Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Ostrzegali przed koronawirusem. Zostali aresztowani za szerzenie paniki

60

W Chinach aresztowano aż osiem osób, które jeszcze w grudniu ostrzegały przed rozwojem koronawirusa. Ich działania określono jako niewłaściwe i szerzące niepotrzebnie panikę. Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywają i co się z nimi dzieje.

Ostrzegali przed koronawirusem. Zostali aresztowani za szerzenie paniki
(East News, Xiong Qi/Xinhua News/East News)

W Chinach aresztowano osiem osób w związku z koronawirusem. Zostały zatrzymane za to, że jeszcze w grudniu ostrzegały przed epidemią, która może zabić tysiące osób na całym świecie.

Koronawirus powodem aresztowania

Dokumenty dotyczące tej sprawy udostępnił Dr Yukteshwar Kumar z University of Bath. Powiedział, że z informacji, które pozyskał wynika, że aresztowania dokonano za ostrzeżenia wysyłane przez media społecznościowe.

Władze uznały to za szerzenie paniki i dezinformowanie obywateli. Nie wiadomo,§ co obecnie dzieje się z aresztowanymi oraz gdzie przebywają.

Zobacz także: Zobacz też: W sercu kwarantanny. Zobacz, jak teraz wygląda życie w Wuhan

Poproszono ich o podpisanie zeznań, że nie będą rozpowszechniać fałszywych wiadomości. Gdyby podjęli jakieś kroki wcześniej, sytuacja mogłaby być lepsza. Ludzie mogli zostać poinformowani pod koniec grudnia. Władze mogły zatrzymać podróżujących wcześniej – powiedział gazecie Daily Mirror

Ekspert dodaje, że mimo wszystko Chiny zareagowały o wiele lepiej niż jak to było w przypadku SARS. Wtedy ukrywano liczbę zakażonych osób i szczegóły dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa.

Bardzo doceniam wysiłki podjęte przez rząd Chin. Gdyby jednak posłuchali rad tych ośmiu osób i niektórych naukowców, sytuacja byłaby prawdopodobnie lepsza – dodaje.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w czwartek stan globalnego zagrożenia zdrowia. Szef WHO Tedros Adhanom powiedział, że decyzja została podjęta "nie z powodu tego, co dzieje się w Chinach, ale z powodu tego, co dzieje się w innych krajach".

Na całym świecie jest już 8 100 zainfekowanych osób. Francja potwierdziła wczoraj szósty przypadek, natomiast Włochy potwierdziły dwa pierwsze. W USA z kolei jest pierwsza chora, która koronawirusem zaraziła się na terenie swojego kraju, a nie Chin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić