REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 5 godzin temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Piotr Kalsztyn19.01.18 (21:53)

Pentagon zbudowano z materiału, który zawiera mikroby starsze niż dinozaury

To nie jedyny "sławny” budynek do powstania którego przyczyniły się drobnoustroje.
ANU

Empire State Building także wykonany jest z materiałów zawierających prehistoryczne elementy. Odkryli to naukowcy z Australii, którzy przeanalizowali materiał budowlany znany jako wapień oolitowy – czytamy w serwisie phys.org.

Badacze doszli do wniosku, że wapień składa się z maleńkich sfer zmineralizowanych drobnoustrojów. Mikroby miały istnieć około 340 milionów lat temu, czyli wcześniej niż pojawiły się na świecie dinozaury. Według naukowców, ta informacja ma się przyczynić do zrozumienia wczesnych zmian klimatycznych.

REKLAMA

Do tej pory myślano, że ooidy tworzą się na dnie mórz, jezior i w pobliżu gorących źródeł. Węglan wapnia miał osadzać się wokół ziaren piasku lub okruchów muszli. Australijczycy obalili tę teorię za pomocą m.in. modelu matematycznego.

*Wapienie oolitowe występują na całym świecie. *Znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chinach i Australii. W Polsce można je znaleźć w Górach Świętokrzyskich. Wykorzystuje się je często jako materiały budowlane. W Wielkiej Brytanii użyto ich m.in. do budowy Pałacu Buckingham.

Zobacz także: Potężna asteroida leci w kierunku Ziemi

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij