o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Otwieranie centrów handlowych. Kiedy i pod jakimi warunkami? Już wiadomo

2
Podziel się

Po zniesieniu pierwszych obostrzeń 20 kwietnia, rząd planuje zlikwidować kolejne ograniczenia. Już teraz wiadomo, jakie będą warunki wznowienia działalności centrów handlowych.

Jadwiga Emilewicz, Mateusz Morawiecki
Jadwiga Emilewicz, Mateusz Morawiecki (KPRM, Krystian Maj)
bECNxsAB

Ministerstwo Rozwoju po konsultacjach z przedsiębiorcami, stworzyło wstępny pakiet warunków, pod jakimi znów mogłyby zacząć działać galerie handlowe. Przypomnijmy, że obecnie mogą tam pracować wyłącznie sklepy z produktami spożywczymi oraz apteki i drogerie.

Według informacji money.pl, Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz oraz Mateusz Morawiecki odbyli w środę wideokonferencję z handlowcami i przedstawili im konkretne wymagania. Ich lista jest dosyć długa.

bECNxsAD

Reżim sanitarny

Po pierwsze w galeriach miałby pojawić się limit klientów, uzależniony od powierzchni. Przy wejściach powinny zostać zamontowane kamery termowizyjne, które mogłyby wyłapywać osoby z symptomami koronawirusa. Ilość otwartych wejść ma być jak największa, aby zapobiec mijającym się w nich tłumom.

Oczywiście w środku będą obowiązywać te same restrykcje, co w każdej przestrzeni publicznej. Obowiązywać będzie więc zakrywanie nosa i ust oraz utrzymywanie odległości minimum dwóch metrów między stojącymi w kolejce. W każdym centrum ma się również znajdować co najmniej jedno miejsce, które będzie miało w asortymencie maseczki, a dla klientów mają być dostępne rękawiczki oraz płyny odkażające.

Reżim sanitarny ma wymagać, aby przynajmniej raz dziennie były dezynfekowane wszystkie drzwi, klamki, schody, blaty oraz inne powierzchnie. Podobnie ma dziać się w przebieralniach w sklepach odzieżowych. Toalety powinny być odkażane dwa razy na dzień. W łazienkach mają być też wywieszone instrukcje na temat prawidłowego mycia rąk oraz zabezpieczenia ust, nosa i dłoni.

bECNxsAJ

Nie wszystkie miejsca będą jednak czynne. Nadal zamknięte pozostaną siłownie, kluby fitness oraz place i sale zabaw dla dzieci. Wyłączone mają być również znajdujące się w środku fontanny. Wśród wymogów może znaleźć się też obowiązek parkowania na co drugim miejscu parkingowym.

Kiedy otwarcie galerii handlowych?

Jak wynika z informacji dziennika "Rzeczpospolita", prawdopodobny termin otwarcia galerii to 18 maja. Informacje o powrocie do pracy w tym dniu miały wysłać do części swoich pracowników niektóre z nich.

bECNxsAK

Zobacz także: Świat zmieni się przez koronawirusa. Zakupy w maseczkach i rękawiczkach jednorazowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bECNxsAL

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bECNxsBe
KOMENTARZE
(2)
Ola
rok temu
A czy ludzie tak od razu pójdą do galerii? Jak większość rzeczy można zamówić przez internet
kicker
rok temu
Czy przed wejściami do poszczególnych sklepów w galeriach będą wycieraczki do obuwia, mokre maty odkażające, itp. Chyba rząd o tym zapomniał :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić