Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Znaleźli najstarsze kości homo sapiens. To zmienia wiedzę o człowieku

31

Skamieniałe szczątki człowieka mają 300 tysięcy lat - podaje CNN. Dotąd uważano, że człowiek rozumny pojawił 100 tysięcy lat później.

Znaleźli najstarsze kości homo sapiens. To zmienia wiedzę o człowieku
(twitter.com, Pallab Ghosh)

Najstarsze ludzkie skamieniałości znaleziono w jaskini Jebel Jirhoud w Maroku. Znaleziska to całe czaszki i żuchwy należące do 5 osób: 3 dorosłych, nastolatka i ok. 8-letniego dziecka. W tym samym miejscu archeolodzy znaleźli narzędzia kamienne, kości zwierząt oraz ślady rozpalanego ogniska.

Najbardziej zdumiewająca jest budowa czaszek Twarzoczaszka wygląda identycznie jak u współczesnych ludzi. Mózgoczaszka z kolei ma kształt wydłużony, charakterystyczny dla wczesnych ludzi. To kolejny dowód na to, że linia ewolucyjna współczesnego człowieka mogła biec z boku w stosunku do Neandertalczyków czy Denisowian żyjących 500 tys. lat temu. Dotychczas zakładano, że byliśmy ich bezpośrednimi potomkami.

Znalezisko zmienia całkowicie dotychczasową wiedzę o pochodzeniu ludzi. Jako, że Maroko znajduje się na wschodzie Afryki, obala uznawaną dotąd teorię, że homo sapiens narodził się w południowej lub wschodniej Afryce (ostatnia teoria mówiła także o Bliskim Wschodzie).

Do niedawna uważano, że człowiek rozumny pojawił się około 200 tys. lat temu. Miał wyglądać podobnie do współczesnych ludzi. Nie potrafiono jednak odpowiedzieć na pytanie, co było pomiędzy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić