Radosław Opas
Radosław Opas| 

Pierwszy kosmiczny spacer kobiet odwołany. NASA nie ma skafandrów

15

Spacer w kosmosie, w którym miały wziąć udział wyłącznie kobiety, nie odbędzie się. NASA nie ma odpowiedniej liczby kombinezonów.

Pierwszy kosmiczny spacer kobiet odwołany. NASA nie ma skafandrów
(East News, Associated Press)

To miał być historyczny moment. Kilka tygodni temu NASA ogłosiła, że 29 marca odbędzie się pierwszy w dziejach spacer, którego uczestnikami będą same kobiety. Misja nie dojdzie jednak do skutku.

Prawdziwie niecodzienne tłumaczenie. Jak oświadczyła amerykańska agencja kosmiczna, misja nie odbyła się "po części z powodu braku dopasowanych skafandrów kosmicznych dla astronautek" - czytamy w oświadczeniu NASA.

Szefostwo misji postanowiło dostosować zadania, częściowo z powodu dostępności skafandra na stacji. McClain dowiedziała się podczas swojego pierwszego spaceru kosmicznego, że skafander średniego rozmiaru - w szczególności górna część skafandra na klatkę piersiową - pasuje jej najlepiej. Ponieważ tylko jeden średniej wielkości skafander może być gotowy do piątku 29 marca, założy go Koch - dodała NASA.

Zawiodła organizacja. McClain oraz Koch miały opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w celu zainstalowania nowych baterii. Do tej pory spacery kosmiczne zawsze składały się z duetu mężczyzn, bądź też kobiety i mężczyzny.

Pierwszą kobietą, która wykonała spacer kosmiczny, była Swietłana Sawicka. Dokonała tego 25 lipca 1984 roku. Do tej pory w kosmosie było ponad 500 osób, jednak tylko 11 procent z tej liczby stanowiły kobiety.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: NASA opublikowała zdjęcie. Przedstawia niezwykły moment
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić