Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Paryscy kierowcy zrozpaczeni. Wszystko przez zakaz

28
Podziel się:

Od początku lipca w stolicy Francji obowiązuje zakaz wjazdu samochodów zarejestrowanych przed 1997 rokiem (dotyczy silników benzynowych) i z starszych niż sprzed 2001 roku (diesle).

Paryscy kierowcy zrozpaczeni. Wszystko przez zakaz
(Domena publiczna)

Wśród właścicieli starszych aut mówią o jawnej dyskryminacji. W rozmowie z francuskim "Le Monde" żalą się, że takie traktowanie jest niesprawiedliwe. Kierowców poniekąd zmusza się bowiem do zakupu nowszych i droższych aut. 28-letni właściciel Peugeota, który do tej pory sprawował się bez zarzutu, musiał przesiąść się do na nowszy model.

Mężczyzna zapłacił za młodsze auto 2500 euro. Stare sprzedał za 500 euro, a od władz miasta dostał rekompensatę w postaci 400 euro. Musiał więc wyłożyć z własnej kieszeni 1600 euro.

*Paryżanin zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. *Jego zdaniem zakaz ruchu starszych samochodów uderza w młodych ludzi.

[Oni] nie mają pieniędzy, podczas gdy należałoby wprowadzić zakaz wjazdu do Paryża dla samochodów z wielkimi silnikami, zużywającymi ogromne ilości paliwa takich jak Porsche Cayenne. Przekaz wysyłany przez merostwo jest jasny: nie stać cię, nie przyjeżdżaj do miasta – mówi 28-latek

Źli na nowy zakaz są i inni mieszkańcy Paryża. Choćby 67-letni pan, który na naprawy swojego auta w ostatnim roku wydał 5 tys. euro. Musiał na towziąć pożyczkę. Ma teraz idealnie sprawny samochód, który bez problemu przechodzi przeglądy, ale do Paryża już nim nie wjedzie.

Pojawia się też problem aut, które trafią przez to na złom. Zdaniem pytanych mieszkańców stolicy Francji, to wcale nie jest takie ekologiczne posunięcie, bo zostanie po nich pokaźna góra śmieci. Z nimi trzeba będzie coś zrobić. Wprowadzony zakaz nazywają "robieniem dobrze" ekologom. Zwracają uwagę, że władze powinny zająć się SUV-ami z potężnymi silnikami, które też mocno trują.

*Władze Paryża wprowadziły zakaz, żeby oczyścić Paryż. *Ich zdaniem samochody sprzed 1997 roku stanowią 10 proc. aut, ale odpowiadają za ponad połowę szkodliwych emisji. Z czasem plany blokowania wjazdu mają coraz bardziej się rozszerzać. W 2020 roku do Paryża nie wjadą już samochody zarejestrowane przed 2011 rokiem. Od najbliższego września stare auta nie będą miały wstępu także do Lille i Strasburga.

Zobacz także: Zobacz też: Odjazdowa Wieża Eiffla

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić