rosjan"

334 reakcje
0
0
334
Podziel się

Rybacy z Norwegii napotkali niecodzienny okaz wieloryba, zwanego też białuchą arktyczną. Podejrzewają Rosję o wcześniejsze szkolenie zwierzęcia. Norwegowie zetknęli się z białuchą w pobliżu małej wioski Inga. Zwierzę miało przymocowaną do ciała niespotykaną uprząż.

Norwegia: odkryli szpiegującego wieloryba. "Szkolony przez Rosjan"
(PAP/EPA, JORGEN REE WIIG / NORWEGIAN DIRECTORATE OF FISHERIES / HANDOUT)

Białucha nie bała się ludzi. Ssak ochoczo podpływał do łódki rybaków i zahaczał o nią swoim tułowiem. Nie dał sobie jednak zarzucić na ciało sieci. Norwegowie twierdzą, że ssak został wcześniej oswojony, najprawdopodobniej w Rosji.

Chcieliśmy wyrzucić sieci, gdy zobaczyliśmy pływającego między łodziami wieloryba. Gdy się do nas zbliżył, zobaczyliśmy, że ma na sobie dziwną uprząż – mówi w rozmowie z norweską telewizją NRK rybak Joar Hesten.

Zwierzę zachowywało się nietypowo. Próbowało ciągnąć za sobą znajdujące się po bokach łodzi wystające liny i pasy. Przyczepiona do niego uprząż - według norweskich rybaków - wyglądała, jak mocowanie jakiegoś aparatu lub broni. Gdy zdjęto ją z wieloryba, pod spodem materiału odkryto napis: „Wyposażenie Sankt Petersburga”, świadczący o pochodzeniu dziwnego sprzętu.

Rybacy podejrzewają, że na wielorybie przeprowadzano eksperymenty. Sądzi się, że szkolono go do celów szpiegowskich. Takie działania miałyby tłumaczyć tajemniczy "ekwipunek" ssaka.

Jeśli ten wieloryb pochodzi z Rosji, a jest tego bardzo duże prawdopodobieństwo, to można założyć, że zajmowali się nim nie rosyjscy naukowcy, a specjaliści marynarki wojennej – mówi Martin Biuw z Instytutu Badań Morskich w Norwegii.

Badanie zwierząt przez Rosję pod kątem militarnym trwa od dawna. Już w latach 80. armia radziecka zaczęła badać możliwość wykorzystania delfinów do wykrywania łodzi podwodnych. Później program zawieszono, jedna kilka lat temu powrócono do sprawdzania, czy morskie zwierzęta mogą przydać się do obrony terytorium m.in. baz wojskowych wzdłuż wybrzeża Arktyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

334
0
0
KOMENTARZE
(334)
Sztyrlic
9 miesięcy temu
Tak... morze jeszcze miał numer telefonu do oficera prowadzącego. Wy czytacie to przed zamieszczeniem na... a zresztą...
he he he he
9 miesięcy temu
To dziwne że nie nie było jeszcze nr telefony na uprzęży gdzie oddać zgubę...
Do Goebbelsow...
9 miesięcy temu
Propaganda powinna mieć chociaż jakieś swoje granice.Po pierwsze Norewgia do morza nad ktorym leży Petersburg nie ma dostępu bo jest to Baltyk,po drugiw w Baltyku NIE WYSTĘPUJĄ wieloryby.po trzecie biały wieloryb jako szpieg w ciemnym morzu,po czwarte na szpiegowskim sprzęcie umieszczone napisy po rosyjsku z nazwą miasta. po piąte na zdjęciu jest fragment PONTONU a nie łodzi rybackiej .....Propaganda chyba nastawiona na odbiorców w wieku przedszkolnym i to tych mniej roztargniętych
Pogromca mato...
9 miesięcy temu
To taka podstępna, przewrotna taktyka Rosji - dla zmylenia przeciwnika i zatarcia śladów podpisują swoje szpiegowskie sprzęty "zdiełano w Rassiji". A to spryciarze!
dsa
9 miesięcy temu
Norwegia to piękny i surowy kraj , ale przydało by się wymieszanie krwi bo całkiem zgłupieli
Najnowsze komentarze (334)
antoni
9 miesięcy temu
oooo siek widziałem bociana i też miał jakąś dziwną obrączkę i chyba pisało CCCp i u gołębi też ,no ale prowadzą inwigilację
xD
9 miesięcy temu
Do mnie dzisiaj przyszedł kot, chciałem dać mu mleczka ale pogardził bo to był tresowany kot Jarosława i tylko parsknął na spodek z mleczkiem i powiedział "Mleczko, sreczko, Smoleńsk kuffa !"
Kuku
9 miesięcy temu
Ha ha ha! Putin powie, że takie uprzęże można kupić w każdym sklepie sportowym, wędkarskim i ze sprzętem jeździeckim. W Donbasie separatyści też chodzą w zielonych mundurach, które można kupić wszędzie...
asdfg
9 miesięcy temu
amerykanie robia to samo w czym problem
NO NIE
9 miesięcy temu
TYLKO AMERYKANIE NIE SZKOLĄ .
PZ
9 miesięcy temu
No dokładnie, a nie podali danych z karty kredytowej?
Alojzy
9 miesięcy temu
To na sto procent Putin w przebraniu.
Tak było, nap...
9 miesięcy temu
Białucha wychyliła się z wody powiedziała "zdrastwujtie towariszczi rybaki" i pokazała swój rosyjski paszport
MOSAD
9 miesięcy temu
Gratuluję Rosjanom, my usiłowaliśmy przez wiele lat wytresować i przystosować do potrzeb Maciarewicza ale udało nam sie tylko minimalnie, chodzi to teraz pokazuje połamane parówki przed kamerami i bredzi o Smoleńsku. No nie bardzo nam to wyszło może dlatego że białucha inteligentniejsza jest ?
babaVanga2
9 miesięcy temu
jasne, jeszcze na uprzęży podpisał się putin. A krewetki są kształcone na donosicieli.
Ja
9 miesięcy temu
Biedne zwierze
selen
9 miesięcy temu
To jest news dla ludzi p. piątki oni wszystko łykają
kolo
9 miesięcy temu
Ruskie do wszystkiego są zdolni. Obśmiewają na forach, w komentarzach takie newsy, zwłaszcza wtedy kiedy ktoś nakryje ich na gorącym uczynku.
mejkun
9 miesięcy temu
Broń na wielorybie? Strzelałby pod wodą?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić