Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Ocean zatopi bezcenne zabytki. Chcą go zatrzymać budując mur

9
Podziel się:

Jeżeli nic się nie zmieni, znane na całym świecie posągi wielkich głów, znikną z powierzchni ziemi.

Ocean zatopi bezcenne zabytki. Chcą go zatrzymać budując mur
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Ian Sewell)

*Z najnowszego raportu UNESCO wynika, że część Wyspy Wielkanocnej może wkrótce znaleźć się pod wodą. *Wpływ na to mają przypływy, które gwałtownie niszczą wybrzeże wyspy. Eksperci obawiają o przyszłość słynnych posągów. Moai, bo tak nazywają się rzeźby, obecnie jest na Wyspie Wielkanocnej około 900.

Niektóre posągi na Wyspie Wielkanocnej są narażone na porwanie przez morze z powodu erozji wybrzeża – powiedział Adam Markham, główny autor raportu.

*Urzędnicy chcą zbudować na Wyspie Wielkanocnej "ścianę morską". *Pieniądze w wysokości 400 tys. dolarów przekazał na ten cel japoński rząd. Nie wiadomo jednak, czy mur powstrzyma morskie fale – informuje New York Times. Rozważa się także przeniesienie posągów i platform ceremonialnych, aby uchronić je przed żywiołem.

W ubiegłym roku zawaliła się trzymetrowa skała na południowym wybrzeżu wyspy. Powodem były silne uderzenia fal. Naukowcy szacują, że do 2100 roku poziom oceanów się podniesie, a fale staną się jeszcze większym zagrożeniem.

Zobacz także: Zobacz także: Wyspa Wielkanocna zniknie z powierzchni Ziemi?

*Utrata posągów byłaby także ciosem dla turystyki. *Na wyspie mieszka 6000 osób, które utrzymują się głównie z odwiedzających ich gości. W zeszłym roku na Wyspę Wielkanocną przyjechało 100 tys. osób. Cały sektor turystyki generuje tam rocznie przychód w wysokości 70 mln dolarów. Turyści zostawiają pieniądze przede wszystkim w hotelach, restauracjach i biurach podróży.

*Nie jest jasne, kto wyrzeźbił moai. *Najpopularniejsza teoria mówi, że byli to polinezyjscy osadnicy około 1000 roku naszej ery. Niektóre figury ważą ponad 20 ton i mają 6 metrów wysokości. Największy okaz miał 10 metrów wysokości i ważył 75 ton.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Edward
4 lata temu
W Polsce to uznaliby że to po komunistyczne i kazali by rozebrać. I w tym miejscu wybudować pomnik smoleński.
nick
4 lata temu
Nie prościej je przenieść gdzie indziej???????Miejsce pochodzenia posągów można opisac i tyle,to tylko ziemia i aż Ziemia.
Analityk
4 lata temu
Spokojnie, przeliczyłem, głowy będą wystawały. Konstruktorzy przewidzieli globalne ocieplenie.
Mur
4 lata temu
Nie piszcie takich horrorow . Kot kaczynskiego sie zcenerwowal
Jacek
4 lata temu
Jest odpowiedz pisu. Bedzie uchwala
nick
4 lata temu
Trzeba było HAARP'a nie budować, pogoda by nie wariowała.
Taniej
4 lata temu
Wystarczy przenieść mur na granicy Izraela i Palestyny!!!!!!!!!!!!!!!
don Vito
4 lata temu
do Fizyka: duża część ziemskiego lodu spoczywa na lądzie: geografia klasa 4.
Fizyk
4 lata temu
jeśli ocieplenie klimatu będzie postępować to uda się je URATOWAĆ. Góra lodowa jest w 1/3 powyżej powierzchni wody, 2/3 góry lodowej jest pod powierzchnią wody. Lód zajmuje więcej miejsca od wody. Jeśli zatem lód pod powierzchnią wody (2/3 lodowcow na świecie) się rozpuści, to w miejscu tego lodu powstanie przestrzeń którą wypełni woda - a w związku z tym poziom wody w oceanach się obniży! Wsypcie do garnka lód, pozostałe miejsce zalejcie letnią wodą pod "wrąbek" zaczekajcie aż lód się rozpuści, sami zobaczycie że wody będzie w garnku mniej. Tym "rąbkiem" garnka, są brzegi i wybrzeża wszystkich kontynentów i wysp. Fizyka klasa 6 szkoły podstawowej. + Prawo Archimedesa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić