Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby

13
Podziel się:

Transplantację serca i wątroby przeprowadzono w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Operację przeszedł 50-latek cierpiący na schyłkową niewydolność serca oraz wrodzoną chorobę wątroby. Pacjent otrzymał narządy od jednego dawcy.

Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby
(iStock.com)

*Operację przeprowadzono 30 sierpnia i trwała ona 7 godzin. * Poddany zabiegowi pacjent Marek Wlaź od wielu lat chorował na niewydolność serca i wątroby. Było to spowodowane uwarunkowaną genetycznie amyloidozą transtyretynową. Jego stan zdrowia znacznie się pogarszał. Na odpowiedniego dawcę czekał w insytutucie od marca.

*Pionierską operację przeprowadziły zespoły z Instytutu Kardiologii i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. * Przeszczep serca wykonali kardiochirurdzy pod kierunkiem prof. Mariusza Kuśmierczyka, a wątroby chirurdzy kierowani przez prof. Krzysztofa Zieniewicza.

Pacjent, który otrzymał nowe serce i wątrobę czuje się dobrze. Pozostaje pod opieką specjalistów, a jego leczenie oraz rehabilitacja przebiegają prawidłowo.

Nie było innego wyjścia, nawet przez chwilę nie miałem takiej myśli, żeby wycofać się z tego pomysłu. Przede mną była tylko droga w jedną stronę - powiedział pacjent Marek Wlaź w rozmowie z PAP.

*Jednoczesny przeszczep serca i wątroby jest dużym krokiem w rozwoju Insytutu. * Stanowi szansę dla osób chorujących na niewydolność dwóch narządów. Dotychczas nie było dla nich żadnej opcji terapeutycznej.

Polska dołączyła do nielicznych krajów na świecie, gdzie takie przeszczepy mają miejsce. Wiemy, że dla wielu pacjentów przeszczep jest jedyną możliwością przeżycia i szansą na normalne funkcjonowanie. Jest to też wyjątkowe święto transplantologii, ale nie można o nim mówić bez podkreślenia roli dawców. Dlatego zachęcamy do podpisywania oświadczeń woli – powiedział minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Niedobór witaminy D
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Do przemyślen...
4 lata temu
Jakie podpisywanie oświadczeń woli, jak Tusk zadecydował za nas wszystkich? Wszyscy z automatu jesteśmy przeznaczeni na narządy, chyba że zgłosimy SPRZECIW do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Dodam, ze organy pobiera się od osób żywych, bo na co komu serce, które już nie bije.. tak wiec może dojść do sytuacji, że będziesz miał wypadek i nikt nie będzie chciał Cię ratować, rodzinie wmówią smierć mózgową, bo ktoś z kasą będzie potrzebował akurat Twojego serca.
zmęczony
4 lata temu
myślałem, że sensacją było przyjęcia jednego pacjenta więcej pond plan !
ja
4 lata temu
gratulacje, ale pamiętajmy o tym, że musieli te organy pobrać od kogoś kto zmarł...nie jest to optymistyczne
das
4 lata temu
aby tylko pacjenta prawidłowo ułożyli i organów nie zamienili
beee
4 lata temu
Gratulacje dla specjalistów ale czy wolno podawać nazwisko pacjenta, czy przypadkiem nie złamano prawa o ochronie danych osobowych???!!!
qqq
4 lata temu
Właśnie się zarejestrowałem do specjalisty za dwa lata - o tym w tv nie będzie .
dry
4 lata temu
szechtera wysztrykowali na kobiete teraz to sie będzie już czuł rabbi w swoim żywiole
thf
4 lata temu
Najnowsze wiadomości: Anna Kowalska, Danuta Bajajska, Lucyna Dodudechna otrzymały nowe implanty piersi w rozmiarze C. U Adama Kowalskiego i Damiana Buchajskiego dokonano operacji przedłużenia pewnego organu o 4 cm.
dsaf
4 lata temu
Totalna bolszewia. Cały świat musi wiedzieć na co ten człowiek chorował i jakie zabiegi przeszedł. To chyba koniec tajemnicy lekarskiej i prywatności.
DM
4 lata temu
Wystarczy aby pis zaczął swoich "ekspertów" tam wstawiać i po instytucie już skądś to znamy
Winston Smith
4 lata temu
ziobro na konferencji ogłosi: ci lekarze już nikogo nie zamordują. Prokuratorzy na telefon dobiorą się do nich.
Stanisław
4 lata temu
Polska zawsze od zarania dziejów miała się czym pochwalić, ale zawsze również miała takich Gieremków, Grosów Szehterów, Stolcmanów i innych Sruli co to twierdzili że TO ICH ZASŁUGA !
ws
4 lata temu
no i ekstra są jeszcze tzw. lekarze z górnej półki. Szacun i powodzenia. Oby wszystko się udało.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić