REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 6 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka12.09.18 (15:51)

Prawie co czwarty Polak cierpi na otyłość. Skala tego problemu stale rośnie

Chociaż średnia długość życia w Europie wciąż rośnie, to otyłość i rosnący odsetek osób z nadwagą mogą odwrócić tę tendencję - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Z raportu European Health Report 2018 wynika, że aż 23,1 proc. Polaków jest otyłych.
East News

*Nadwaga i otyłość mają tendencję wzrostową niemal we wszystkich krajach europejskich. * Jak podaje WHO, w przeciągu pięciu lat średnia długość życia w Europie wydłużyła się o ponad rok. Jednak czynniki ryzyka związane ze złym stylem życia stanowią powód do niepokoju. Mogą bowiem spowolnić, a nawet odwrócić wydłużanie średniej długości życia.

*Przeciętnie Europejczycy żyją 77,8 lat. * Średnia długość życia wynosi 81,1 lat u kobiet i 74,6 lat w przypadku mężczyzn. Kobiety nadal żyją dłużej niż mężczyźni, chociaż różnica ta nieznacznie się zmniejszyła.

REKLAMA

*23,33 proc. Europejczyków cierpi na otyłość. * Mówimy o niej wtedy, kiedy wskaźnik BMI przekracza 30. Największy odsetek osób otyłych występuje w Turcji, gdzie wynosi on aż 32,1 proc. Na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu jest Malta (28,9%), na trzecim Wielka Brytania (27,8%). Spośród 53 krajów, Polska zajmuje 19 miejsce, gdzie na otyłość cierpi 23,1 proc. osób.

*Jednocześnie, aż 58,7 proc. ludzi w Europie ma nadwagę. * Dochodzi do niej wtedy, gdy wskaźnik masy ciała mieści się w zakresie od 25 do 30. Liczba osób z nadwagą stale rośnie i dotyczy to wszystkich grup wiekowych.

*Według raportu, Europa ma najwyższy wskaźnik palenia tytoniu i spożycia alkoholu na świecie. * 29 proc. osób w wieku powyżej 15 lat pali. Dla porównania, w Ameryce Północnej problem ten dotyczy 16,9 proc., a w Azji Południowo-Wschodniej 24,8 proc. osób. Największy odsetek palących występuje w Grecji, gdzie liczba ta wzrosła do 43,4 proc. Jeżeli chodzi o spożycie alkoholu, przeciętnie Europejczyk pije 8,6 litrów rocznie. To mniej niż w ubiegłych dekadach, ale dalej pijemy więcej alkoholu niż pozostałe regiony świata. Najwięcej alkoholu spożywa się na Litwie, gdzie liczba ta wynosi 15.2 litrów na mieszkańca rocznie.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zobacz także: Niedobór witaminy D

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij