Państwo Islamskie pokonane! "Brutalne imperium przestało istnieć"

264

Padł ostatni bastion Państwa Islamskiego. ISIS zostało pokonane – ogłosiła amerykańska telewizja.

Państwo Islamskie pokonane! "Brutalne imperium przestało istnieć"
(East News, Amaq News Agency)

Doniesień tych nie potwierdził jeszcze prezydent Donald Trump. Stacja Fox News, której reporterzy od pięciu dni przebywają w Syrii, twierdzi jednak, że po raz pierwszy od czasu przybycia dziennikarzy na miejsce nie słychać wybuchów bomb ani wystrzałów.

Byliśmy świadkami końca kalifatu – brutalne imperium, które rządziło kiedyś ponad 8 milionami ludzi, przestało istnieć – donosi Fox News.

Ostatnim bastionem ISIS była miejscowość Al-Baghuz Faukani na wschodzie Syrii. Był to też pierwszy obszar, który przed lata zdobyli dżihadyści. Teraz żołnierze usuwają już stamtąd flagi Państwa Islamskiego.

W ostatnich dniach trwała silna ofensywa armii USA wspieranej przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Dżihadystów zaatakowano z trzech stron, zmuszając do odwrotu. Większość z nich się poddała. Od początku roku ok. 60 tys. bojowników wycofało się w głąb pustyni, a wielu z nich umieszczono w obozach. Nie wiadomo, co się teraz z tymi obozami stanie. SDF zwróciły się do USA z prośbą o pomoc w ustanowieniu trybunału, który skaże dżihadystów.

Liderzy ISIS porzucili swoich żołnierzy. Żadnego z głównych liderów nie udało się pojmać. Według Fox News spodziewali się oni porażki i prawdopodobnie zawczasu opuścili miasto.

Skala zniszczeń w Syrii jest ogromna. Ciągną się one przez mile i mają m.in. postać kraterów. To ślad po amerykańskich nalotach. Wszyscy na miejscu przyznają, że gdyby nie wsparcie USA, walka z ISIS trwałaby znacznie dłużej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Ostatni bastion ISIS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić