Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski10.02.19 (21:33)

Pieniądze na samochód i mieszkanie od Orbana. Najważniejsze dzieci

Węgierski premier Viktor Orban wygłosił w niedzielę przemówienie do narodu. Najważniejsze miejsce zajął w nim nowy program wsparcia rodzin. Jest "na bogato".
SZILARD KOSZTICSAK / PAP/EPA

Plan rządu w Budapeszcie liczy 7 punktów. Są one tak pomyślane, by zachęcić Węgierki do rodzenia jak najwięcej dzieci. Wśród zapowiedzi znalazła się likwidacja podatku dochodowego dla kobiet, które mają czworo lub więcej potomstwa. Ale na wsparcie mogą liczyć kobiety już wychodzące za mąż.

Każda Węgierka do 40 roku życia będzie mogła dostać kredyt, biorąc ślub. Pieniądze mają być przeznaczone na rozpoczęcie nowego życia. Wysokość pożyczki sięgnie 10 milionów forintów (równowartość ok. 135 tys. złotych). W miarę, jak kobieta będzie rodzić kolejne dzieci, spłata będzie zawieszana na 3-letnie okresy, a po trzecim dziecku kredyt zostanie umorzony.

REKLAMA

Victor Orban nie ukrywa, że rzuca wyzwanie Zachodowi. Węgierski premier podkreślał, że w jego kraju inaczej się myśli o kwestii imigracji - pisze "The Guardian".

W całej Europie jest coraz mniej dzieci, a odpowiedzią Zachodu jest migracja. Chcą, aby przybyło tylu imigrantów, ile dzieci brakuje, tak aby liczby się sumowały. My, Węgrzy, mamy inny sposób myślenia. Zamiast samych liczb, chcemy węgierskich dzieci. Migracja to dla nas kapitulacja - podkreślał szef rządu w Budapeszcie.

Kolejne ułatwienia dla rodzin dotyczą mieszkań. Rozszerzony zostanie program preferencyjnych kredytów, a państwo wesprze rodziny z dwojgiem i więcej dzieci przy spłacie kredytów hipotecznych, przejmując na siebie część długu.

SZILARD KOSZTICSAK / PAP/EPA

Rodziny z co najmniej trojgiem dzieci dużo łatwiej kupią samochód. Victor Orban obiecał bezzwrotną pożyczkę w wysokości 2,5 miliona forintów (ok. 34 tys. złotych) na zakup dużego auta.

Wśród zapowiedzi szefa rządu znalazły się też żłobki i szkoły. Zapewnił, że do 2022 roku każde dziecko na Węgrzech będzie miało zagwarantowane miejsce w żłobku. Z kolei każdy uczeń będzie mógł dwukrotnie w czasie trwania nauki (w 9. i 11. klasie) na koszt państwa pojechać na kurs języka obcego za granicę.

Orban nie byłby sobą, gdyby nie zaatakował George'a Sorosa. Także w tym przemówieniu oskarżył finansistę i filantropa urodzonego na Węgrzech o niszczenie Europy poprzez finansowanie i promowanie masowej migracji.

Węgierski premier ma nadzieję, że w Unii władzę przejmą sił antyimigranckie. Mówił o tym w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przemówienie Victora Orbana było transmitowane w telewizji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij