Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Koronawirus. Naukowcy twierdzą, że dokonali przełomu w walce ze śmiertelnym wirusem

64

Naukowcy z Australii jako pierwsi odtworzyli nowego koronawirusa poza Chinami. Odkrycie zostało udostępnione Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w nadziei, że to pomoże w opracowaniu skutecznego i szybkiego leczenia.

Koronawirus. Naukowcy twierdzą, że dokonali przełomu w walce ze śmiertelnym wirusem
(East News, CHINE NOUVELLE/SIPA/SIPA/East News)

Naukowcom z Australii udało się odtworzyć koronawirusa poza Chinami. W specjalistycznym laboratorium w Melbourne w Australii wyhodowano kopię wirusa od zainfekowanego pacjenta. Próbka została do nich wysłana w ostatni piątek.

Koronawirus. Przełom w leczeniu

Byliśmy przygotowani na taki incydent od wielu, wielu lat i właśnie dlatego tak szybko udało nam się uzyskać rozwiązanie - powiedział dr Mike Catton z Instytutu ds. Zakażeń i Odporności Petera Doherty'ego.

Lekarze powiedzieli, że kopia może być użyta jako materiał do testowania leczenia. Może także pomóc w diagnozowaniu u osób, które nie wykazały żadnych typowych objawów. Wyniki badań udostępniono Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus z Chin zbiera żniwo. Polak z Changsha pokazuje puste ulice

Chińskie władze stwierdziły, że wirus - podobnie jak zwykła grypa - może rozprzestrzeniać się w okresie inkubacji. W wypadku koronawirusa okres inkubacji może trwać od dwóch do dziesięciu dni. Dzięki australijskim naukowcom będzie można dokładnie sprawdzić jak rozprzestrzenia się wirus.

W ostatnich dniach liczba zakażeń w Chinach gwałtownie wzrosła, mimo że władze starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Zamkniętych jest kilkanaście miast i obiektów turystycznych, a na dworcach i lotniskach powstały punkty kontrolne dla wszystkich podróżujących.

  • Koronawirus zabił już 132 osoby w Chinach
  • Zarażonych jest prawie 6 tys. osób na całym świecie
  • Potwierdzono 47 przypadków w 16 krajach
  • Kraje,w których pojawił się koronawirus to m.in. USA, Francja, Tajlandia, Australia, Niemcy, Japonia, Korea Południowa.
  • Nie zgłoszono żadnych zgonów poza Chinami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić