Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Pandemia opanowała Ischgl. Turyści wywozili koronawirusa z Austrii

171
Podziel się:

Ischgl co roku przeżywa oblężenie. Ludzie chętnie odwiedzają to miejsce, chcąc dobrze się pobawić i pojeździć na nartach. Tym razem spełnienie marzeń obróciło się w koszmar, bo w austriackiej miejscowości pojawił się koronawirus.
Ischgl. Zimowe marzenie zamieniło się w koszmar
Ischgl. Zimowe marzenie zamieniło się w koszmar (Getty Images, Jan Hetfleisch)

Niepokojące podejrzenia władz Ischgl. Ich zdaniem, wielu turystów, którzy pod koniec lutego opuszczali "Ibizę Alp", zaraziło się koronawirusem. Takie informacje podał Matther Karnitschnig z POLITICO.

Dane z Norwegii przerażają. Tamtejsze służby zdrowia poinformowały, że prawie 40 procent z ponad 1400 przypadków zarażenia w tym kraju pochodzi z Austrii. Ponadto są spekulacje, że setki przypadków w Austrii, jak i w Niemczech mają związek z Ischgl.

Krytycy nie mają wątpliwości. Głosów, że Tyrol zareagował za późno nie brakuje. Mówi się, iż rząd poczynił odpowiednie kroki dopiero wtedy, gdy poczuł, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. "Chciwość zatriumfowała nad odpowiedzialnością za zdrowie lokalnej społeczności i gości"- ocenił dziennik Der Standard.

Zobacz także: "Nie liczymy już zmarłych". Dramatyczna relacja pielęgniarki z Włoch

Pierwsze sygnały pojawiły się już na początku marca.

1 marca urzędnicy z Islandii zauważyli, że 15 osób, które przyleciały z Monachium, jest zarażonych koronawirusem. Czternaścioro z zakażonych było na wakacjach w Ischgl. Reykjavik poinformował o swoich obserwacjach władze Austrii, ale te nie zdecydowały się na reakcję.

Z medycznego punktu widzenia jest mało prawdopodobne, by infekcja pojawiła się w Tyrolu – mówił Franz Katzgraber, urzędnik medyczny z Tyolu.

Kolejne dni przyniosły podobne doniesienia z Danii, Norwegii, Szwecji i Niemiec. 7 marca z kolei potwierdzono obecność koronawirusa u barmana, pracującego w popularnym barze w Ischgl. Austriackie władze nadal nie reagowały...

Przełom nastąpił 10 marca. Wtedy postanowiono zamknąć wszystkie bary w Ischgl. Było to pokłosie odkrycia, że 15 osób, z którymi kontakt miał wspomniany barman, również ma koronawirusa.

Wirus z Wuhan nadal się rozprzestrzeniał. Wobec tego Austriacy podjęli decyzję o objęciu kwarantanną całej doliny Paznauntal, która otacza Ischgl, jak i również kurortu narciarskiego St. Anton. Kroki te wdrożono 13 marca. Później, przez kilka dni, działała jeszcze gondola, która wwoziła narciarzy na górę.

Wśród zainfekowanych jest m.in. Christof Lang. Niemiecki dziennikarz odwiedził Ischgl 5 marca. Wraz z piątką przyjaciół opuścił Austrię trzy dni później. Wszyscy byli zainfekowani.

Skandal polega na tym, że już tydzień przed naszym przyjazdem mieli sygnały, że może dochodzić do infekcji, ale zignorowali je - skomentował Lang, cytowany przez POLITICO.

Austriacy nie uważają, że zawinili. Twierdzą, że zachowali się najlepiej, jak tylko było można, żeby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu koronawirusa. Liczba zainfekowanych nie do końca to jednak potwierdza.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(171)
józek bąk.
3 lata temu
byłem służbowo a Austrii i wszyscy witali się ze mną szczęść boże.
biały mat
3 lata temu
właśnie minie się złożyło ten niewyraźny obraz to podpis do wydruku ale jeszcze nie wiem czyj... kogo..
000
3 lata temu
właśnie tak myślałem wcześniej tylko nie znałem pytań..
2Q2 as...
3 lata temu
na gotowy podmiot to może i wyjdzie na swoje no tak jest co pomyśli to jemu się nie myśleć... muszę jeszcze trochę w tych sferach podkopać tego który wie wszystko w temacie popisu.. nawet w biegu odpuszczam, hmm prędzej pomyślę o co chodziło w określeniu nawet. no tak zadecydowało ci państwo mr mrs b dalej nie ważne bo co za różnica
Ewa
3 lata temu
Jak se zaplacili to se pojechali 🤣, koronawirus dostali za free
POLAK
3 lata temu
MARSZAŁEK TEŻ DAŁ PRZYKŁAD
Hhu
3 lata temu
Yyu
Greg0666
3 lata temu
@Problem Odpowiem Ci na twoje pytanie, pewnego razu, byłem na Sylwestra w Zakopanem z żoną, w parku stał duży napis "Zakopane" ludzie bardzo chętnie robili sobie przy nim zdjęcia, obok stały bryczki, na górali nikt nie zwracał uwagi, po chwili podjechali na siłę bryczkami przed napis, po czym oznajmili że nie odjadą jak ich ktoś nie wynajmie, czy to odpowiada na twoje pytanie dlaczego uważamy że nasi górale są chciwi? takich przykładów jest na pęczki.
loooop
3 lata temu
W Austrii szukajcie zrabowanych dzieł sztuki z Polski, Austriacy byli takimi samymi wiernymi faszystami jak Niemcy.
Antar
3 lata temu
Ja nie mogę ranić innych, czyli dziennikarzy też,ale dziennikarze może ranić mnie swoją nieudolną grafomanią oraz ignorancją. Głupota goni głupotę. Szkoda słów i czasu.
Xcx
3 lata temu
No i teraz powinni ponieść konsekwencję dusigrosze z austri. A niech ta plaga u nich siedzi najdłużej
zorro
3 lata temu
co mogą mieć w głowach ludzie, którzy mają ograniczenie prędkości na autostradzie do 100 km/godz,??!!!
zorro
3 lata temu
pazeroty austriackie
patologia
3 lata temu
bo się pobawić chcą nosacze!! co za patologia!! a teraz wirus zrobi swoje..
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić