REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski22.03.19 (07:49)

Państwo Islamskie pokonane! "Brutalne imperium przestało istnieć"

Padł ostatni bastion Państwa Islamskiego. ISIS zostało pokonane – ogłosiła amerykańska telewizja.
Amaq News Agency / East News

Doniesień tych nie potwierdził jeszcze prezydent Donald Trump. Stacja Fox News, której reporterzy od pięciu dni przebywają w Syrii, twierdzi jednak, że po raz pierwszy od czasu przybycia dziennikarzy na miejsce nie słychać wybuchów bomb ani wystrzałów.

Byliśmy świadkami końca kalifatu – brutalne imperium, które rządziło kiedyś ponad 8 milionami ludzi, przestało istnieć – donosi Fox News.

REKLAMA

Ostatnim bastionem ISIS była miejscowość Al-Baghuz Faukani na wschodzie Syrii. Był to też pierwszy obszar, który przed lata zdobyli dżihadyści. Teraz żołnierze usuwają już stamtąd flagi Państwa Islamskiego.

W ostatnich dniach trwała silna ofensywa armii USA wspieranej przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Dżihadystów zaatakowano z trzech stron, zmuszając do odwrotu. Większość z nich się poddała. Od początku roku ok. 60 tys. bojowników wycofało się w głąb pustyni, a wielu z nich umieszczono w obozach. Nie wiadomo, co się teraz z tymi obozami stanie. SDF zwróciły się do USA z prośbą o pomoc w ustanowieniu trybunału, który skaże dżihadystów.

Liderzy ISIS porzucili swoich żołnierzy. Żadnego z głównych liderów nie udało się pojmać. Według Fox News spodziewali się oni porażki i prawdopodobnie zawczasu opuścili miasto.

Skala zniszczeń w Syrii jest ogromna. Ciągną się one przez mile i mają m.in. postać kraterów. To ślad po amerykańskich nalotach. Wszyscy na miejscu przyznają, że gdyby nie wsparcie USA, walka z ISIS trwałaby znacznie dłużej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Ostatni bastion ISIS

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij