o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Obcy inwazyjny gatunek ryb na Mazurach. W jeziorach pojawiła się babka bycza

193
Podziel się

Jak poinformowało Gospodarstwo Rybackie Mikołajki, w mazurskich jeziorach pojawiła się babka bycza - ryba uznana za gatunek inwazyjny, zagrażający rodzimej ichtiofaunie. Badania naukowców wykazały, że w pokarmie mazurskich kormoranów zaczęła ona pojedynczo występować już w ubiegłym roku.

Babka bycza
Babka bycza (Facebook.com)
bDTqnQiJ

Sygnały o pojawieniu się babki byczej w Wielkich Jeziorach Mazurskich pochodzą od wędkarzy. Zrobili oni zdjęcia rybom, które niedawno złowili przy śluzie w Guziance. Wcześniej pojedyncze sztuki tego gatunku wpadły w rybackie sieci na jeziorze Bełdany.

Informację tę potwierdził prof. Łucjan Chybowski z Zakładu Rybactwa Jeziorowego Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Według naukowca już w 2017 r. stwierdzono, że w pokarmie mazurskich kormoranów zaczęła pojedynczo występować babka bycza. W tym roku w wypluwkach znaleziono już znacznie więcej, bo aż kilkadziesiąt sztuk tych ryb. Badania objęły kolonię kormoranów z wyspy na jeziorze Warnołty, które żerują głównie na Śniardwach.

bDTqnQiL

Babka bycza jest szkodnikiem i może zagrozić rodzimej ichtiofaunie jezior. Według ichtiologów, jeśli ten obcy inwazyjny gatunek będzie się rozprzestrzeniać i zacznie masowo występować w mazurskich jeziorach, to może pozbawiać pokarmu i siedlisk inne gatunki ryb.

Rybacy apelują, aby usuwać te ryby z łowiska. W przypadku złowienia takiej ryby, nie wolno wypuszczać jej z powrotem do wody.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
*Zobacz także: Nietypowe objawy raka jajnika. Zmiany w osobowości *

bDTqnQjm
KOMENTARZE
(193)
karolek
3 lata temu
Dlaczego pielęgnuje się rasy psów, koni, kotów? Dlaczego ostrzega się przed inwazyjnymi gatunkami? Jakoś przed muzułmanami i makumbami i związkami międzyrasowymi się tak nas nie broni.
Bolek
3 lata temu
Za karę ja bym podrzucił na wschód kilku PISowców
alex
3 lata temu
Obecność tej rybki to tylko przejaw rosnącego w siłę multikulti w naszych jeziorach. Pozdrawiam zdrowo myślących i kochających różnorodność!
bDTqnQjn
iwona44-44
3 lata temu
Największym szkodnikiem na tej planecie , jest człowiek !
gość
3 lata temu
A w Europie pojawił się niebezpieczny gatunek ludzi, są agresywni, leniwi, roszczeniowi, niszczą wszystko wokół siebie i zapowiadają że zabiją wszystkich białych, fanatycy o ciemnej skórze i wołają allah akbar. Ale lewackie elity UE oczywiście nie widzą zagrożenia tym nowym gatunkiem napływowym, wręcz ich tu sprowadzają :D
Najnowsze komentarze (193)
nikko
3 lata temu
,,rybackie sieci na jeziorze Bełdany'' - kto pozwala na odlow ryb sieciami na mazurach i innych jeziorach??? przeciez to nie staw hodowlany!!! jak zostawia w spokoju te wieksze drapiezniki to same sobie poradza z inwazja
ZZZZ
3 lata temu
ooooo !!! co na to zieloni !!????? takie małe rybki odławiać ??raptem można ????hipokryci paskudni , obłudni !!!!
saj
3 lata temu
szkodnik to szemrany zwalcza kosciol a POLAK to goj
permanentny
3 lata temu
A nie każą rybakom za nich robote odwalać.
permanentny
3 lata temu
A co na to WPWiK robią coś w Polsce jeszcze czy już zupełnie nic tylko pobierają opłaty za wode i ścieki.Więc niech sobie kontrolują i wyławiają babkę byczą a każą rybakom.
mrowka
3 lata temu
Po co mieszać ryby i zwierzęta z polityką... Polacy są tak mściwi i zawzięci, że coraz częściej wstydzę się , że jestem Polakiem
przestraszony...
3 lata temu
Najbardziej inwazyjne są szkodniki z Afryki Pn. Dlaczego WP nie ostrzega?
puniak
3 lata temu
może i inwazyjna ale jaka pyszna
bDTqnQjf
edr
3 lata temu
taki sam szkodnik jak emigranci
fthj
3 lata temu
po co te mecyje i tak niedługo nas nie bedzie
stanislaw-sta...
3 lata temu
A co z inwazyjnym gatunkiem drzewa sumo, rozrasta się to w diabelskim tempie, nowe odrosty wychodzą z korzeni. Do czasu jak rosną przy drogach można to jeszcze randapem wytępić ale jak pójdzie w las, to nikt się już tym nie będzie zajmował.
klezmer
3 lata temu
co na to nasi dzielni(cowi) ekolodzy? przygarną?
M
3 lata temu
W Polsce to już chyba nie da się skomentować artykułów bez politycznych podtekstów. Pełno sfiksowańców
Cezzaro
3 lata temu
A gdzie Zieloni?! Szakala złocistego bronili swą piersią. Muszę wiec krzyknąć za nich. Łapy precz od tych niewinnych zwierząt. Darz Bór.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić