Piotr Kalsztyn| 

Nowy raport. Muzułmanów w Europie będzie trzy razy więcej

70

W raporcie na temat europejskiej populacji muzułmanów widać wyraźny podział na wschód i zachód Europy.

Nowy raport. Muzułmanów w Europie będzie trzy razy więcej
(Getty Images, Sean Gallup)

*Liczba muzułmanów będzie prawie trzy razy większa do 2050 roku. * Najbardziej odczują to Niemcy. Według prognoz wydanych przez waszyngtoński instytut Pew Research Center, odsetek osób wyznających islam u naszych zachodnich sąsiadów, wzrośnie z obecnego 6,1 proc. do 19,7 proc. W Wielkiej Brytanii zamiast 6,3 proc., będzie mieszkać 16,7 proc. muzułmanów. Wszystko zależy jednak od tego, czy migracja utrzyma się na obecnym poziomie.

*Kraje skandynawskie również mogą się zmienić. *Zakładając, że poziom migracji nie zmniejszy się, udział muzułmanów w populacji Szwecji wzrośnie aż do 30,6 proc. W Finlandii będzie to 15 proc., a w Norwegii 17 proc.

*Nie tylko ruchy migracyjne są powodem zmian. *Nawet jeśli wszyscy członkowie Unii Europejskiej oraz Norwegia i Szwajcaria, nagle zamknęłyby swoje granice, to odsetek ludności muzułmańskiej i tak będzie wzrastał. Powodem jest młodszy wiek żyjących już w tych krajach muzułmanów i ich wysoki współczynnik dzietności. Stopa dzietności wśród muzułmanów wynosi w Europie 2,6. Dla porównania, u osób wyznających inną religię i ateistów jest to 1,6.

Oczekuje się, że populacja muzułmańska w Europie wzrośnie we wszystkich możliwych scenariuszach migracji. Z drugiej strony, w przypadku każdego scenariusza przewiduje się spadek liczby osób niezwiązanych z religią muzułmańską – cytuje twórców raportu The Guardian.

Zobacz także: Zobacz także: Wyznania religijne w Polsce. Mamy więcej buddystów niż muzułmanów

W Polsce będzie tak, jak do tej pory. Owszem, zwiększy się odsetek muzułmanów. Jeśli jednak prognozy amerykańskich ekspertów się spełnią, to nie będzie on zauważalny. Zamiast 0,1 proc. populacji, będą oni stanowić 0,2 proc. Z krajów znajdujących się na wschodzie Europy, większy odsetek muzułmanów mogą odnotować jedynie Grecy i Węgrzy.

Według danych Pew Research Center, muzułmanie w zeszłym roku stanowili 4,9 proc. ludności Europy. W 30 sprawdzanych krajach było ich 25,8 miliona. Liczba ta drastycznie wzrasta od 2014 roku. Od tego czasu, każdego roku prawie pół miliona muzułmanów przybywa do Europy razem z falą imigrantów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić