Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Odkryli wioskę "gigantów". Żyli na Ziemi 5000 lat temu

105

Archeolodzy odkryli w Chinach szczątki niezwykle wysokich ludzi. Żyjący przed 5000 lat górowali nad wszystkimi ówczesnymi plemionami na Ziemi.

Odkryli wioskę "gigantów". Żyli na Ziemi 5000 lat temu
(iStock.com)

Kości należą do przedstawicieli istniejącej w neolicie kultury Longshan. Rozwijała się ona w prowincji Szantung na wschodzie Chin. Z analizy szkieletu jednego z odkopanych mężczyzn wynika, że za życia miał on 190 cm wzrostu. Kilkoro innych, których kości zbadano, miało ponad 1,8 m - podaje rt.com.

Ludzie Longshan byli dla innych olbrzymami. Średni wzrost człowieka w późnej epoce neolitu szacuje się na 165 cm. Nawet w 2017 roku robiliby wrażenie. Szczególnie, że Chińczycy do najwyższych nacji nie należą. Naukowcy twierdzą, że odrobina ich genów przetrwała w czasie i objawia się w wyższym o 3 cm średnim wzroście (175 cm) mężczyzny z okolic Szantung. Średnia dla Chin to 175 cm.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kości "olbrzymów" znajdują się w większych grobach niż reszta. Nie chodzi tu o logiczny wniosek - większy człowiek, większy grób. Naukowcy spekulują, że ponadprzeciętny wzrost dawał członkom tamtejszej kultury szczególny status społeczny. Zauważono też ślady po ranach na czaszkach i kościach nóg. Być może najwyżsi musieli częściej walczyć, albo częściej się potykali. Tu naukowcy mogą tylko zgadywać.

Badania w Szantung prowadzi się od 2016 roku. Na tym terenie znajdą się ruiny 104 domów, 205 grobów oraz 20 ołtarzy ofiarnych. Pierwsze ślady prehistorycznej osady odkryto w 1930 roku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić