Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Obawiasz się smogu? Jest prosty sposób, by wiedzieć wcześniej

11
Podziel się

Większość ludności na Ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a z każdym rokiem rośnie liczba alergików, astmatyków oraz osób cierpiących na inne choroby układu oddechowego. Coraz popularniejsze są mobilne urządzenia do monitorowania jakości powietrza, które pozwalają wychwycić nawet najmniejsze szkodliwe cząsteczki.

Obawiasz się smogu? Jest prosty sposób, by wiedzieć wcześniej
(newseria.pl)
bEJTVwyd

Jakość naszego powietrza pogarsza się z dnia na dzień, zwłaszcza w wielkich miastach. Według informacji opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia 9 na 10 osób w tej chwili oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Szczególnie istotne jest podnoszenie świadomości nt. problemu zanieczyszczonego powietrza oraz monitorowanie sytuacji na zanieczyszczanych obszarach, aby ustalić źródło zanieczyszczeń, a następnie opracować metody zwalczania zanieczyszczenia – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Vera Kozyr, prezes Atmotube.

Smog to w Polsce problem bardzo powszechny. Aż 36 z 50 miast Unii Europejskich o największym poziomie zanieczyszczenia leży w naszym kraju. Problem ten coraz częściej podnoszony jest zarówno przez władze, jak i lokalne firmy. Z początkiem września ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”, który ma zmniejszyć emisję pyłów do atmosfery. W jego ramach właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych będą mogli ubiegać się o dopłaty do modernizacji węzłów cieplnych, kotłów paliwowych czy systemów ogrzewania elektrycznego.

*Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach programu Państwowego Monitoringu Środowiska stworzył aplikację Jakość powietrza w Polsce, która w czasie rzeczywistym pobiera informacje o zanieczyszczeniu z najbliższej stacji pomiarowej. *Oprogramowanie dostępne jest na urządzenia z Androidem oraz iOS-em i monitoruje stężenie dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu, ozonu oraz pyłów PM2,5 i PM10. Aplikacja wysyła także powiadomienia o możliwości przekroczenia norm stężenia toksycznych substancji w najbliższym otoczeniu.

bEJTVwyf

*Na rynku pojawia się coraz więcej mobilnych urządzeń do mierzenia jakości powietrza. *Dzięki połączeniu z internetem, tworzą one gęstą siatkę pokrywającą coraz większe obszary Polski i Europy.

Atmotube to przenośny, osobisty monitor jakości powietrza, który monitoruje również pogodę. Wykrywa zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym i przesyła odczyty do aplikacji na smartfonie. Wykrywa obecność szkodliwych gazów i lotnych związków organicznych takich jak formaldehyd, benzen czy toluen, a także zanieczyszczenia pochodzące z chemicznych środków czystości używanych w domach, meblach i materiałach budowlanych – tłumaczy Vera Kozyr.

Monitor Atmotube to niewielka, kilkucentymetrowa tuba komunikująca się z urządzeniami mobilnymi za pośrednictwem modułu Bluetooth. Sprzęt monitoruje stężenie dwutlenku węgla, lotnych związków organicznych, temperaturę oraz wilgotność powietrza. Model Pro potrafi także wykryć obecność cząstek stałych, pyłów czy zanieczyszczeń pochodzących z dymu lub pożarów lasów.

bEJTVwyl

W walkę ze smogiem włączyła się także firma ubezpieczeniowa Aviva, która zainstalowała 300 czujników jakości powietrza w na północy i w centralnej części Polski. Powołała także do życia kampanię edukacyjną „Wiem, czym oddycham”, która ma uświadomić Polaków, jakie zagrożenia wiążą się z rosnącym poziomem zanieczyszczenia powietrza.

*Google z kolei zawiązało współpracę z kalifornijską firmą Aclima, dzięki której powstanie sieć czujników zanieczyszczenia powietrza funkcjonujących w ramach internetu rzeczy. *Takie rozwiązanie ma ułatwić harmonijny rozrost aglomeracji, a w efekcie doprowadzić do stworzenia zdrowszych miast. Władze Hamburga natomiast chcą wykorzystać internet rzeczy, aby zredukować zarówno zanieczyszczenia powietrza, jak i hałas pochodzący z przystani. Planuje się, aby statki cumujące w porcie wyłączały silniki na czas przeładunku i pobierały prąd bezpośrednio z miejskiej sieci energetycznej.

*Również w szkockim mieście Glasgow dostrzega się potencjał internetu rzeczy w walce ze smogiem. *Miasto uruchomiło pilotażowy program "Sensing the City", który ma usprawnić proces monitorowania zanieczyszczenia powietrza. Władze Glasgow planują uzupełnić statyczne stacje pogodowe siecią tanich czujników mobilnych. Oba systemy będą funkcjonować równolegle. Stacje monitorowania dostarczą precyzyjne dane dotyczące zanieczyszczenia, zaś te mobilne pozwolą monitorować zmiany w jakości powietrza na znacznie szerszym obszarze.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEJTVwym
Zobacz także: Zobacz także: #sekspopolsku. Sposoby Polaków na podryw. Niektórzy to mają pomysły!
bEJTVwyG
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(11)
Czy ktos z p...
2 lata temu
Pomiarowiec
Fumpin
2 lata temu
Fajny gadżet, ale ja osobiście wolę korzystać z aplikacji pokazujących jakość powietrza w okolicy - gdy smog jest duży, to po prostu zakładam maskę antysmogową. W tym roku już zamówiłem Broyx 500, bo potrzebuję modelu w którym będę mógł swobodnie biegać na dworze.
VASCO
3 lata temu
bez sensu, w niczym to nie pomoże, wykryje smog i co dalej?
bEJTVwyH
harcerzyk
3 lata temu
co jest z tym smogiem ? kurcze, za komuny jezdzily samochody bez katalizatorow, znacznie wiecej ludzi mialo piece ogrzewane weglem, drewnem i czym tam jeszcze mogli, nawet papierosy byly bez filtra i co chwile jakies strajki i palenie opon, i smogu nie bylo - w mediach. A teraz jest i to przedstawiany jako jakies niebywale zagrozenie, z codziennymi mapkami gdzie zielono gdzie czerwono. I jeszcze jakies gadzety smogowe, maseczki ? Czy ludzie juz naprawde zglupieli ? Czy po prostu marketingowcy dzialaja, i wymyslalja nam problemy by za chwile sprzedac nam swietne rozwiazanie tego "problemu", wg zasady, sto razy powtarzamy to w koncu ludzi zaczynaja wierzyc ze to wazne, w koncu ciagle sie o tym mowi...
edek z poczek...
3 lata temu
wystarczy zobaczyc co na nas samoloty codzien rozpylają w ramach wyimaginowanej walki z nieistniejacym globalnym ociepleniem, na koszt podatnika ładują megatony aluminium
aaa
3 lata temu
Z całym szacunkiem dla obecnej technologii, ale taki gwizdek (Atmotube) to może służyć jako termometr, albo higrometr. Praktycznie niemożliwe jest oznaczanie tak zróżnicowanych związków w powietrzu jeśli to nie kosztuje miliona dolarów i nie wymaga zmiany wkładów dwa razy dziennie. Głupi pH-metr to skomplikowane urządzenie wymagające stałej kalibracji. Chyba że pomiar będzie z dokładnością plus minus 80% i jeszcze opierał się na jakimś sprytnym logarytmie ekstrapolującym wyniki. Pewnie wszędzie wykryje trotyl, bo to mniej więcej taki poziom intelektualny.
warszawianka
3 lata temu
A ilez kosztuje ten tak bezczelnie reklamowany gadzet?!
fdg
3 lata temu
wychwyci syf w powietrzu i co dalej?!?!
gość
3 lata temu
Dziwne, że w Polsce pogarsza się w tak znacznym stopniu jakość powietrza. Przecież PO - PSL przez osiem lat skutecznie likwidowali z-dy pracy właśnie chyba z powodu dbałości o jakość tego powietrza. Te brednie o smogu rozpowszechniają zieloni, a powinni winić za alergie i inne świństwa atakujące ludzi tajemnicze chemtrail.
Geer
3 lata temu
A aluminium też wykrywa?
olo
3 lata temu
Dlaczego to urządzenie monitoruje PM10? Smog to cząsteczki poniżej PM2,5 i znajdujące się powyżej 100 metrów nad ziemią. To co nazywacie smogiem, jest to niska zawiesina czyli cząsteczki powyzej PM10 których nasz organizm nie jest w stanie wchłonąć ponieważ predkość powietrza/wdechu jest zbyt mała. Nasza przepona nie jest w stanie wytworzyć tak dużego podciśnienia. Dlaczego sfałszowano definicje smogu?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić