Odkryli największą podwodną jaskinię świata. Ma setki kilometrów

47

Nurkowie długo pracowali na swój sukces. Rozmiary podwodnych "komnat" budzą szacunek.

Odkryli największą podwodną jaskinię świata. Ma setki kilometrów
(Youtube.com, Gran Acuífero Maya)

Meksykanie odnaleźli połączenie dwóch systemów rozległych jaskiń. Chodzi o Sac Actun mierzący około 263 kilometrów i 83-kilometrowy Dos Ojos. Ich łączna długość wynosi niemal 347 kilometrów.

Systemy jaskiń stykają się ze sobą w pobliżu nadmorskiego kurortu Tulum. Odkrycia nie dokonano przypadkowo. Od wielu miesięcy nurkowie penetrowali wszystkie odnogi podwodnych jaskiń na Półwyspie Jukatan. Teraz nie ukrywają dumy i radości.

To niesamowite odkrycie pomoże zrozumieć rozwój bogatej kultury regionu, który był zdominowany przez cywilizację Majów - powiedział Guillermo de Anda, szef zespołu Gran Acuifero Maya, który przeczesywał jaskinie.

Majowie wykorzystywali jaskinie jako źródło wody. Prowadzą do nich dziury w ziemi zwane cenote. Majowie budowali miasta w pobliżu takich otworów, by stale mieć dostęp do czystej i świeżej wody. Niektóre z cenote stały się obiektem kultu.

Zobacz także: Zobacz także: To piękne odkrycie jest ponurą przepowiednią dla Ziemi

Teraz lepiej możemy zrozumieć rytuały, pielgrzymki i sposób budowania wspaniałych osad przez przedstawicieli starożytnej cywilizacji - podkreśla Guillermo de Anda.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić